חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הים ציית
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1280 - כל המדורים ברצף
תנו לעבוד ולגדל ילדים
יש חדש
איש מסירות-נפש במהותו
פינחס
טעות שאינה טעות
אין הסתר
הים ציית
נחלת הלוויים בגאולה
בית-מקדש במו-ידיכם
תפריט של 'סעודת מצווה'

המסע רצוף התלאות והניסים הגיע סוף-סוף ליעדו. זה היה מסעו של רבי חיים בן-עטר, הידוע בכינויו 'אור-החיים הקדוש', ממרוקו לארץ-ישראל. שנים השתוקק לעלות לארץ-ישראל ולהקים בה ישיבה ללימוד התורה ולהחשת הגאולה. בסוף שנת תק"א זכה להגשים את חלומו.

בדרכו לארץ-ישראל התעכב באיטליה, שבה נהנו היהודים משפע כלכלי. שנתיים עבר בערי איטליה, והקים ועד תומכים שיהיה ממונה על משלוח כספים להחזקת הישיבה.

באותם ימים כתב באיגרתו: "כי קול יצא מלפני ה' בלב כל בחורי המוני עם אלוקי אברהם... לעלות לעיר סביב לה הרים... להתגורר בעפרה... לומר די לצער הפרידה של עם-ישראל מארצו".

במהלך המסע ראו 'אור החיים' ומלוויו את יד ההשגחה. האנייה הפליגה מאלכסנדריה שבמצרים כדי לעגון בנמל יפו. אך רב-החובל טעה והוריד את הנוסעים בנמל עכו. לאחר מכן התברר כי זה היה לטובה, שכן מגֵפה קשה השתוללה באותה עת ביפו והפילה חללים רבים.

החליט רבי חיים להקים את ישיבתו בעכו. הישיבה נקראה 'כנסת ישראל', והיא התפתחה והייתה לאבן שואבת לתלמידים רבים. בחודשים הראשונים של שנת תק"ב ערך רבי חיים מסע עם תלמידיו אל קברות הצדיקים בארץ-ישראל.

המסע הסתיים בעיר טבריה, ושם פגש רבי חיים את רבי חיים אבולעפיה הישיש, שניהל אז ישיבה מרובת תלמידים. קשר אמיץ התהדק בין השניים והם נפרדו בחיבה. משם חזר רבי חיים עם תלמידיו לעכו.

הגיע ערב חג-הפסח. ביתו של רבי חיים הוכן לקראת החג, אולם דבר אחד העיב את שמחתו: טרם נמצא אורח שיסב עמו בליל הסדר.

"כיצד אקיים את 'כל דיכפין ייתי וייכול' בשעה ששום אורח לא יהיה בביתי?", הביע את צערו באוזני תלמידו וביקש: "אנא ממך, צא אל הרחוב ונסה למצוא אורח".

התלמיד יצא וחיפש, אך לא מצא אורח מתאים. כמעט התייאש, עד שעבר ליד בית-העלמין ושמע קול בכי חנוק.

חש התלמיד לעבר קול הבכי, וגילה בין הקברים יהודי המתייפח כילד. הוא ניסה לפנות אל האיש ולדובבו, אך הלה לא היה מסוגל להשיב לו. פרץ דמעות יצא מעיניו בכל פעם שניסה לדבר. רק מילים מקוטעות נשמעו ממנו: "אבוי לי... חרב עליי עולמי... חיי אינם חיים"...

נראה היה כי האיש מבקש את נפשו למות. תלמידו של רבי חיים נרעד, ומיהר אל רבי חיים, לספר לו על היהודי המסכן.

רבי חיים לא התעכב. מיד עזב את כל הכנותיו לקראת החג ופנה עם תלמידו לעבר בית-העלמין. דיבורו המלטף והמנחם של רבי חיים עודד מעט את היהודי, והוא פתח את סגור ליבו.

התברר שהוא יהודי עני מרוד, שהחליט לנסות את מזלו בחוץ-לארץ. הוא השאיר בארץ את אשתו וילדיו, יצא לחו"ל ועסק במסחר כמה שנים. שם ראה ברכה במעשי ידיו והצליח לצבור סכום נאה, שבו קיווה לכלכל את אשתו וילדיו בשנים הבאות ואף לפתוח עסק מצליח.

שמחה עצומה מילאה את ליבו כאשר האנייה שבה נסע עגנה בנמל עכו. הוא כבר ראה בעיני רוחו את שמחת בני-ביתו למראה הארנק התפוח שהביא עמו. ופתאום שוד ושבר! ברדתו מן האנייה אל הסירה שהובילה את הנוסעים אל החוף, נשמט הארנק וצלל במצולות הים.

שוב פרץ האיש בבכי קורע-לב והוסיף כי בארנק היה גם סכום כסף גדול שנתבקש להעביר לכלה יתומה וענייה. "כיצד אוכל להראות את פניי לפני הכלה ומשפחתה ומה יאמרו אשתי וילדיי?!", ייבב האיש, בעוד רבי חיים מביט בו בעיניים רחמניות.

פתאום פנה רבי חיים אל האיש: "בוא עמי אל חוף הים". מופתע הביט בו הלה כלא-מבין, אך נענה והלך אחריו.

בהגיעם אל החוף אמר רבי חיים: "עוד מעט יעלה הים אל החוף אוצרות רבים מימי קדם. בין החפצים תוכל למצוא את ארנקך, אולם עליך להיזהר לקחת את הארנק שלך בלבד ולא דבר זולתו. התזכור זאת?". האיש הנהן בהסכמה.

רבי חיים נשא תפילה חרישית וציווה על הים להוציא אל החוף את כל האוצרות ששלל. לנגד עיניהם המשתאות של האיש ותלמידו של רבי חיים החלו המים לגעוש ולבעבע, וכעבור רגע החלו לצוף ולעלות חפצים רבים, ובהם דברי כסף וזהב, תיבות עתיקות וכלים. ביניהם נראה הארנק שנישא על הגלים היישר לעבר בעליו.

האיש לא האמין למראה עיניו. הוא זכר את דברי רבי חיים והרים רק את הארנק. הוא פתח אותו בהתרגשות והיה מאושר לגלות כי כל מטבעות הכסף נמצאים בו ולא חסר דבר. רבי חיים התפלל שנית, והגלים באו ולקחו עמם את החפצים בחזרה למצולות הים.

בעודו מתקשה להכיל את גודל הנס פנה האיש בהתרגשות אל רבי חיים ואמר: "כיצד אוכל להודות לך, רבי?".

חיוך רחב התפשט על פניו של רבי חיים והוא אמר: "טובה גדולה תעשה עמי אם תואיל להיות אורחי הלילה, בליל-הסדר". האיש נענה בשמחה, ובליל-הסדר קשה היה לדעת מי מאושר יותר – היהודי שמצא את ארנקו או 'אור החיים' שמצא אורח לחג.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)