חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:22 זריחה: 6:29 י"ז בשבט התשפ"ג, 8/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

להשלים את המשימה
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1267 - כל המדורים ברצף
להשלים את המשימה
יש חדש
השבת שממנה נובעת הגדלות
רבי
שיקול חינוכי
זקוק לרבי
מסר ומשמעות
לידת הגאולה
הקשרים הנסתרים נחשפים
אפיקומן כהלכתו

יום שישי, י"א בניסן, הוא יום זכאי לכל אחד ואחד מבני דורנו. ביום הזה ירדה לעולם הנשמה הגדולה שחוללה תחייה אדירה בעולם היהודי

בעולם החסידי נהוג לציין לא רק את ימי ההילולא של צדיקים, אלא גם את ימי-הולדתם. יום שבו יורדת לעולם נשמה של צדיק ונשיא בישראל, הוא יום זכאי לדורי-דורות. זה יום שבו נקראים כל הקשורים לצדיק, לתורתו ולדרכו, להתעורר ביראת-שמים ובמעשים טובים, ולחזק איש את רעהו בהליכה בדרך אשר הורה הצדיק.

בדור שלנו אנחנו מציינים במיוחד את י"א בניסן, יום-הולדתו של הרבי מליובאוויטש. ביום זה, לפני מאה ותשע שנים, ירדה לעולם הזה נשמתו הקדושה של הרבי, ואנו זכינו לאורו הגדול.

זכות לדורי-דורות

בכלל, יום-הולדת של צדיק הוא יום שמחה, על האור שהאיר באותו יום בעולם. כשמדובר בנשיאי ישראל – השמחה גדולה פי כמה וכמה. חז"ל אומרים שהקב"ה בחר בא' בניסן ליום הקמת המשכן, "לפי שבאחד בניסן נולד יצחק, אמר הקב"ה: הריני מערב שמחתכם, שמחה בשמחה".

דבר מופלא נאמר בגמרא (מגילה יג,ב) בעניין יום-הולדתו של משה רבנו, ז' באדר. בזכות יום זה נתבטלה גזֵרת המן. הוא בחר בחודש אדר לביצוע מזימתו משום שבחודש זה מת משה רבנו, והוא ראה בכך סימן רע לעם-ישראל. אולם חז"ל אומרים שהמן לא ידע כי בחודש זה גם נולד משה, ו"כדאי הוא יום הלידה שיכפר על המיתה". רואים אנו אפוא שיום-הולדתו של נשיא ישראל נעשה יום של שמחה וזכות לדורי-דורות, עד שבזכותו נתבטלה גזֵרת המן כעבור יותר מאלף שנה.

מופת והשראה

כיום, במבט לאחור, נראית בבירור המהפכה הגדולה שחולל הרבי ברחבי העולם. בהשראתו נהפכה היהדות ממתגוננת למסתערת. הוא חולל את מפעל השלוחים, שהגיעו לכל פינה נידחת על-פני כדור-הארץ והפריחו בה את חיי היהדות. הוא שמר על גחלת היהדות ברחבי ברית-המועצות. למעשה, הרבי העניק תעוזה והשראה לכל הכוחות האחרים של היהדות האמונית, וגם אם מקצתם נרתעו בתחילה מללכת בנתיב שסלל, עם השנים אימצו את דרכו.

הרבי הביא בשורה של אהבת-ישראל לכל יהודי, יהיה מי שיהיה. הוא הציג מופת של ראייה כלל-יהודית, בלי הבדלי עדות, כיתות או קבוצות. הוא דאג לכל יהודי, ועשה הכול כדי להביא שמחה ואור לכל נפש יהודית על-פני תבל.

אולם משימתו העיקרית של הרבי עדיין לא הושלמה. פעמים אין-ספור ציין כי ייעודו של דורנו לסיים את הגלות ולהביא את הגאולה. אנו כולנו – תלמידיו, חסידיו, שליחיו, לומדי תורתו והנהנים מאורו – חייבים להמשיך בליבוי אש האמונה בגאולה הקרובה לבוא, ולהכין את העולם כולו לקראתה. בניסן נגאלו, ובניסן עתידים ליגאל.

:
הרבי מליובאוויטש. אהבה לכל יהודי, יהיה מי שיהיה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)