חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י"ב באייר התשפ"ד, 20/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

וכאשר יחרימו כן יפרוץ
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1281 - כל המדורים ברצף
הילודה – נכס אסטרטגי
יש חדש
לעלות למדרגה שלמעלה מהנדרים
ראשי המטות
כשזוכרים שמחים
שתי גאולות
שיחות לילה
עוצמת התשוקה לגאולה
וכאשר יחרימו כן יפרוץ
מוזיקה ב'בין המצרים'

בתוך הוויכוח הסוער סביב 'חוק החרם' (שהוא בעצם חוק נגד החרם), לא שמענו כל-כך את המוחרמים, שהחוק בא להגן עליהם. למשל, חברות המשקיעות ביהודה ושומרון. נחמן זולדן (62), מנהל חברת הבנייה 'קדומים לעד', מחברות הבנייה הגדולות ביהודה ושומרון, אינו מתרגש מהחרמות: "החרמות משיגים בדיוק את ההפך. ככל שיש יותר חרם, יש יותר התעניינות בתוצרת ההתיישבות. גם מפעל שנקלע לקשיים צריך לדעת שזו תופעה זמנית והיא תחלוף מהר מאוד".

את המוטו שלו זולדן מנסח בשלוש מילים: "רק ביהודה ושומרון". הוא מצהיר: "אני לא עברתי את הקו הירוק. אני מרגיש שליחות לבנות רק בתוך יהודה ושומרון. זה הבית של כולנו".

בגדי המלכות

שמו של זולדן עלה לכותרות לפני שלוש שנים, לאחר שבנו הרביעי, עידו הי"ד, נרצח בידי שלושה מחבלים כשהיה בדרכו הביתה, בשעת לילה מאוחרת, סמוך לקדומים שבשומרון. כאשר לכדו כוחות הביטחון את הרוצחים התברר שהם 'שוטרים פלסטינים'.

"עידו היה פועל בניין", אומר האב השכול. "בגדי הבנייה המאובקים היו בשבילו הכול. הוא קרא לזה 'בגדי המלכות'. רק את זה הוא רצה ללבוש, כל היום. הבנייה בשטחי יהודה ושומרון לא הייתה בשבילו עבודה בלבד. הוא ראה בה את החיים, את השליחות שלנו".

לבנות וליישב

זולדן חי ונושם את יהודה ושומרון בכל רגע ביממה. "אני מרגיש שבעשייה שלי, בבנייה שלי, אני מממש את תכלית קיומי. אני לא רוצה שבעוד כך וכך שנים ישאלו אותי 'איפה היית?'. אז הנה, עכשיו אני כאן, בונה, מיישב ומפריח את השממה". השיחה עם זולדן מתקיימת כשהוא באתר בנייה עם פועליו. "אנחנו כעת עובדים על בניית שתי שכונות חדשות בקדומים, 'קול צופייך' ו'מעוז עידו', על-שם בני", הוא מספר בהתרגשות.

וכשזולדן שב מזכיר את בנו, הוא מרגיש חובה להעלות את 'אני מאמין' שלו. "עידודי שלי (הוא מכנה אותו בשם החיבה) יזם שבחברת הבנייה יועסקו יהודים בלבד, מה שנקרא 'עבודה עברית'. כבר מילדות היה מדבר על השאיפה להעסיק יהודים בלבד. לא אחת היה טוען שכאשר אנחנו מפקידים את בניין הארץ בידי הערבים, אנחנו למעשה מערערים את בסיס ההתיישבות שלנו. זה היה עיקרון אצלו".

מהקפאה יצאה בנייה

את השאיפה הזאת אכן הגשים בנו: "כשעידודי השתחרר מהצבא הוא החל לגבש חבורה של עובדים יהודים מרחבי הארץ. כיום יש לנו ברוך השם כארבעים עובדים, כולם יהודים, מכל הזרמים. יש דתיים וחרדים, אבות למשפחות ברוכות ילדים וכאלה שאינם דתיים. זו חגיגה של ממש להסתכל על כולם עובדים יחד".

החוק נגד החרם מעודד את בעלי המפעלים המתלבטים אם כדאי לייצר מעבר ל'קו הירוק', לנוכח חרמות של גורמים פוליטיים. "בתקופת ההקפאה ביהודה ושומרון ניזוקנו כלכלית", אומר זולדן. "המצב היה קשה. לא היה אפשר לבנות בית אחד ונאלצנו לשבות שנה שלמה. אבל ההקפאה התנדפה, ועכשיו איננו מפסיקים לבנות".


"לא מפסיקים לבנות". נחמן זולדן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)