חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כשהמלך מחייך אלינו
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1287 - כל המדורים ברצף
כשהמלך מחייך אלינו
יש חדש
המטרה: להניב פירות
מינוי מלך
ספר טוב
חכמה ותמימות
עוד 'מורד' כזה...
אמונה שאין בה שינוי
הצדק החברתי של התורה
איסור 'בל תשחית'

חודש אחד בשנה בורא-העולם יוצא אלינו, מתקרב אלינו ומראה פנים שוחקות לכל אחד ואחת. חשוב לנצל התגלות זו

השבוע נכנסנו לחודש אלול, חודש התשובה והרחמים. על מהותו של החודש הזה נותן רבי שניאור-זלמן מלאדי (מייסד חסידות חב"ד) הגדרה מעמיקה, בספרו 'לקוטי תורה'. הוא ממשיל את הקב"ה בימי חודש אלול למלך שיוצא אל השדה ומניח לכל החפץ בכך לצאת אליו ולהביע לפניו את כל משאלותיו.

בימים כתיקונם קשה לאזרח הפשוט לבוא אל המלך. עליו להיות בעל סגולות מיוחדות כדי שהמלך ייאות להיפגש עמו, ועל-אחת-כמה-וכמה כדי שיאזין לבקשותיו וימלא אותן. אולם לפעמים המלך יוצא אל העם, לשדה הפתוח. שם אין הוא מוקף סוללה של מזכירים, פקידים ומנהלי-לשכה. שם אין דבר החוצץ בינו ובין האזרח הקטן. כל הרוצה יכול לגשת אליו ולשטוח את בקשותיו.

ורבי שניאור-זלמן מוסיף, שהמלך מקבל את כל הבאים בסבר פנים יפות ומראה פנים שוחקות לכולם. המלך שומע את דברי העם, ולא זו בלבד אלא גם ממלא את הבקשות בשמחה ובמאור-פנים. יש רק דבר אחד שהעם צריך לעשות – לצאת אל המלך. לנצל את הזמן הנדיר והיקר שבו המלך קרוב מאוד לכל אחד ואחד.

המִגבלות נופלות

זה משל לקב"ה. במשך השנה כולה חובה למלא דרישות מסויימות כדי 'להגיע' אל הקב"ה. למה לא כל אדם זוכה שתפילתו תיענה? משום שאין הוא זך וטהור דיו בשביל להבטיח שתפילתו תפעל את פעולתה. דוד המלך אומר בספר התהילים: "מי יעלה בהר ה'... נקי-כפיים ובר-לבב". רק צדיקים ובעלי נשמות זכות זוכים להיות קרובים אל בורא העולם.

אבל בחודש אלול ה'מלך' יוצא אל ה'שדה'. המִגבלות הקיימות במשך השנה כולה נופלות ונעלמות. כל אדם פשוט, כמוני-כמוך, יכול להתקבל אצל הקב"ה, להתקרב אליו קִרבה עצומה ולבקש את כל משאלותיו. הקב"ה פותח לפנינו את כל השערים ומאיר עלינו באורו הגדול. צריך פשוט לגשת אליו!

כוחות חדשים

אמנם איננו רואים התגלות מיוחדת זו בעינינו הגשמיות, אבל נשמתנו חשה כי הקב"ה נמצא עכשיו ב'שדה'. בלב כל יהודי, יהיה מי שיהיה ויהיו מעשיו אשר יהיו, מורגשת התעוררות מסויימת בימי אלול. לא תמיד הוא מוּדע למשמעותה של התעוררות זו. לא תמיד הוא יודע להפנותהּ לכיוונים הנכונים. אבל כל יהודי מרגיש שצריך להשתנות, להשתפר; הוא חש כמיהה לדבר-מה רוחני. זו ההשפעה של אותה התגלות של הקב"ה בימים האלה.

הקִרבה הזאת של הקב"ה מעניקה לנו כוחות נפלאים להשגת דברים שנראו קשים ובלתי-אפשריים בעבר. לא-אחת, כאשר יהודי מתעורר ורוצה לתקן דברים מסויימים, מתעורר גם יצר-הרע ואומר: "הלוא כבר ניסית בעבר לתקן את מעשיך ולא הצלחת". חודש אלול יש בו תשובה על טענה זו. בעבר אולי נכשלת, אך עכשיו ניתנים לך כוחות חדשים ומיוחדים במינם; עכשיו הקב"ה נמצא איתך, הוא קרוב אליך מאוד-מאוד, והוא יעזור לך לקיים את החלטותיך הטובות.


ימים שקל להתקרב בהם אל הקב"ה. ציור: זלמן קליינמן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)