חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:29 זריחה: 6:34 כ"ב בתשרי התשפ"ב, 28/9/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ניסים שבכל יום ויום
עמדה שבועית

על-אף התחושה הראשונית, מתברר שאנו חיים בתוך ניסים כבירים, שמלווים אותנו בכל יום ויום. העולם כולו משתנה בדרך ניסית מפתיעה לקראת עתיד נשגב

התחושה הבסיסית הראשונית של כולנו היא, שאנו חיים במציאות קשה, רוויה כאב, שכול ויתמות. יותר משלוש שנים אנו שרויים למעשה במלחמה מול חיות-אדם רצחניות, ששאיפה אחת ממלאת את ליבן – לרצוח ולקטול מספר גדול ככל האפשר של יהודים. מפעם לפעם יש הפוגות בגל שפיכות-הדמים, אך כעבור זמן לא-רב מצליח הטרור להכות בנו ולהגדיל את מעגל הנפגעים.

אולם מבט מעמיק יותר מגלה כי דווקא במציאות הקשה הזאת מתחוללים ניסים כבירים, שקשה לתפוס את היקפם ואת עוצמתם. רק בשבוע שעבר ראינו בספרד מה יכול לחולל טרור, ולפני שנתיים הזדעזע העולם כולו ממכת הטרור שפגעה בארה"ב. ואילו אצלנו, אף-על-פי שהמוטיבציה של המחבלים גדולה לאין-שיעור ומספר המעורבים במלאכת הטרור כפולה עשרת מונים, לא הצליחו בחסדי ה' לחולל פיגועים בהיקף דומה, מה שמכונה 'מגה-פיגוע'.

רק השבוע ליווינו למנוחות עשרה קרבנות יקרים הי"ד של הפיגוע בנמל אשדוד, אבל לצד הצער והכאב על כל נפש יהודית שנגדעת מאיתנו, שהיא 'עולם מלא', אסור לשכוח את הנס הכביר שהתחולל. מטרתם של המרצחים לא הייתה לפגוע בעשרה יהודים בלבד, אלא לבצע 'מגה-פיגוע', שקרבנותיו יהיו רבים פי כמה וכמה. בחסדי ה' הופרה מזימתם.

נס, ועוד נס, ועוד נס

בתפילותינו אנו מודים לקב"ה "על ניסיך שבכל יום עמנו". ואכן, הניסים מתחוללים בכל יום ויום. ביום שני השבוע ניסו ארגוני הטרור לבצע פיגוע על-ידי ילד בן שתים-עשרה, נושא מטען חבלה בילקוטו. בנס גילו כוחות הביטחון את המטען. בשעה שבדקו אותו ניסו המחבלים לפוצצו בהפעלה ממרחק. בנס לא הופעל המטען.

באותו יום ירו המחבלים טיל נגד טנקים, מסוג אר-פי-ג'י, אל אוטובוס שהסיע עשרים וארבעה ילדים מנצרים. הטיל פגע בחלקו האחורי של האוטובוס וחדר פנימה. נוצר הדף חזק והאוטובוס התמלא עשן, אבל איש מהילדים לא נפגע. מה קרה? מתברר שבנס הטיל לא התפוצץ.

למחרת בבוקר התעוררנו למשמע ידיעה נוספת מגוש קטיף: טיל נגד טנקים נורה לעבר יישוב יהודי ופגע פגיעה ישירה בבית. הבית נפגע קשה ורסיסי הטיל חוררו אותו מכל עבר, אבל איש לא נשרט. שוב נס.

בגוש קטיף כבר הפסיקו לספור את הניסים. האם הציבור יודע מה מספר הטילים ופצצות המרגמה שנורו אל יישובי הגוש מאז פרוץ העימות? – כארבעת-אלפים! תחשבו על זה רגע: היישובים ספגו מתקפה של ארבעת-אלפים טילים ופצצות! מכל המטח העצום הזה נהרג חייל אחד בלבד. איך אפשר להסביר זאת? אין הסבר. זה נס.

היו זמנים שהניסים הכבירים של הקב"ה גרמו לחלק מאיתנו ללגלג על האוייב ולראות בו אוסף של מטומטמים. כיום אנחנו יודעים שאין שום סיבה לזלזל ביכולותיו. המחבלים יודעים להבריח נשק, יודעים להכין מטענים, יודעים לתכנן פיגועים, יודעים להערים על כוחותינו, יודעים לבצע פעולות-הסחה. ובכל-זאת מסוכלים פיגועים רבים כל-כך. איך זה? – רק נס משמים.

תמורות עולמיות

למעשה, מבט מעמיק בתקופה שאנו חיים בה מעלה שזו תקופה ניסית, בלתי-צפויה ובלתי-מוסברת. בעולם מתחוללות תמורות כבירות, בדרך מפתיעה ומדהימה. הביטו בסדרת האירועים: קריסתו הפתאומית של המשטר הקומוניסטי בחבר-העמים; מלחמת המפרץ; הפיגוע במגדלי התאומים, ששינה את פני העולם; הפלת המשטר האסלאמי באפגניסטאן; הפלת משטרו של סדאם חוסיין בעיראק. ועכשיו הפיגוע במדריד, שהעלה בבת-אחת את המודעות באירופה לסכנותיו של הטרור האסלאמי.

התהליכים הללו, לדברי חז"ל, הם חלק מהאירועים שעליהם הקב"ה אומר: "בניי, אל תתייראו, כל מה שעשיתי לא עשיתי אלא בשבילכם. הגיע זמן גאולתכם!".


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)