חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:22 ד' בכסליו התשפ"ג, 28/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הטרמפיסטים של המחאה
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1284 - כל המדורים ברצף
הטרמפיסטים של המחאה
חדש על המדף
לבקש מתנת-חינם
קריאת שמע
כאב יהודי
תורה יום-יום
חידה ופתרונה
להתפלל ולבקש
ליהנות מטיול בלי להסתכן
פסיפלורה בגינה

את אלה לא מעניין הכאב האמיתי של המוני המפגינים. להם יש אג'נדה נושנה, ועכשיו הם תופסים טרמפ על גלי המחאה

נכון, התקשורת מעודדת את גלי המחאה הציבורית. נכון, היא מעצימה אותה ומנפחת את המספרים. נכון, מאחורי תנועת המחאה פועלות אנרגיות אופוזיציוניות, שמטרתן הפלת הממשלה הנוכחית. נכון, התנועה הזאת מקבלת תמיכה מהקרן החדשה לישראל ומגורמים אנרכיסטיים.

ובכל-זאת יש כאן אמירה שאי-אפשר להתעלם ממנה. גם התגרנות על מספרי המפגינים מטופשת ומיותרת. ואילו לא היו בהפגנות שלוש-מאות אלף אלא רק מאה ושמונים אלף – מה בכך? גם כאשר מאה ושמונים אלף בני-אדם יוצאים לרחובות יציאתם אומרת שמשהו כואב להם. כואב מאוד.

מקור הזעקה

מצוקת הדיור היא עובדה קיימת. שכר-הדירה שטיפס לרמות של משכורת חודשית. רבבות זוגות צעירים שאין להם שום אפשרות להגיע לדירה משלהם. משפחות שבהן שני בני-הזוג עובדים ומשתכרים יפה, ואין הם מצליחים לחסוך מאומה בגלל יוקר המחיה. זה מקור הזעקה. אלה בעיות אמיתיות המחייבות פתרון.

תובעים מהמפגינים להציג פתרונות. סליחה, אין זה תפקידם. הם משמיעים את הזעקה. הם מציגים את הבעיות. תפקידם של הקברניטים להקשיב למצוקות ולמצוא פתרונות. בידם המידע, בכוחם לגייס את המומחים. הם צריכים לאזן בין כל הצרכים, אבל מתוך הכרה שיש כאן פצע המחייב טיפול ואיחוי.

אך כדי שהמחאה הזאת תצליח לחולל את השינוי הנדרש היא חייבת להקיא מתוכה את הטרמפיסטים. את אלה לא מעניין הכאב האמיתי של המוני המפגינים. להם יש אג'נדה נושנה, ועכשיו הם תופסים טרמפ על גלי המחאה כדי לקדם את עמדותיהם הפוליטיות.

כאלה הם שונאי חרדים מקצועיים, שמנסים לשכנע את המפגינים כי אם אך יכו בחרדים יהיה פה גן-עדן. החרדים הם האשמים במצוקת הדיור, ביוקר המחיה. הם משיגים דירה ברבע מחיר. הם מקבלים יום חינוך ארוך בחינם.

ואתה שומע ומתפוצץ. הציבור הסובל ביותר מהמצוקה הגוברת הוא הציבור החרדי. משנה לשנה מקצצים את התקציבים, חותכים בבשר החי. המשפחות גדולות, כן-ירבו, וגם שתי משכורות מכובדות כבר אינן מספיקות. זה ציבור שהולך לגור בפריפריה, וגם שם מתקשה להשיג דירה. זה ציבור שמשלם אלפי שקלים בחודש על חינוך ילדים, כי מדינת היהודים אינה מתקצבת בית-ספר חרדי כמו כל בית-ספר אחר.

על ההקפאה שמעתם?

סוג שני של טרמפיסטים מורכב משונאי המתנחלים. שוב ושוב יזרקו את הססמה שצריך להעביר כספים מההתנחלויות לטובת הרווחה. הם לא יניחו לעובדות לבלבל אותם. מי משקיע בהתנחלויות? על ההקפאה שמעתם? כבר שנים הממשלה אינה בונה בהתנחלויות. אפילו לבנות בכסף פרטי אין היא מניחה. אבל הללו יוסיפו לפמפם את הססמאות על ההתנחלויות שחולבות את משאבי המדינה.

את הטרמפיסטים האלה יש לסלק ולהתמקד בתביעה לשינוי סדר העדיפויות, כדי להילחם ביוקר המאמיר וכדי לאפשר לציבור לחיות בכבוד. אם הכול יתאחדו מאחורי תביעה זו, בלי פוליטיקה ובלי חרחור שנאה כנגד קבוצות אוכלוסייה – השינוי יתחולל בעזרת ה'.


חרדים במאהל המחאה. מצוקה של כולם (צילום: 'כיכר השבת')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)