חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:14 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בעלי-תשובה מדברים על הקשיים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1275 - כל המדורים ברצף
הבסיס המשותף לכל הדרכים
יש חדש
להעלות אור בתוך הנפש
פסח שני
ענווה אמיתית
אני לא-כלום
יקר מכל הון
הנבואה לעתיד
בעלי-תשובה מדברים על הקשיים
הנרות שעל השולחן

תופעת בעלי-התשובה כבר אינה חדשה. בכל קהילה ובכל בית-כנסת אפשר למצוא יהודים שעשו את הדרך בחזרה אל היהדות, והחלו לשמור תורה ומצוות. לכאורה הם התערו לגמרי בתוך החברה הדתית והחרדית ונעשו חלק בלתי-נפרד ממנה. אבל מתברר שלבעלי-התשובה צרכים ייחודיים שאינם מוצאים מענה תמיד.

זה הרקע ליוזמה של אורי חנן (60) מהר-נוף בירושלים – הקמת רשת תמיכה לבעלי-תשובה מכל הזרמים. המטרה: לתת מענה הולם ומעשי בעזרת בעלי מקצוע, בעלי-תשובה אף הם, המכירים את הנפשות מבפנים. "בדרכי בשבילי התשובה חוויתי בעצמי את הקשיים וראיתי את חבריי מתמודדים עם האתגרים האלה", מסביר חנן את המהלך.

כינוסי בעלי-תשובה

חנן חזר בתשובה לפני כשלושים שנה. שנים רבות ניהל מרכז רפואי סיעודי, וכיום הוא מתמקד בפרוייקט החדש. "בעלי-תשובה אינם מוצאים תמיד את האדם הנכון להתייעץ עמו בשאלות המטרידות אותם", מסביר חנן. "אנשי מקצוע לא-דתיים אינם מכירים את הרגישויות של העולם הדתי והחרדי, וגם יועצים דתיים וחרדיים אינם חשים תמיד את מה שבעל-תשובה עובר".

לדבריו, הוא עצמו פגש בעלי-תשובה רבים שלא מצאו את האדם המתאים להתייעצות עמו. "בשנה האחרונה היו כמה כינוסים של בעלי-תשובה, והבעיות עלו בפומבי. החלטתי לעשות מעשה, בעזרת חברים, שהם בעלי מקצוע מהשורה הראשונה", הוא מספר.

קשיי 'המהגרים'

הקשיים של בעלי-תשובה דומים לתופעה המכונה 'בעיית המהגרים', אבל יש לה מאפיינים ייחודיים. למשל, "בעלי-תשובה שמקדישים את חייהם לתורה סובלים ממצוקה כלכלית ואין להם אמצעים לשלם ליועצים", אומר חנן. "יש מהם שזקוקים לייעוץ זוגי, שיכול להציל בית מחורבן. ייעוץ פיננסי נחוץ מאוד. הורים לילדים המתקשים בלימודים או המפתחים בעיות התנהגות זקוקים לייעוץ חינוכי. ועוד ועוד צרכים".

היו שחששו מהצפת הקשיים, כדי שלא להרחיק יהודים מלהתקרב. חנן סבור שאין מקום לחשש הזה: "הניסיון להציג את היהדות כעולם ללא קשיים אינו נכון. יש קשיים, כמו לכל אדם, אבל האמונה עוזרת להתגבר על הבעיות. חברה בריאה יודעת להכיר בקשיים ולטפל בהם. יש גם קשיים הנובעים מאופי בעלי-התשובה בימינו. בתקופתי, החוזרים בתשובה היו בני שלושים-ארבעים. כיום רוב המתקרבים צעירים, והגיל הצעיר מעלה צרכים ייחודיים".

לחייך ולקרב

חנן כבר יצא לדרך עם נבחרת של בעלי מקצוע. הוא התחיל לפרסם את השירות, כדי ליידע את בעלי-התשובה עצמם באפשרויות הסיוע וגם כדי לצרף עוד יועצים ומומחים. "מטרתנו ליהפך לארגון-גג של בעלי-תשובה, בכל הקשור לסיוע בחיי היום-יום", הוא אומר.

יש בפיו גם מסר למי שנולדו בבית שומר תורה ומצוות: "התורה מצווה אותנו 'ואהבתם את הגר'. בעלי-תשובה הם בבחינת 'מהגרים' מתוך העם היהודי. חייכו אליהם וקָרבו אותם. זו קהילה שהצמיחה פירות משובחים, והיא תורמת רבות לעולם היהדות בימינו".

:
חנן. רשת תמיכה לבעלי-תשובה


 
תגובות
2.
יצירת קשר עם חנן
אורי-10/08/14 11:23
1.
איך יוצרים קשר?
ל-08/08/14 02:33

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)