חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:14 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אדם בר-מזל
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1286 - כל המדורים ברצף
לא איפוק, אלא מחאה
יש חדש
ודאות מוחלטת
אכילת בשר
ספרים פתוחים
שעה של חשבון נפש
אדם בר-מזל
מסרבים להתנחם
המוח שהגה את 'ערֵבים'
יולדת בשבת

בראש מורכן ובלב נשבר עמד האיש לפני הצדיק והגיש את ה'קוויטל', פתק בקשת הברכה. בפתק פירט את מצב בריאותו החמור ואת הבעיה הרפואית שאִבחנו הרופאים אצלו. הוא עמד עכשיו לפני הצדיק וביקש שהצדיק יעורר עליו רחמים שיזכה לרפואה ניסית, למעלה מדרך הטבע.

האיש הזה חלה במחלה קשה. כוחותיו אזלו והלכו, והוא התקשה לנשום. הרופאים אִבחנו כי הוא סובל ממחלת רֵיאוֹת נדירה. הם הודיעו לו כי כל הניסיונות לרפא את המחלה יהיו לשווא, שכן לעולם הרפואה אין מענה למחלה קשה זו.

מאז סובב האיש בין צדיקים גדולים ובעלי-שם לחפש ישועה ניסית למחלתו. אולם למרבה אכזבתו לא זכה לקבל מאיש מהם הבטחה ברורה כי אכן יחלים ממחלתו. עתה עמד לפני אחד מצדיקי פולין הגדולים והידועים, וליבו פִרפר בין תקווה לייאוש.

הביט בו הצדיק ואמר: "שמע לי, יהודי יקר. בבעיה הזאת לא יוכל איש בעולם לעזור לך. רק צדיק אחד יוכל אולי להביא לך את הישועה – זה הצדיק רבי שמואל-שמלקה, רבה של סֶליש".

רבי שמואל-שמלקה קליין, רבה של סֶליש, עיר בהרי הקרפטים (כיום באוקראינה), היה מן הצדיקים המופלאים בזמנו. הוא התפלל בנעימוּת מיוחדת כל-כך, עד שרבים מכל קצות הארץ באו רק כדי להקשיב לתפילתו.

כמו-כן חיבר ניגונים רבים, שאותם היה שר בעצמו בקול ערב, ורבים התעוררו והתחזקו ביראת-שמים למשמע ניגוניו.

כעשרים שנה כיהן כרב בבלקן. לאחר מכן שימש רב בחוסט במשך שמונה שנים. ואז עלה לכהן כרב העיר סליש שבה ישב על כס הרבנות עד סוף ימיו.

האיש התפלא למשמע תשובתו של אותו צדיק. הצדיק שולח אותו דווקא אל העיר סליש המרוחקת. מה פשר העניין, תמה בליבו, אך הוא ידע שאין להרהר ולשאול על דברי הצדיק.

בטרם יצא מן החדר, הוסיף הצדיק ואמר: "כאשר תיסע אל רבי שמואל-שמלקה אל תעזוב אותו עד שיאמר לך בבירור כי תחיה, ואז ודאי תחיה ותאריך ימים. זכור! עליך להתעכב אצלו גם אם תידרש לכך שנה שלמה. כדאי שתנצל את הזמן לשבת בין תלמידיו ולהאזין לשיעורים שהרב מסליש משמיע לפניהם".

יצא האיש לסליש, ומיד בבואו לשם פנה אל בית הרב. כאשר עמד לפני רבי שמואל-שמלקה שאלו הרב: "מניין באת ומה מטרת בואך?". שטח היהודי לפניו את סיפורו, והוסיף כי צדיק פלוני שלח אותו במיוחד אליו, כי רק הוא יוכל להושיעו.

הרים רבי שמואל-שמלקה את גבותיו ובמבט תמה קרא: "מדוע יהודי מפולין בא לכאן?! וכי פועל-ישועות הנני?! הלוא בפולין, ברוסיה ובגליציה יש צדיקים גדולים וקדושים. אני אינני יכול כלל לעזור לך".

נבהל האיש לרגע למשמע הדברים, אך מיד נזכר בדברי הצדיק מפולין, כי לא יעזוב את המקום עד שהצדיק מסליש יברכהו, והוא נשאר. עברו יום, יומיים, שבוע, שבועיים. החודשים נקפו. בכל הימים האלה בא היהודי בקביעות ללמוד בין תלמידיו של רבי שמואל-שמלקה והקשיב לשיעוריו.

הצדיק מסליש עשה עצמו כאילו אינו מבחין בו. בכל יום ויום היה משמיע את שיעורו לפני תלמידיו, מתעלם לחלוטין מנוכחותו של היהודי מפולין.

יום אחד עסקו בישיבה בלימוד פרק 'אלו טריפות' במסכת חולין. בסוגיה זו הגמרא דנה במומי הבהמה, אשר מקצתם פוסלים אותה מכשרותה ודינה דין טרֵפה, ואילו מומים אחרים אינם מטריפים את הבהמה.

באותו יום עסק השיעור במומים העשויים להיווצר ברֵיאת הבהמה. התפתח דיון בעניין מום מסויים ברֵיאה, ומום זה היה בדיוק אותה מחלה שממנה סבל היהודי...

אוזניו של היהודי נדרכו. הצדיק הוסיף להרצות את דברי הגמרא. הוא שטח וביאר את הסוגיה לאורכה ולרוחבה, וסיכם כי מדברי הגמרא עולה, וכך גם פוסק רש"י, כי בהמה כזאת היא טרֵפה.

אולם מיד שב רבי שמואל-שמלקה והביא את שיטת רבנו תם, העוסק אף הוא בעניין זה. הרב מסליש הִפנה את תלמידיו לדברי רבנו תם המובאים בתוספות דיבור-המתחיל 'דילמא' בגמרא במסכת זבחים (דף קטז,א): "ורבנו תם היה רגיל לחלק בין טריפות דאדם לטריפות דבהמה, משום דאדם אית ליה מזלא".

כלומר, בהמה שיש בה מומים מסויימים אכן היא טרֵפה ואינה יכולה לחיות לאחר שחלתה במחלות האלה, אולם אדם הסובל מאותה מחלה יכול לחיות ולהאריך ימים, מכיוון שיש לו 'מזל'. זה המזל האלוקי המעניק לאדם יכולת להיחלץ מדברים גם למעלה מדרך הטבע.

סיים הצדיק לצטט את דברי רבנו תם, ופתאום פנה אל היהודי מפולין וקרא: "שומע אתה, ר' יהודי? אני אינני יכול לעזור לך, אולם רבנו תם הקדוש יכול לעזור לך. סע הביתה ותהיה בריא, תחיה ותאריך ימים!".

נדהם ונרגש קם היהודי מכיסאו ופנה לשוב לביתו, בלב מלא הודיה ושבח לקב"ה, על שנתן מרוחו על עבדיו הצדיקים. ואכן, מחלתו חלפה לגמרי, והוא האריך ימים ושנים טובות.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)