חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:29 זריחה: 6:34 ט' בתשרי התשפ"א, 27/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מעקה
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1288 - כל המדורים ברצף
פעולה נועזת באישון לילה
יש חדש
התחבולות של עמלק
מעקה
שתי דרכים
אין ויש
החלום הכפול
עבודה קבלנית
עם סרבָן תתחכָּם
בדיקת תפילין ומזוזות

הגבלת הגאווה

"כי תבנה בית חדש ועשית מעקה לגגך" (דברים כב,ח). 'גג' רומז להתנשאות ולגאווה. אם זכה אדם ונתעלה למעמד עליון, אסור לו להיתפס לגאווה, עליו לשים 'מעקה' לגאוותו. כי אם לא כן –  "ייפול הנופל ממנו"; משם יכולה להתרחש נפילה רוחנית.

(של"ה)

גם בקדושה

הספרי אומר: "בית – לרבות היכל". כלומר, גם בית-המקדש זקוק למעקה. מכאן הוראה: יש צורך במעקה לא רק בענייני חולין, שבהם אין בסיס לגאווה, אלא גם במקדש, בענייני קדושה, יש צורך במעקה להגבלת הגאווה.

(לקוטי שיחות)

הגנה על המוח

'מעקה' ראשי תיבות: הרהורי עבֵרה קשים מעבֵרה. המוח הוא האיבר הנעלה ביותר באדם ונקרא 'גג', והוא זקוק ל'מעקה'. מצוּוים אנו לשמור את המוח מהרהורי עבֵרה.

(תולדות אדם)

מעקה בנישואין

בניית 'בית חדש' רומזת לנישואין. כשאדם נושא אישה עליו לעשות 'מעקה' – לקבל עליו גדרים וסייגים חדשים, במחשבה דיבור ומעשה. בלי ה'מעקה' עלולות הטרדות הגשמיות להפילו חלילה ולהורידו למטה.

(הרבי מליובאוויטש)

להצניע את המעשים

אונקלוס מתרגם את המילה 'מעקה' – 'תיקא'. כשם שהתיק נועד להצניע בו דברים, כך על איש ישראל להצניע לכת ולעשות את מעשיו הטובים בצנעה ובלי פרסום.

(תולדות אדם)

בית של קדושה

גם פעולה גשמית כבניין בית צריכה להיות לצורך מצוות "ועשית מעקה לגגך". כך ניתנת חשיבות לכל מעשי האדם ופעולותיו, והבניין עצמו נהפך לחפץ של מצווה.

(סידורו של שבת)  

עבודה חדשה

כשאדם עוסק בעשיית דירה ובית לקב"ה בעולם הזה, שזו עבודה חדשה לנשמה, שכן קודם ירידתה למטה לא התעסקה בה, עליו לעשות 'מעקה' – להיות מובדל מענייני העולם, ולהתעסק בהם אך ורק כדי למלא את הכוונה העליונה.

(לקוטי שיחות) 

לקרב בלי גאווה

כאשר יוצאים לקרב יהודי לתורה ולמצוות עלול להתערב בפעילות רגש של גאווה וישות. רגש זה עלול להרחיק את הזולת ולגרום לו נפילה יתרה. לכן צריכים להגביל את הגאווה ולעשות לה מעקה.

(לקוטי שיחות)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)