חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:08 זריחה: 6:15 ל' בניסן התשפ"א, 12/4/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בתוך הבוץ עם ספר-התורה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1268 - כל המדורים ברצף
סעודה שמחזקת את האמונה
חדש על המדף
"והיא שעמדה" – מי היא?
חג-הפסח
דקדוקי לשון
חסידיו של משיח
שני סדרים
להתאחד באמונה
בתוך הבוץ עם ספר-התורה
כתיבה בחול-המועד

לפני שנה מלאו שמונים שנה לאדמו"ר מנדבורנה בני-ברק. באותו יום החליט על כתיבת ספר-תורה מיוחד, בכספו הפרטי, שתיעשה בחשאי. שנה שלמה נמשכה כתיבת הספר, ולפני כשבועיים נערך ברוב עם מעמד סיום כתיבתו והכנסתו להיכלו.

אלפים השתתפו בחגיגה והשמחה הרקיעה שחקים. השעה הייתה קרובה לחצות הלילה כשהאדמו"ר פתח בדברים לפני הקהל הנרגש. בפעם הראשונה סיפר האדמו"ר את קורותיו בימים האפלים ההם, בין גדרות מחנה דז'ורין שבטרנסילווניה, בין רכבות המוות ונתיבי הדם והאש. ימי השואה האיומה.

מים מהטלית

"אודה ה' מאוד בפי... כי יעמוד לימין אביון להושיע משופטי נפשו" - פתח האדמו"ר, והחל לתאר את השעות האחרונות בעיר הולדתו, העיר סירט שבצפון רומניה: "ניתנה הוראה לא לקחת איתנו יותר משניים או שלושה פריטים הכרחיים. כל היהודים לקחו את המצרך החיוני ביותר בימים ההם – מזון ושתייה. אבי, הרבי זצ"ל, לקח גם-כן את הדברים החיוניים לו: ספר-תורה, גמרא, וספר 'נועם אלימלך'.

"ימים רבים צעדנו בדרכים. הבוץ הגיע לפעמים עד מעל הברכיים, ומלמעלה ניתך גשם זלעפות. אבי הצמיד את ספר-התורה אל ליבו ושמר עליו מכל משמר. מימין ומשמאל נפלו קשישים שכוחותיהם לא עמדו להם. אנשים זעקו: 'מים, מים'. אני הקטן מיהרתי לפשוט את הטלית-קטן שלי, הספגתי אותה בשלולית של מי גשמים וסחטתי לתוך פיות האומללים", תיאר האדמו"ר בקול נרגש את אימי הימים ההם.

ספר-תורה באוויר

האדמו"ר המשיך ותיאר את המסע: "הועמסנו על קרונות להובלת בהמות. הצפיפות הייתה נוראה. משום כבוד ספר-התורה החזיק אותו אבי מעל ראשי האנשים. לא יום אחד ולא יומיים – אחת-עשרה יממות! לרגע לא הרפה ממנו. אז הבנתי את משמעות הפסוק: 'הנחמדים מזהב ומפז רב'.

"הנה", אמר האדמו"ר, "זו המדרגה הנדרשת מיהודי, מסירות-נפש לתורה. ואם זיכה אותנו השם יתברך שנהיה אנחנו וצאצאינו 'יודעי שמך ולומדי תורתך', ולהכניס בעצמנו ספר-התורה, אין לנו מילים להודות לפניו על אחת מאלף אלפי-אלפים הטובות שעשה עמנו".

שורש האחדות

באולם בפתח-תקווה, שבו נערך האירוע, נחשפו החסידים בפעם הראשונה למסע התלאות של רבם. האדמו"ר גם דיבר על מעלתה המיוחדת של מצוות כתיבת ספר-תורה: "המצווה הזאת כוללת שלוש מצוות – 'כתבו לכם'; 'ולמדה את בני-ישראל'; 'שימה בפיהם'. כי מצוות כתיבת ספר-תורה היא מקור ושורש האחדות של עם-ישראל".

האדמו"ר הוסיף לדבר על חשיבות האחדות בעם-ישראל: "יהודי אחד אינו יכול לקיים את כל תרי"ג המצוות, והדרך היחידה לעשות זאת היא על-ידי אחדות ישראל – כאשר כל יהודי מקיים את המצוות שהוא יכול לקיים, ויחד מקיימים את כל התורה. כשם שספר-התורה נפסל אפילו אם אות אחת חסרה, כך שלמותו של עם-ישראל תלויה בכך שכל יהודי ממלא את התפקיד המוטל עליו. צריך להתחזק בלימוד התורה, ובמיוחד בלימוד תורה ברבים, שכוח הרבים עדיף ומביא את האדם לשלמות אמיתית".


האדמו"ר מנדבורנה במשאו. הסיפור שנחשף (צילום: מנדי הכטמן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)