חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אלו ואלו בשירה משוררים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1291 - כל המדורים ברצף
הכול מוכרע בראש-השנה
יש חדש
הכרה של הבריאה כולה
ראש-השנה
תקיעה אחת
בשם הציבור
משפט בחלום
החזרת ה'אובדים' וה'נידחים'
אלו ואלו בשירה משוררים
מלאכות לקראת שבת

אחד מרגעי השיא בראש-השנה בבית-המדרש של חסידות ויז'ניץ הוא בקטע 'חמול על מעשיך'. סמוך לארון-הקודש עומדים כחמישה-עשר חסידים, חברי מקהלת החסידות, המכונים 'המשוררים'. הם מובילים את השירה, עם המנצח החסידי הרב אשר פולק. המעמד הזה, בשעה ששרים את הניגון הקדוש, שעובר מדור לדור, מרטיט את הלבבות. גם בתפילת נעילה ביום-הכיפורים החסידים שרים את הניגון בבכיות עצומות.

את המקהלה החסידית הקים האדמו"ר הנוכחי שליט"א. "הרבי, שהיה שר הרבה בעצמו, קרא לפני ארבעים שנה למלחין הוותיק הרב בנימין הרטמן, וביקש ממנו להקים מקהלה מאברכי החסידות", מספר הרב ברוך פולק, אחד מאברכי 'המשוררים' ובנו של מנצח המקהלה. "המטרה הייתה ללמד ניגונים חדשים ובעיקר לשמר את הניגונים העתיקים. לימים התבטא הרבי, 'אתם עוזרים לי לנהל את הטיש והתפילות'". כשחלה הרב הרטמן הועבר השרביט לרב פולק.

הגאון הרגיש

מאחורי הניגון 'חמול על מעשיך' מסתתר סיפור מיוחד. שני חסידי ויז'ניץ נהגו לבקר את הגאון מבריסק, רבי יצחק-זאב סולובייצ'יק, בימים שלפני פטירתו. שעות היו השניים שרים לפניו ניגונים חסידיים עתיקים.

כששרו לפניו את הניגון 'חמול על מעשיך', הגיב בהתפעלות ושאל מי הלחין את הניגון. החסידים השיבו שזה ניגון ישן והבטיחו לברר את מקורו. עוד באותו היום שאלו זאת אצל האדמו"ר בעל 'אמרי חיים', והוא השיב שאת הניגון הלחין בעל 'אהבת שלום', האדמו"ר הראשון לחסידות ויז'ניץ. כשסיפרו זאת השניים לגאון מבריסק, הגיב: "ידעתי שהשיר הזה מגיע ממקור של קדושה עליונה".

'חיל המוזיקה'

'המשוררים' מופיעים בדרך כלל בתפילות בשבתות ובמועדים, וגם ב'טישים' של החסידות. "השירה היא חלק בלתי-נפרד מחסידות ויז'ניץ", מסביר הרב פולק. "שני האדמו"רים הקודמים, בעל 'אהבת ישראל', ובנו, בעל 'אמרי חיים', הפכו את הנגינה לחלק עיקרי מהתפילה. ה'אמרי חיים' היה בעל חוש נגינה מיוחד במינו. כשהיה שומע חסיד המזייף מעט בניגון עתיק, היה מבקש ממנו להפסיק לשיר. זה פשוט היה מפריע לו".

ויז'ניץ נהפכה ברבות השנים לאחת החסידויות שמחיות את המוזיקה החסידית השורשית. בעשרות השנים האחרונות הולחנו בחסידות מאות ניגוני דבקות, לצד ניגוני שמחה. הניגונים מצטרפים למאגר של אלפי ניגונים הקיימים בחסידות מדורי-דורות. "בעל 'אמרי חיים' התבטא פעם ואמר שוויז'ניץ היא 'חיל המוזיקה' של הקב"ה", מספר הרב פולק.

תהליך ההלחנה

וכך נעשית הלחנת הניגונים, לדברי הרב פולק: "אם אחד החסידים או אחד מחברי המקהלה מחבר לחן, הוא פונה אל אבי. אם הלחן מצריך שינויים, הוא מעביר אותו לעיבוד מקצועי. אחרי הליטוש הסופי נכנסים אל הרבי ומשמיעים את הניגון. לעיתים הרבי מעיר הערות. במועד הקרוב 'המשוררים' משמיעים את הניגון לאלפי החסידים, וההתלהבות מורגשת היטב".


מקהלת 'המשוררים'. מימין: הרב אשר פולק


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)