חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:01 זריחה: 6:29 ט' בניסן התשפ"ג, 31/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המארח של רשב"י
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1272 - כל המדורים ברצף
יום של אחדות והתחברות
יש חדש
שעת ההסתר שעת המבחן
פנימיות התורה
הילדים משקפים
פרד"ס בסוד
ברכת התאומים
שמחת רשב"י
המארח של רשב"י
שמחת רשב"י

מאות-אלפי העולים לקברו של רבי שמעון בר-יוחאי במירון, ביום ל"ג בעומר, נהנים משפע של מזון ומשקה, המחולקים חינם באוהלי-ענק ממוזגים, סמוך למתחם הציון. קרוב למאה אנשי צוות עובדים בשירות האורחים הרבים. כמויות מזון עצומות מוזרמות אל הציבור לאורך כל היממה.

מאחורי פרוייקט החסד הזה עומד הרב בערל פריד (36), בעל מוסדות חסד בצפת. זו השנה התשיעית הוא מפיק את המבצע הגדול של 'אור הרשב"י'. בפעם הראשונה הוא מתראיין ומספר כיצד נולד הרעיון ואיך הוא מצליח להאכיל מאות-אלפי בני-אדם.

בית של אורחים

מצוות הכנסת אורחים חקוקה אצלו כבר מינקותו, באנטוורפן שבבלגיה. "היה לנו בית בן חמש קומות ושלוש מתוכן נועדו לאורחים. אני כמעט לא זוכר יום בלי אורחים", מספר פריד. לאחר שהתחתן עבר למנצ'סטר, ויום אחד באו הוא ורעייתו לביקור בארץ-הקודש. "נקשרנו למקומות הקדושים והחלטנו לעלות לארץ", הוא אומר.

כבר בשנה הראשונה לבואו, בתשס"ג, החליט לעשות מעשה לטובת הבאים למירון. "כמה ימים לפני ההילולא הקמתי מעין סוכה קטנה, ובה הצבתי שלושה סירי חמין ענקיים ושתייה מתוקה. על-פי החישוב שעשיתי, הסירים היו אמורים לספק כאלפיים מנות. בתוך שעה וחצי הכול נגמר. הייתי בהלם. רצתי מיד לחנויות במירון ובצפת וקניתי מוצרי מזון, אבל הכול נגמר במהירות", הוא מספר.

תפריטי לילה ויום

בשנה הבאה הוא כבר נערך אחרת. "הקמנו אוהלים ענקיים ממוזגים, ובנינו מטבח גדול. גם הצבנו מְכוּלוֹת שתייה גדולות. בעזרת צוות גדול חילקנו אוכל ושתייה למאות-אלפי החוגגים לאורך יום ההילולא".

מאז הפרוייקט התעצם והלך בכל שנה ושנה. בתפריט המוגש בליל יום ההילולא: לחמניות וחלות, סלטים, מרק חם, דגים, אורז, חמין, קוגל ירושלמי ועוד. לפנות בוקר התפריט משתנה בקפה לסוגיו, מיני מאפה, גבינות, סלט ירקות וסלט טונה. על מלאכת הבישול מופקדים שפים מקצועיים. "אנחנו שמים דגש על ניקיון, מתוך גישה של הקפדה על כבוד הבריות", הוא מדגיש. "גם חלוקת האוכל נעשית  מתוך חיוך ובדרך שמכבדת את האדם".

סיפורי ישועות

בפיו של פריד סיפורים רבים על יהודים שהיה להם חלק בפרוייקט ונושעו, בכל תחומי החיים. "היה זוג מניו-יורק שלא נפקד בילדים שתים-עשרה שנים. שנה אחת הגיעו לרשב"י והשתתפו בהוצאות על-פי יכולתם, וברוך השם, בשנה שלאחר-מכן כבר נפקדו בזרעא חיא וקיימא", הוא מספר.

בשנים האחרונות הקים פריד גם אוהל מיוחד המיועד לתפילות וללימוד. באוהל שישה בתי-כנסת, העשויים להכיל מאות בני-אדם בו-בזמן. הקשר שלו למירון אינו מצטמצם לל"ג בעומר; לפני כמה שנים הקים כולל מיוחד, סמוך לציון רשב"י. לדבריו, "לאורך ימות השנה לומדים אברכים בכולל את תורת רבי שמעון. ביום ההילולא יש מניין מיוחד לאמירת תהילים בעבור מבקשי הברכות, ורואים ישועות רבות".


ארוחות למאות-אלפי חוגגים. פריד במירון


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)