חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:31 זריחה: 5:43 ג' בסיון התשפ"א, 14/5/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עם סרבָן תתחכָּם
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1288 - כל המדורים ברצף
פעולה נועזת באישון לילה
יש חדש
התחבולות של עמלק
מעקה
שתי דרכים
אין ויש
החלום הכפול
עבודה קבלנית
עם סרבָן תתחכָּם
בדיקת תפילין ומזוזות

עולמה של י', יהודייה בת 29 משיקגו, חרב עליה. בעלה עזב אותה וסירב לתת לה גט. היא פנתה אל בית-הדין המקומי, אך הבעל סירב להתייצב. בית-הדין הוציא נגדו 'כתב-סירוב', וללא הועיל. כאילו לא דיי בצרה זו, זמן קצר לאחר-מכן נפטרה בתה הקטנה. האישה נותרה בודדה ואומללה.

חלפו שש שנים ולעניין הצטרף הרב עו"ד צוריאל בובליל, העומד בראש 'המרכז הבין-לאומי לענייני משפחה'. "בהשגחה פרטית גיליתי שבעלה מתכוון לטוס לישראל", מספר הרב בובליל. "עם נחיתתו הגשתי נגדו תביעת מזונות בבית-הדין הרבני בתל-אביב, ובקשה לצו עיכוב יציאה מהארץ. הבעל הבין מהר מאוד שאם לא ייענה, ייתקע כאן לזמן רב. הטסנו מיד את האישה לארץ. בתוך יממה נערך הדיון בבית-הדין בהשתתפות הבעל הסרבן, ובסיומו של יום נתן לה גט. האישה השבורה קרנה מאושר. את הרגע הזה לא אשכח לעולם".

יש סמכויות אכיפה

הרב בובליל עוסק יותר מעשרים שנה בענייני משפחה, וכתב שבעה ספרים. בעברו גורש מימית, כיהן כרב בגוש-קטיף, היה מרצה לפילוסופיה יהודית וכיום הוא משמש רבה של קהילת 'תהילות ישראל' ברמת-גן. בשנים האחרונות הקים עם עו"ד אביבית מוסקוביץ' את המרכז הבין-לאומי. חלק ניכר מעבודתם מופנה למקרים שאחד מבני-הזוג מסרב לתת או לקבל את הגט.

לדבריו, טעות היא לחשוב שאין לבית-הדין סמכויות אכיפה. "בית-המשפט העליון נתן פסיקה היסטורית שמקנה לבית-דין סמכויות נרחבות בסוגיות האלה", הוא מסביר. "אפשר להטיל על הסרבן סנקציות נרחבות כמו שלילת רישיון-נהיגה, הגבלה בחשבון הבנק, עיכוב יציאה מהארץ, מניעת קבלה למקומות עבודה רבים. יש גם אפשרות לכלוא אותו בכלא".

לא להתייאש

הוא מספר על אדם שביצע פשע חמור, ובית-המשפט הטיל עליו עונש של עשרים וחמש שנות מאסר. אשתו רצתה להתגרש ממנו, אבל הוא צחק ואמר: 'מה תעשו לי, ממילא אני יושב בכלא'. בית-הדין המליץ להכניסו לצינוק, וההמלצה התקבלה. בתוך ימים מספר ניתן הגט.

הרב בובליל טוען שאסור להתייאש. "התורה נותנת לנו פתרון לכל דבר. אנחנו פועלים רק על-פי ההלכה, בתיאום עם בתי-הדין, ורואים הצלחה גדולה מאוד. בעת האחרונה הקמנו סניף בארה"ב. אנו עובדים שם בשיתוף פעולה עם בתי-הדין ומשרדי עורכי-דין מובילים, ויש הצלחות רבות".

זעקת העגונות

הרב בובליל אומר כי הדחיפה להקמת המרכז באה מזעקת הנשים העגונות שטענו כי אין להן מושיע. "זה מצב נורא, והחלטנו שחייבים לעשות מעשה כדי שתהיה כתובת לבעיה הקשה הזאת", הוא אומר. אם-כן מה עושים כשבן-זוג מסרב לתת גט ונעלם אי-שם בעולם? הרב בובליל: "בכל מקום יש כלים לטפל בבעיה. למשל, בארה"ב יש 'חוק הגט', הקובע שאם אדם אינו מאפשר לבן-הזוג להשתחרר מנישואין בדרך נאותה, לא יזכה לחלוקת רכוש. אנחנו נוקטים את כל האמצעים המשפטיים, בתיאום עם הרבנים".

ומה עושים כשאין כסף לממן את המערכה המשפטית? – "אנחנו מנסים לעזור", אומר הרב בובליל. "מי שבכוחו לשלם, ישלם את העלויות, ומי שאין לו – נעזור לו ככל האפשר".


הרב בובליל. כתובת לעגונות


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)