חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חלום המקדש התגשם במקסיקו
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1283 - כל המדורים ברצף
אין מילים. נותר רק לזעוק
יש חדש
מתוך הירידה באים לעלייה
תשעת הימים
לאכול את תשעת הימים
שמחה בגאולה
הספר הכמוס
אהבה ברגע החורבן
חלום המקדש התגשם במקסיקו
מעפר קומי

בין הרבבות שעלו לרגל אל שריד בית מקדשנו בחול-המועד סוכות, לפני שבע שנים, היה גם ידידיה כהן, צעיר נמרץ. "בכניסה למתחם הכותל הבטתי סביב וראיתי אלפים הצועדים לעבר הכותל. באותם רגעים הרהרתי בליבי אם הם יודעים לעבר מה הם צועדים ומה משמעותו של המקום", מספר כהן.

השאלה הוסיפה לטרוד את מוחו. "חשבתי לעצמי שכיום יש מוזיאון לכל דבר, חוץ מבית-המקדש. יש מקומות שבהם ממחישים את כלי המקדש, אבל עדיין אין מקום שכולו מוקדש למבנה המקדש", הוא אומר.

שבעה מטרים גובה

הוא החליט להקים את המוזאון והחל לעניין משקיעים. בדרך-לא-דרך הגיע אל המיליארדר היהודי משה סאבא ז"ל ממקסיקו. "הוא שמע את הרעיון וזיק ניצת בעיניו", נזכר כהן. "אני רציתי להקים את המוזיאון בארץ-ישראל, אבל סאבא אמר שרצונו לתרום תחילה למוזיאון כזה במקסיקו". לשם כך עבר כהן להתגורר במקסיקו.

לפני שנתיים הושלמה בניית המוזאון. "במרכז המוזאון עומד דגם מרהיב של בית-המקדש, שבעה מטרים וחצי גובהו, לצד דגמים מוגדלים של כלים ועוד מוצגים. בנינו אפילו דגם של הר-סיני. מטרת המוזאון הייתה להמחיש שכל היהודים בעולם מחוברים למקור אחד – התורה ובית-המקדש", הוא אומר.

ההתרסקות הטרגית

יום חנוכת המוזאון היה חג של ממש. "ההתרגשות בקהילה הייתה מאוד גדולה. בתוך חודש וחצי ביקרו במוזאון קרוב לחמישה-עשר אלף יהודים. התורם סאבא התרגש מאוד והביע את רצונו לבנות מוזאונים דומים בישראל ובניו-יורק", מספר כהן.

לפני שנה וחצי החל כהן לארגן ערב התרמה גדול בברוקלין, לקראת בניית המוזאון בניו-יורק. אורח-הכבוד היה אמור להיות משה סאבא. "ממש באותו יום התרסק המסוק הפרטי שלו, ובמסוק היו הוא ואשתו, בנו וכלתו", מספר כהן בכאב. "החלטנו שלמרות המכה הקשה נמשיך בפרוייקט שהוא אהב כל-כך, אם-כי במתכונת שונה".

אורות במקדש

כהן החליט להביא את בית-המקדש אל הציבור. הוא החל לבנות דגמים מוקטנים של בית-המקדש, שבהם משולבים אורות ואפקטים מיוחדים. "אפשר להאיר בדגם קטע אחר קטע – העזרה, ההיכל, האולם וכדומה. צד מיוחד מאפשר לקרוא מידע על כל נקודה במקדש", הוא מסביר. "כבר ייצרנו עשרות דגמים כאלה, והם שוּוקו לבתי-ספר במקסיקו ובפנמה ובקרוב גם לברזיל, לארה"ב, לאירופה, לדרום-אפריקה, לאוסטרליה ולישראל".

התגובות מעודדות אותו להמשיך. "אנשים רואים את הדגם ומתחילים להבין מה חסר לנו כיום. בני-נוער אומרים לי שלא ידעו כלל מהו בית-המקדש". כהן אינו מתכוון לנוח. "אני עדיין מקווה להקים בארץ מוזאון יהודי בדומה לזה שבמקסיקו".


דגם המקדש המוקטן. בתמונה הקטנה: כהן, הרב המקומי והנגיד סאבא בחנוכת המוזאון במקסיקו


 
תגובות
1.
יהיה ברוך
חיים-04/08/11 18:52

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)