חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:39 א' בתמוז התשפ"ב, 30/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השחיטה היהודית בסכנה
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1264 - כל המדורים ברצף
העולם המודרני מסייע לאמונה
יש חדש
עצה אחת, יראה אחת
כשרות האכילה
לא על-ידי שליח
מזומן והקפה
ויכוח ותוצאותיו
זריקת מים טהורים
השחיטה היהודית בסכנה
פדיון הבן מרחוק

בימים הקרובים אמורה לעלות בפרלמנט ההולנדי הצעת חוק האוסרת שחיטה דתית. ההצעה מבקשת לאסור כל שחיטה דתית - יהודית, ולהבדיל מוסלמית. על-פי ההצעה, השחיטה תתאפשר רק לאחר שהבהמה תורדם (דבר האסור על-פי ההלכה). הקהילה היהודית בהולנד מנסה לסכל את ההצעה על-ידי שיחות אישיות עם כמאה וחמישים חברי הפרלמנט ההולנדי.

"לרוב חברי הפרלמנט אין ממש הבנה בנושא. הם אינם מבדילים בין השחיטה היהודית למוסלמית", אומר הרב בנימין יעקבס, מרבני הולנד וחבר מועצת רבני אירופה. "אנו חוששים שאי-הידיעה הזאת תוביל לאישור אוטומטי של הצעת החוק. כרגע אנחנו מבקשים לדחות את הצעת החוק, כדי להרוויח עוד זמן, שבו נוכל להסביר את העניין".

דומינו שחיטה

הכול החל לפני כמה חודשים, כאשר חבר הפרלמנט ההולנדי צפה בביתו באחד מכלי-התקשורת בשחיטה מוסלמית. בקטע הווידאו נראו מוסלמים שוחטים כבש בדרך חובבנית, והמחזה היה מבחיל. חבר הפרלמנט הזדעזע והחל לקדם את החוק נגד שחיטה דתית של בהמות.

מה המשמעות המעשית של חוק כזה? "הקהילה היהודית בהולנד קטנה מאוד, ולכן מבחינה מעשית נוכל להסתדר. נקנה מוצרי בשר כשרים ממדינות סמוכות", מסביר הרב יעקבס. "החשש הוא מאפקט דומינו – אם החוק יעבור בהולנד, הוא יגיע גם לעוד מדינות, כמו אנגליה וצרפת. קל לשער מה משמעות חוק כזה בצרפת, למשל, שבה רוב היהודים מסורתיים ומקפידים על שחיטה כשרה".

שחיטה ללא כאב

השיחות עם חברי הפרלמנט המחישו לחברי הקהילה היהודית את הקושי להסביר את העניין. "חברי הפרלמנט אינם מבינים מה הבעיה להרדים את הבהמה לפני השחיטה", מספר הרב יעקבס. "הם טוענים שהשחיטה הדתית גורמת סבל לבהמות. התחלנו להציג להם הוכחות מצולמות שהשחיטה היהודית היא ההומנית ביותר והבהמה מתה בלי להרגיש כל כאב. אנחנו סובלים בגלל המוסלמים, כי אצלם כל אחד ואחד יכול לשחוט ואין שום הכשרה".

למעשה, החשש הגדול הוא שהפרלמנט ההולנדי מנסה להגביל בכלל את הדת במדינה. "כמה מחברי הפרלמנט אמרו לי זאת בפירוש", אומר הרב יעקבס. "שאלתי אותם, איפה בדיוק החופש שלנו? ארבע-מאות שנה הכול היה בסדר, ופתאום אתם רוצים להגביל אותנו?!".

הרצחת וגם ירשת

הרב יעקבס גם מנהל את ה'חדר' היהודי במדינה, והוא מספר כי בעת האחרונה הודיעו לו ממשרד החינוך על הפסקת התקציב. הסיבה: אין מספר מספיק של ילדים. "בפגישה רשמית עם נציגי השלטון זעקתי בקול רם על האבסורד", הוא אומר. "אמרתי להם שהסיבה שאין די ילדים היא משום שהנאצים רצחו תשעים אחוז מבני הקהילה היהודית בהולנד. באותם ימים החוק אמר שהילדים צריכים ללכת לאושוויץ, עכשיו החוק מתלונן שאין די ילדים?!".

הרב יעקבס נשמע כאוב. "אנחנו רוצים שהקהילה היהודית תוסיף להתקיים. מנסים לפגוע בשחיטה, עכשיו גם בחינוך. מה יהיה מחר? יאסרו עלינו לקיים ברית מילה. כבר שמעתי חבר פרלמנט אומר שקודם-כול צריכים לשאול את הילד".


הרב יעקבס. חושש מאפקט דומינו באירופה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)