חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תנו לעבוד ולגדל ילדים
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1280 - כל המדורים ברצף
תנו לעבוד ולגדל ילדים
יש חדש
איש מסירות-נפש במהותו
פינחס
טעות שאינה טעות
אין הסתר
הים ציית
נחלת הלוויים בגאולה
בית-מקדש במו-ידיכם
תפריט של 'סעודת מצווה'

לא ייתכן שמשפחה גדולה תהיה לוקסוס השמור לעשירים בלבד. הורים ששניהם עובדים קשה למחייתם זכאים בהחלט לגדל בכבוד חמישה, שישה או אף עשרה ילדים

ההתעוררות הציבורית שנוצרה בעת האחרונה בשל יוקר המחיה היא מגמה חיובית ומתבקשת. אי-אפשר להשלים עם המצב שבו ישראל נחשבת מדינה משגשגת כלכלית, ובה-בעת מחירי המזון והצרכים החיוניים האחרים מרקיעים שחקים.

משפחה רגילה, שבה בני-הזוג בריאים ויכולים להתפרנס, לא הייתה מתקרבת בעבר לקו העוני, והייתה יכולה לקיים את עצמה בכבוד. בעבר אפילו מפרנס אחד היה יכול להבטיח אמצעי-קיום נאותים למשפחתו, ובוודאי אם שני בני-הזוג היו משתכרים ומביאים פרנסה לביתם. כיום המשימה הזאת נעשית קשה יותר ויותר.

כל מי שמביט סביבו רואה משפחות רגילות ומכובדות, שבהן שני בני-הזוג משכימים בבוקר לעבודת יומם, ולמעשה הן חיות בעוני ובמחסור. או גרוע מזה, שההורים עצמם מתקשים לקלוט שלמעשה אין בידם לספק את צורכי הקיום הבסיסיים של משפחתם, והם נוטלים הלוואות ושוקעים בחובות, בתחושה שעוד מעט קט הכול ייפתר. עד שבאה הקריסה.

חלוקת מס לא-צודקת

המאבק נגד המחירים הגבוהים הוא בהחלט מאבק ראוי. מקומם לגלות שוב ושוב עד כמה מחירי המזון ושירותים חיוניים בארץ גבוהים בהרבה מבמדינות אירופה וארה"ב. מחאה ציבורית חזקה ותודעה צרכנית מפותחת יכולות לשנות מצב אומלל זה.

אך יש עוד דבר בלתי-נסבל – שהמדינה אינה מקילה את נטל המס מעל משפחות ברוכות ילדים. מדיניות המס אינה מכירה כלל בקיומם של ילדים לצורך חישוב המס של האב, שבדרך-כלל הוא המפרנס העיקרי. נוצר מצב אבסורדי, שגבר בלי ילדים וגבר שיש לו עשרה ילדים משלמים שיעור מס שווה.

אמנם הנשים מקבלות נקודות-זיכוי בעבור הילדים, אך ברמות השכר שלהן אין ביכולתן, בדרך-כלל, לממש אותן. ממש כמו הפתגם על נתינת אגוזים למי שאין לו שיניים. ההטבה הייתה יכולה להיות ניכרת אילו הייתה ניתנת לאב, אך בפועל אין היא ניתנת לו.

בעבר פיצו קצבאות הילדים על המס הגבוה שמשלמים אבות למשפחות ברוכות ילדים, אולם הקצבאות קוצצו ונהפכו לדמי-כיס סמליים, ואין בהן לסייע במידה ממשית לקיומה של משפחה גדולה.

לגדל ילדים בכבוד

יש כאן עיוות מוחלט בחלוקת נטל המס. מפרנס שיש לו משפחה גדולה להאכיל עובד עוד שעות ומתאמץ להשתכר יותר, ואז באה רשות המיסים ורואה בו אדם עשיר, שאפשר לגבות ממנו שיעורי מס גבוהים. זה מצב בלתי-הגיוני ובלתי-צודק בעליל.

לא ייתכן שהבאת ילדים לעולם תהיה לוקסוס השמור לעשירים בלבד. הורים מן השורה, ששניהם עובדים קשה למחייתם, זכאים בהחלט לגדל בכבוד חמישה, שישה או אף עשרה ילדים. הם אינם מבקשים נדבות ואינם תובעים קצבאות. הם רוצים רק לחזור למצב שהיה בעבר – שבני-זוג עובדים יכולים לקיים גם משפחה גדולה.


לעבוד ולפרנס בכבוד. איש החינוך ר' ישראל זלמנוביץ' ושבעה משלושה-עשר ילדיו, ב'יום הורים' במחנה קיץ אשתקד (צילום: ברלה שיינר)


 
תגובות
2.
הבעיה מחמירה שבעתיים כאשר...
יהודי מן השורה-14/07/11 21:33
1.
נכון
איילת -13/07/11 21:32

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)