חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:39 א' בתמוז התשפ"ב, 30/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

העולם המודרני מסייע לאמונה
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1264 - כל המדורים ברצף
העולם המודרני מסייע לאמונה
יש חדש
עצה אחת, יראה אחת
כשרות האכילה
לא על-ידי שליח
מזומן והקפה
ויכוח ותוצאותיו
זריקת מים טהורים
השחיטה היהודית בסכנה
פדיון הבן מרחוק

כיום אנו יודעים שההיגיון איננו תכלית הכול, ושיש דברים שהם מעל לשכל ומעל להיגיון. לא צריך עוד להצטדק ולעוות את התורה

בעבר רווחה הנחה שהעולם המודרני מקשה להיות אדם מאמין ולקיים את התורה והמצוות. האמת הפוכה לגמרי. דווקא התפתחות המדע והטכנולוגיה מסייעת לנו לקבל דברים שבעבר היה קשה להבינם.

למשל, יש קבוצת מצוות שנקראות 'חוקים' – מצוות שההיגיון האנושי אינו יכול להבינן. בעבר השכל נתפס כיודע-כול, ומה שלא היה ניתן לתפיסה הגיונית – לא היה קיים. כיום דווקא התפתחות המדע גילתה כמה עלובות ידיעותינו על היקום. איש-מדע בימינו כבר אינו מעז לטעון שסודות הבריאה מצויים בידו. הוא יאמר בצניעות שבעצם אנחנו יודעים מעט מאוד, וגם זה על בסיס הנחות משוערות. מה הפלא אפוא שאיננו מבינים את מצוותיו של הבורא.

למה דווקא במקווה

בעבר, כששאלו למה צריך לטבול דווקא במקווה ולמה צריך לנטול ידיים דווקא בשפיכת מים מתוך כלי, ובדיוק בדרך שההלכה קובעת – קשה היה לענות. כי באמת, רחצה באמבט וסתם מי-ברז אינם מנקים די-הצורך?

כיום אנחנו יודעים שניקיון הוא מושג יחסי מאוד. ידיים שנרחצו היטב במים וסבון עדיין הן מזוהמות לרמת הניקיון שנדרשת ממנתח. ואף הניקיון שנחשב מספק לצורכי ניתוח, הוא עדיין נמוך מרמת הניקיון של תהליכי מעבדה מסויימים. קל להמשיך קו-מחשבה זה ולהבין שיש גם מושג של זוהמה רוחנית, שנקראת 'טומאה', שנטהרת דווקא על-ידי מקווה ודווקא על-ידי נטילת-ידיים כראוי.

האדם בן-ימינו יודע שהמציאות מורכבת הרבה מעבר ליכולת ההשגה של החושים. בעבר היו שואלים: אם יש אלוקים – למה אין רואים אותו? באוזנינו זו שאלה פרימיטיבית. אנו מכירים כיום גם בקיומה של מציאות שאי-אפשר להוכיח בוודאות את קיומה! המדע עוסק כיום בהגדרת נוסחאות על דברים כמעט מופשטים לגמרי. מזה קצרה הדרך להכרה בקיומם של עולמות רוחניים.

לפנים היה קשה להבין שכל מצווה יש לה השפעה ממשית על העולם. אין זו השפעה שניתנת למדידה במד-חום ובברומטר, אך היא בהחלט משפיעה על העולם. כשיהודי מקיים מצווה – נוצר כאן דבר ממשי, אם-כי במישור הרוחני. אילו ניתנה לעין רשות לראות מה קורה על-ידי כל מצווה 'קטנה' שלנו – הייתה ניטלת מאיתנו הבחירה החופשית, כי היינו משתוקקים כל היום לעשות עוד ועוד מצוות...

פרה אדומה

יש בין המצוות כאלה שהן למעלה מכל שכל והיגיון, כמו מצוות 'פרה אדומה', שעליה נקרא השבת, אבל דווקא האדם המודרני יכול להבין זאת ביתר קלות. כיום אנו יודעים שההיגיון איננו תכלית הכול, ושיש דברים שהם מעל לשכל ומעל להיגיון. הקב"ה הוא ודאי מעל להיגיון, ומה הפלא שיש בין מצוותיו כאלה שהן למעלה משכל ודעת.

ברור שהבסיס לכול הוא האמונה, אלא שהשכל כבר אינו אליל, כפי שהיה בעבר. כיום אנו יודעים היטב את מגבלות התפיסה האנושית. לא צריך עוד להצטדק ולעוות דברים. קל אפוא להיות יהודי מאמין בעולם המודרני.


פרה אדומה, לגמרי מעל ההיגיון (צילום: GeographBot, Wikimedia Commons)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)