חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ראש-השנה
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1291 - כל המדורים ברצף
הכול מוכרע בראש-השנה
יש חדש
הכרה של הבריאה כולה
ראש-השנה
תקיעה אחת
בשם הציבור
משפט בחלום
החזרת ה'אובדים' וה'נידחים'
אלו ואלו בשירה משוררים
מלאכות לקראת שבת

שיברון-לב

רבי אלימלך מליז'נסק היה יושב ודואג בערב ראש-השנה ואומר: באילו פנים אבוא לפני המקום ביום הדין, הלוא הרבה עבֵרות עברתי! והיה מפרט ומונה את 'חטאיו' בפרוטרוט, כדרכו בקודש. בסוף אמר: אם-כן, שיברון ליבי הוא שיעמוד לי.

עבודת ערב ראש-השנה

בערב ראש-השנה צריך כל היום לומר תהילים, לעשות תשובה על הדברים הלא-טובים שנעשו במשך השנה, כדי שלקראת תפילת ערבית של ראש-השנה כבר יהיה האדם זך ונקי מכל ההרגלים הלא-טובים של השנה שעברה.

(הרבי הרש"ב מליובאוויטש)

מה באמת דחוף

חסיד אחד בא אל ה'שפת אמת' בימים שבין כסה לעשור, לשאול מפיו עצה בענייני מסחר. החסיד אמר שהעניין דחוף וחשוב. אמר לו ה'שפת אמת': בימים אלה שום דבר אינו דחוף וחשוב חוץ מהתשובה.

חכמה לפתוח

הגמרא (ראש-השנה כט) אומרת: "תקיעת שופר חכמה ואינה מלאכה". בתקיעת שופר העיקר אינו מלאכת התקיעה, אלא החכמה לפתוח את שערי הלבבות ולעורר את השומעים לתשובה.

(רבי בונם מפשיסחה)

אנשי בלי-מה

"תולה ארץ על בלימה" (מתוך התפילה). קיום העולם הזה הוא על 'בלימה', על בני-אדם פשוטים ותמימים, שהם בבחינת 'בלי-מה', ואינם נחשבים בעיניהם.

(עיטורי תורה)

כוונת התקיעות

קודם התקיעות היה רבי משה מקוברין מתייצב ליד השולחן ומודיע לקהל המתפללים: יהודים קדושים, בשעה הקדושה הזאת אל יסתמך איש אחד מכם עליי. יחשוב כל אחד ואחד מכם על עצמו.

אנחה של תשובה

הרבי המהר"ש מליובאוויטש אמר: כשיהודי נאנח או בוכה בראש-השנה על שלא טוב בגשמיות, בבריאות או בפרנסה, זוהי תשובה בדרגה עליונה.

להוסיף מדי שנה בשנה

בכל שנה ושנה בראש-השנה צריך האדם לקבל עליו להוסיף בשלושת הדברים האלה: הידור במצוות עשה, זהירות ממצוות לא-תעשה, ותוספת הנהגה טובה.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)