חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כליזמר ירושלמי משמח את העולם
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1263 - כל המדורים ברצף
אין שלום עם עמלק
יש חדש
פורים ויום-הכיפורים
פורים
מטרת ה'לחיים'
שמחה על החשבון
סופו של צורר
מגילה לנצח
כליזמר ירושלמי משמח את העולם
פורים במוצאי-שבת

בסוף-השבוע שעבר התבשר חיליק פרנק, אמן כליזמר ירושלמי, כי הוא נכנס לרשימה הנדירה של האמנים שמכרו יותר מעשרים אלף תקליטים בתוך פחות מחודש. זה תקליט חדש לפורים, המשלב מחרוזות ניגוני שמחה מלהיבים, בעיקר מחצרות החסידות. רוב השירים מוּכרים ומקצתם נדירים ומקורם באוצר החסידות.

ביום שני השבוע, בטקס צנוע, הוא חגג את הבשורה המשמחת. "דווקא השבוע, בעקבות האירועים המצערים שחווינו באיתמר, יש חשיבות רבה לחזק את היהודים ולשמח אותם בשמחת הפורים", אמר פרנק לסובבים.

חיבור בהילולא

פרנק, חסיד ברסלב, בסך-הכול בן שלושים ושלוש, אבל מאחוריו שנים-עשר תקליטים של נעימות יהודיות שהוציא-לאור בשנים האחרונות. "בהיותי בן חמש-עשרה עליתי עם אבי למירון בל"ג בעומר", הוא מספר. "התבוננתי בבימת הכליזמרים, והרגשתי שאני מתחבר לשירה הזאת". בתוך זמן קצר רכש פרנק הצעיר קלרנית פשוט והחל לנגן בו בשעות הפנאי.

"הרגשתי שהנגינה מחיה אותי, שזו המוזיקה שלי. הלכתי ללמוד אצל מביני-דבר בתחום, כמו הנגן המפורסם מוסא ברלין, ואט-לאט רכשתי ידע בתחום. בהתחלה הייתי נגן חובב, אבל בהמשך התמקצעתי יותר ויותר", הוא מספר.

זכייה באמסטרדם

לפני כמה שנים סגר פרנק מעגל, כשהצטרף לשורת הכליזמרים במירון בל"ג בעומר. "כיום אני מנגן בהדלקות המרכזיות, כמו של חסידויות באיאן ו'תולדות אהרון'. בשנים האחרונות התחלתי לשלב בכל הדלקה מרכזית במירון את ניגון הדבקות 'ארבע בבות' של אדמו"ר הזקן, מייסד חסידות חב"ד".

מירון הוא השיא של פרנק, אבל גם לאורך השנה הוא אמן מבוקש, גם בעולם הרחב. בתחילת השנה זכה פרנק בפרס פסטיבל הכליזמרים העולמי באמסטרדם, כשהופיע בהרכב 'הלב והמעיין', עם נאור כרמי. "לעולם אינני מתפשר על הלבוש החסידי שלי, ואני בטוח שזה עושה קידוש השם", הוא מצהיר. "בכל מקום שאני מופיע, אני לובש את הבגד החסידי המסורתי. לא פעם ניגשו אליי אנשים לא-דתיים והתפעלו שאדם חרדי כמוני עושה מוזיקה".

אחדות בעם

בתקליט החדש שהפיק לפורים, כמו בתקליטים הקודמים, יש שילוב של ניגונים מחסידויות מגוּונות  וממגזרים רבים. בהצצה קלה ביומנו האישי אפשר לראות חתונות בציבור הדתי-לאומי, מופע במוזֵאון בתל-אביב ואירוע בחסידות 'תולדות אהרון'. "אני מרגיש שהשליחות שלי בעולם היא להביא את השמחה הירושלמית לכל בית בישראל, באחדות מלאה, בלי שום מחיצות", הוא מסביר.

איך הוא מסביר את העובדה שתקליט של נעימות חסידיות מקוריות עדיין מבוקש בקרב הציבור הרחב בעידן המוזיקה המודרנית? – "ככלות הכול, בני-האדם רוצים ושואפים לחזור לשורשים שלהם. המוזיקה הזאת פותחת את הלב, משנה את החיים ונותנת מבט טהור בתוך החומריות שלנו".


"בני-אדם רוצים לחזור לשורשים". פרנק והקלרנית


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)