חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 י"ט באייר התשפ"ד, 27/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אהרון הכוהן
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1277 - כל המדורים ברצף
איך לזהות מחלוקת הרסנית
יש חדש
החלק שצריך להשיג לבד
אהרון הכוהן
תומכים ומתנגדים
שליטה במי
נבלעו בארץ
לוויים וכוהנים
זעקת האם: "מבטיחה להמשיך בדרכֵּך"
שימוש בכוהן

השגה באהרון

"לכן אתה וכל עדתך הנועדים על ה', ואהרון מה הוא כי תלינו עליו" (במדבר טז,יא). היודעים אתם מיהו אהרון ומה מהותו?! היש לכם השגה בגדולתו ובקדושתו?!

(רבי מנחם-מנדל מקוצק)

מחלוקת נגד ה'

משה השיב לקורח ועדתו שאין הם חולקים על אהרון עצמו, אלא על מי שהוא למעלה מאהרון, על הקב"ה – "הנועדים על ה'". ואם-כן, "ואהרון מה הוא כי תלינו עליו".

(רבי שלמה קלוגר)

על מה הקנאה

משה רבנו אמר לקורח ולעדתו: אילו הייתם מודים במצוות ה', והייתם מאמינים במעלת הקרבנות, היה לכם מקום לקנא באהרון שזכה לכבוד הזה; אבל הלוא "אתה וכל עדתך הנועדים על ה'" – הרי אתם מורדים בה' וכופרים במצוותיו, ואם-כן "ואהרון מה הוא כי תלינו עליו" – מה לכם לקנא בו.

(חוות דעת)

לא גבה ליבו

מעלתו של אהרון שלא גבה ליבו מהכהונה הגדולה שזכה לה, ויתרה מזו – "ואהרון מה הוא", דווקא בגלל היותו כוהן גדול השפיל עצמו בשיא הענווה.

(ישמח משה)

בטל במציאות

מאחר שאהרון היה בטל במציאות ממש כלפי הקב"ה, לכן כל החולק עליו כחולק על הקב"ה בעצמו. זה מה שאמר להם משה שהם "נועדים על ה'".

(ברית אברם)

הפרי בזכות הצדיק

"והנה פרח מטה אהרון לבית לוי, ויוצא פרח ויצץ ציץ ויגמול שקדים" (במדבר יז,כג). באילן יש פרח, ציץ ופרי. לכל ישראל חלק באילן, זה בפרח וזה בציץ, אך הפרי הוא בזכות הצדיק – אהרון הכוהן.

(רבי בונם מפשיסחה)

הנשיאים הראו

"ויוצא משה את כל המטות מלפני ה'... ויראו ויקחו איש מטהו" (במדבר יז,כד). הנשיאים, בגודל צדקת רוחם, לקחו את המטות כדי להראות לכל ישראל שלא נבחרו על-ידי הקב"ה, ולכן לא פרחו מטותיהם אלא מטה אהרון הוא שפרח.

(רבי ישראל מרוז'ין)

המחלוקת מגדלת את הצדיק

"וידבר ה' אל אהרון, ואני הנה נתתי לך את משמרת תרומותיי" (במדבר יח,ח). מפרש רש"י: "לפי שבא קורח וערער כנגד אהרון על הכהונה, בא הכתוב ונתן לו כ"ד מתנות כהונה". יש בזה מוסר השכל, שכל המחלוקות כנגד הצדיקים אינן משיגות את המטרה, אלא להפך, בסופו של דבר הצדיק נוחל כבוד ומתנות מן השמים.

(עיטורי תורה)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)