חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:35 י"ז בסיון התשפ"ג, 6/6/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

זעקה לקב"ה מהטנק הבוער
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1292 - כל המדורים ברצף
האם אנחנו רוצים להשתנות?
יש חדש
שילוב הקווים: תורה ותשובה
יום הכיפורים
תפילת האותיות
רוצה לחיות
תפילה בין המכונות
כיפורים לעתיד
זעקה לקב"ה מהטנק הבוער
הבדלה במוצאי היום

מלחמת יום-הכיפורים בעיצומה. עם-ישראל, שהופתע ממתקפת-הפתע המצרית, מצליח להדוף את המתקפה, וכוחות צה"ל החלו לכתר את הארמייה השלישית של צבא מצרים. בטנק החלוץ, בקדמת הכוח הישראלי, יושב התותחן דוד גולן, צעיר מסורתי, שנשלף בעיצומו של יום-הכיפורים מבית-הכנסת.

"זו הייתה שעת צהריים. השמש סינוורה את עינינו", הוא משחזר. "הכוח שלנו שעט לעבר אחד הרכסים השולטים, ואז הסתערו לעברנו המוני חיילים מצרים, מצויידים בטילי 'סאגר' (טיל נגד טנקים). טיל אחד פגע בצריח הטנק שלנו. מפקד הטנק נפצע קשה. אני נפצעתי בגבי. נאלצנו לנטוש את הטנק במהירות".

רגשות תודה

הפצועים שכבו בתוך התופת, וכדורים שורקים סביבם. "באותו רגע זעקתי אל הקב"ה שיושיע אותי", מספר גולן. "למרבה הצער, מפקד הטנק לא שרד. בניסים גדולים הצליחו לחלץ אותי לטנק אחר. עד היום אני זוכר את רגשות התודה לקב"ה על חסדיו הרבים. מאז אותו אירוע הרגשתי צורך להתקרב אל בורא-העולם".

דוד גולן (59), בוגר 'בצלאל', הוא דור שביעי בירושלים. אביו היה נשיא בית-המשפט המחוזי בבירה. כיום הוא חסיד חב"ד ומשמש אדריכל ומתכנן בכיר בעיריית ירושלים. לצד עיסוקו זה החל לשלוח ידו בציור. "ציור ואדריכלות נוגעים זה בזה, ואדריכלים רבים עוסקים בציור", הוא מסביר. "זה קרה יום אחד, כשהלכתי ברחובות יפו, וראיתי מודעה קטנה המזמינה להצטרף לקבוצת ציירים. החלטתי לנסות".

מהים אל המכחול

הנופים האהובים עליו הם נופי ים-המלח. "אני נהנה מהחום המלטף, מהאוויר המרגיע ומהשקט הקסום. ניסיתי להעביר את המראות באמצעות המכחול", הוא אומר.

לפני כמעט חמש שנים חווה דוד שכול צורב. בנו, משה ז"ל, בן השש-עשרה, תלמיד ישיבת חב"ד, נהרג בדרך לחלוקת נרות חנוכה לחיילים בבסיס צה"ל ליד אילת. כשהחליט דוד להציג את ציוריו בתערוכה בירושלים, ביקש לקרוא לה בשם רב-המשמעות: "חיים בים המוות".

קִרבה אל הבורא

"המוטו שלי הוא לראות את הטוב, החיובי והיפה שבכל אדם", אומר דוד. "גם אחרי שחזרתי בתשובה שמרתי על קשר עם כל בני המשפחה והחברים. הכיפה והזקן לא יצרו מסך מפריד בינינו. להפך, אחרי שהתקרבתי לאור היהדות והחסידות נוצר בינינו קשר חם ועמוק עוד יותר".

בכל שנה, ביום-הכיפורים, דוד מתרגש מחדש. "מאז אותה מלחמה עברתי כמה וכמה תחנות בחיים. ההתקרבות לא נעשתה בן-לילה, אבל תחושת הקִרבה אל הבורא החלה אז. העמקתי בהתקרבותי לבורא לאחר שהתחלתי ללמוד חסידות. זה חיזק אותי מאוד ודיבר אל מעמקי נפשי. יום-הכיפורים בשבילי הוא יום טהור, שבו מרגישים את הקשר הבלתי-אמצעי בינינו ובין הבורא, כשכולנו לבושים לבן ומרגישים כמלאכים. יום-הכיפורים הוא סמל של התעלות וקִרבה אל הבורא, וחיזוק תחושת ההשגחה והאהבה התמידית של בורא-העולם אלינו".


גולן: "קשר בלתי-אמצעי לבורא" (צילום: ישראל ברדוגו)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)