חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 ו' בכסליו התשפ"ג, 30/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

צייר האותיות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1269 - כל המדורים ברצף
להחזיר לידינו את קבר יוסף
יש חדש
שלבי העץ כשלבי החיים
אמת ושקר
היכן האחריות
לזעוק באמת
סנֵגוריה בשמים
להתעלות בכוח עצמנו
צייר האותיות
להגיב או להבליג?

אלה היו שנות השישים. המוני צעירים אמריקנים הצטרפו לתנועת ה'היפים' ומרדו בעולם המבוגרים.  דייוויד לואיס, צעיר יהודי משיקגו, מוזיקאי מחונן וצייר מוכשר, הגיע בחיפושיו לכנסייה קתולית, בעיירה קטנה בקליפורניה, ונעשה שם מורה למוזיקה. אחת הנזירות החליטה למשוך אותו לעבר הנצרות. היא הראתה לו ספר מסויים, ודייוויד עלעל בו. פתאום תפסה את עיניו תמונה שבה צוירו שמים, מלאכים ואותיות עבריות.

האותיות העבריות הציתו זיק כבוי בעומק ליבו. למעשה, זה הדבר היחיד שנותר לו מיהדותו. הוא לא זכה לחינוך יהודי, ובבית הוריו לא שמרו מצוות, אבל חמש שנים לפני בר-המצווה שלו שלחו אותו ללמוד את האותיות העבריות, כדי שיוכל לקרוא את ההפטרה. עכשיו, למראה האותיות האלה, התעורר משהו בנשמתו. "למחרת עזבתי את הכנסייה, בלי לדעת לאן פניי", הוא אומר.

הציציות משכו

דייוויד עלה אל מטוס ללוס-אנג'לס. הוא שוטט בעיר, תרמיל גדול על גבו, ופתאום ראה יהודי מזוקן, שציציות משתלשלות מעל מכנסיו. "הציציות משכו את ליבי והתחלתי לדבר איתו", הוא מספר. "היהודי, חסיד חב"ד, הזמין אותי להיכנס לביתו. הוא פתח ספר 'תורה אור' (של בעל התניא) והתחיל ללמוד איתי. בספר דובר על מלאכים, והרב סיפר לי על 'חזון יחזקאל' המתאר את המרכבה העליונה. בהבזק של רגע התחברו הדברים לציור שראיתי אתמול. ראיתי בזה סימן שאני בדרך הנכונה".

הוא התחיל להניח תפילין ולשמור שבת, וכעבור כמה חודשים מצא את עצמו בישיבת 'הדר התורה' בברוקלין. לצד לימודי יהדות וחסידות התעניין במוזיקה החסידית ובציור היהודי. הוא היה בן-בית אצל הצייר החב"די הידוע ר' הענדל ליברמן. "ספגתי ממנו המון בכל מה שקשור למשמעות הפנימית והרוחנית של הציור", הוא אומר.

משמעות רוחנית

עם השנים נשא אישה ועלה לארץ-ישראל. כיום הרב לואיס מתגורר בירושלים ורוֹוה נחת מילדיו ומנכדיו. אהבתו לאותיות הקודש הביאה אותו להיות סופר סת"ם, ובזמנו הפנוי הוא מצייר ציורים מרהיבים שמשולבות בהם אותיות. ביתו מלא ציורים כאלה.

סדר יומו עמוס במיוחד: תפילת 'ותיקין' בבית-הכנסת הקרוב לביתו, לימוד תורה, ציור, כתיבת סת"ם, ובערב נגינה בחתונות. ההיכרות של דיוויד עם האותיות איננה נגמרת בציורים. "זה הדבר הראשון שהכרתי ביהדות, אבל הוא השפיע על כל חיי", הוא מסביר.

צבע וקבלה

הוא יכול להרצות שעות על משמעות האותיות. "כל אות מאותיות הקודש נושאת בתוכה עולם עמוק ומופלא", הוא אומר בלהט. "הבעש"ט לימד יהודים פשוטים, שלא ידעו להתפלל, לקרוא את אותיות האלף-בית".

גם ציוריו מושפעים מעולם הקבלה והחסידות. "הצבעים מייצגים עניינים רוחניים", הוא מסביר. "הצבע הלבן, למשל, מייצג את מידת הרחמים, האדום – את מידת הגבורה, והכחול – את החסד. כך הציור מקבל משמעות עמוקה ופנימית".


אותיות שקירבו. לואיס במלאכתו (צילום: יוסי פורמנסקי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)