חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:29 י"ג בכסליו התשפ"ג, 7/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הקשרים הנסתרים נחשפים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1267 - כל המדורים ברצף
להשלים את המשימה
יש חדש
השבת שממנה נובעת הגדלות
רבי
שיקול חינוכי
זקוק לרבי
מסר ומשמעות
לידת הגאולה
הקשרים הנסתרים נחשפים
אפיקומן כהלכתו

תמיד היה ידוע כי אל חדרו של הרבי מליובאוויטש נכנסו אישים רבים ומגוּונים, מכל גוני הקשת. היו בהם אדמו"רים ורבנים, מדינאים ואנשי ביטחון, מדענים ואמנים, מנהלי עסקים ורופאים, מנהיגי ציבור ופשוטי עם. לא-מעטים זכו לפגישות ארוכות, שנמשכו שעות רבות.

בשנים האחרונות נחשף הציבור לעוצמת הקשרים האלה, בזכות מיזם תיעודי מיוחד של חברת המדיה JEM, המופקדת בין השאר גם על ארכיון ההקלטות והסרטים מהאירועים בחצר הרבי. מאות אישים, מכל רחבי העולם, תועדו בווידאו כשהם מספרים את חוויות המפגשים עם הרבי. הדבר המשותף לכולם הוא עוצמת החוויה וההתפעלות שבה הם מספרים את הדברים.

פגישה בת שבע שעות

בכל שבוע נחשף הציבור לקטע קצר מאחד הראיונות, במסגרת תכנית הווידאו השבועית המוקרנת במרכזי חב"ד בעולם, שבה מובאים קטע משיחותיו של הרבי, אירועים שאירעו בחצרו בתקופה זו, מפגשים עם אישים מעניינים ועוד. הדברים מוגשים באורח בלתי-אמצעי, בלי קטעי קישור – דברים כהווייתם.

בראיונות האלה מתגלים דברים שלא היו ידועים. למשל, הרב ד"ר משה טנדלר (חתנו של הפוסק הנודע רבי משה פיינשטיין) חושף כי בשנת תש"ל (1970) נפגש עם הרבי לפגישה שהחלה בחצות הלילה ונסתיימה בשעה שבע בבוקר. הרבי ביקש ממנו לכתוב ספר ביולוגיה לבתי-הספר התיכוניים. הרבי עמד על הבעיות בספרי הלימוד הקיימים, המקבלים את תיאוריית האבולוציה כעובדה, ובמשך שעות רבות הציג את תפיסתו על הגישה הנכונה לבעיות שבין דת למדע.

בכירי המוסד מדברים

בפעם הראשונה חושפים אישים מקהילת המודיעין הישראלית את עומק הקשרים שהם קיימו עם הרבי. ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, סיפר על פגישה מרתקת ביותר. "הרבי הראה בקיאות ניכרת בכל התחום הזה של מודיעין, של איסוף ידיעות", גילה הלוי.

בקרוב תתפרסם עדותו של נחיק (מנחם) נבות, סגן ראש המוסד לשעבר, שמספר על ביקורו עם שני בניו בחדרו של הרבי: "אתה בא לחצר הרבי – אתה בא הביתה, מהרבה בחינות", הוא אומר. בהמשך הוא מתאר את החוויה של הקפות שמחת-תורה בבית-מדרשו של הרבי.

כך השפיע הרבי

השופט בדימוס צבי טל מספר כי שאל את הרבי אם להגיש את מועמדותו לבית-המשפט העליון: "הרבי השיב שאגיש את מועמדותי, ועם זה לקבל עליי הוספה בקיום משפטיו של השופט כל הארץ" [=כלומר, הוספה בקיום התורה והמצוות]. אליעזר שמואלי, מנכ"ל משרד החינוך לשעבר, סיפר על שיחה מרתקת שבה יעץ הרבי לו כיצד להילחם בנגע הסמים הפושה בנוער. צייד הנאצים טוביה פרידמן מגלה כי חשב להפסיק את פעילותו, והרבי שכנע אותו להמשיך והדגיש את הנחיצות להביא את הנאצים על עונשם.

מנהל JEM, ר' אלקנה שמוטקין, אומר כי המיזם הזה כרוך במשאבים רבים, אבל אין ערוך לחשיבותו. "מהעדויות האלה אנחנו לומדים כיצד הרבי השפיע על העולם היהודי באמצעות קשר אישי עם אישים רבים ומגוּונים. זה חשוב לא רק לדור הצעיר. גם המבוגרים יותר מגלים עולם מופלא שלא הכירו את עוצמתו", הוא מסביר, וקורא למי שזכו למפגש עם הרבי ליצור קשר (טל' 03-9608018), כדי לתעד את סיפור הפגישה.


שמוטקין: "מיזם שימור שאין ערוך לחשיבותו"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)