חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 י"ט באייר התשפ"ד, 27/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שימוש בכוהן
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1277 - כל המדורים ברצף
איך לזהות מחלוקת הרסנית
יש חדש
החלק שצריך להשיג לבד
אהרון הכוהן
תומכים ומתנגדים
שליטה במי
נבלעו בארץ
לוויים וכוהנים
זעקת האם: "מבטיחה להמשיך בדרכֵּך"
שימוש בכוהן

שאלה: האם מותר לישראל להשתמש בכוהן, כגון לבקש ממנו לקנות דבר-מה בחנות?

תשובה: בתלמוד ירושלמי אמרו: "המשתמש בכהונה – מעל". אסור להשתמש בכוהן, והעושה זאת כמועל בהקדש, שהרי נאמר (ויקרא כא,ח): "וקידשתו, כי את לחם אלוקיך הוא מקריב". ואף עכשיו, שאין לנו קרבנות, הכוהן עומד בקדושתו. פוסקים רבים אוסרים זאת גם בכוהן קטן או בעל-מום (שאינו ראוי לעבודת המקדש), ויש האוסרים גם שימוש של כוהן בכוהן.

מותר להשתמש בכוהן אם הוא מוחל על כבודו, כי כבוד הכהונה הוא שלו, ובידו למחול על כך ולתת לישראל רשות להשתמש בו. לכן יש לבקש מראש שימחל על כבודו, ולאחר זמן אפשר להסתפק במילה כמו 'במחילה', והוא יבין שהכוונה למחול על כבוד הכהונה.

[מה שנאמר "וקידשתו", ודרשו חז"ל "קדשהו בעל כורחו", הכוונה רק לקדושת הכוהנים, כגון לאיסור לשאת גרושה, לפי שקדושה זו גזֵרת מלך היא; אבל כבוד הכהונה ניתן להנאתם, ובידם למחול על כך].

ויש מחמירים בזה לכתחילה, ובפרט בשימוש שיש בו משום ביזיון, אלא אם כן הכוהן יוזם זאת, או שיש לו מזה הנאה (כגון לשרת אדם חשוב, שהוא חפץ לשמשו ונהנה מזה), או שהוא מקבל שכר על השירות.

אם מבקשים מכוהן המשתתף בסעודה להביא דבר-מה לשולחן וכדומה, שירות זה אינו לאחרים אלא גם לו-עצמו, ואין בזה כל חשש. לפיכך מותר לחותן להשתמש בחתנו הכוהן, שהרי מצווה על החתן לכבדו.

מקורות: ירושלמי ברכות פ"ח ה"ה. הגהות מרדכי גיטין סי' תסא. רמ"א או"ח סו"ס קכח, ונו"כ. שו"ע אדמו"ר הזקן שם, סעיף ס. פסקי תשובות והלכה ברורה שם, וש"נ. שו"ע יו"ד רמ,כד.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)