חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החסיד השוודי גומל מעשנים
חיים יהודים

נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1262 - כל המדורים ברצף
לא יכרע ולא ישתחווה
יש חדש
מפסגת ההתגלות אל העבודה
קרבנות
שאלה של אחוזים
מה אוהבים
הבטחה שנתמלאה
שפע של פרנסה
החסיד השוודי גומל מעשנים
משלוח מנות

בעבר היה יהודה גולדמן מעשן כבד. הוא התגורר אז בשוודיה וניסה כמה וכמה דרכים להיגמל מעישון. הוא גילה את שקיקי הטבק שמניחים לכמה דקות בתוך הפה, מאחורי השפה העליונה. השקיקים האלה סייעו לו להיפטר לגמרי מהסיגריות. הוא החל להמליץ עליהן לחבריו ולמכריו, ולא-מכבר החל לייצר את השקיקים האלה בהכשר מהודר.

למה צריך הכשר על שקיקי טבק? גולדמן מסביר: "הטבק עצמו כשר, אבל בשקיקים יש גם תמציות טעם, ובהן עלולות להימצא בעיות כשרות. המוצר שלנו, 'סטופ' שמו, הוא היחיד מסוגו בעולם שיש לו הכשר ופיקוח על טיב התמציות, ועם זה, שיטת הייצור מבוססת על המסורת השוודית העתיקה".

חיפש רב

גולדמן (43) מתגורר כיום בבית-שמש, אבל הוא נולד בגטבורג, העיר השנייה בגודלה בשוודיה, בבית לא-דתי. בהיותו ילד צעיר עברה משפחתו להתגורר בסטוקהולם הבירה. "למדתי בבית-הספר הממלכתי בעיר, והייתי הולך אחת לשבוע ללמוד מעט יהדות, במסגרת מיוחדת של הקהילה", הוא מספר. כשבגר התגייס לצבא שוודיה.

השינוי בחייו החל כשהחליט להתנדב ללמד בבית-הספר היהודי בעיר. מהר מאוד גילה שהידע שלו ביהדות בסיסי ביותר, והחל לחפש רב שילַמד אותו. כך הגיע אל הרב אלכסנדר נמדר, שליח חב"ד בגטבורג. "כל שאלה הייתי מפנה אליו, והוא תמיד היה עונה לי במאור-פנים. בזכות הקשר הזה התחלתי להקפיד יותר ויותר על שמירת מצוות", הוא אומר.

חיבור ישיר

לפני כעשר שנים הקים חברת טלפונים, שסיפקה שירותים לתושבי סטוקהולם. "החברה גדלה וחיפשתי משרד הולם. לבסוף מצאתי מבנה מתאים – בדיוק בבניין שבו שכן בית-חב"ד של הרב חיים גרייזמן, שבדיוק בא לעיר", מספר גולדמן. "אצלי במשרד עבדו מוסלמים מקומיים, ובבית-חב"ד פעל השליח לקרב יהודים. בתוך זמן קצר מצאתי בשליח את הרב האישי שלי, המשפיע והמורה לחיים החדשים".

גולדמן נהפך לחסיד המקפיד על קלה כחמורה. "אמנם לא ראיתי את הרבי מליובאוויטש, אבל אני מרגיש מחובר אליו על-ידי הרב גרייזמן, כי שלוחו של אדם כמותו", הוא אומר בהתרגשות. לאחר שנולד לו הילד השלישי החליט לעלות לארץ. "עליתי לכאן כדי לתת לילדים שלי חינוך טוב יותר", הוא מסביר, וברקע נשמעים קולות ילדיו: מנחם-מענדל, חיה-מושקא ורחל-רבקה. לפני שבועיים נולד לו הילד הרביעי: לוי-יצחק.

אנטישמיות בסקנדינוויה

כאן הוא מחלק את יומו בין לימוד בכולל לייצור הטבק. "עישון סיגריות גורם בעיות רבות, מלבד ההיבט הבריאותי", הוא אומר. "מי שנגמלו מהסיגריות גילו שהדבר תרם להם לשלום-בית ועשה את הנשימה טובה יותר".

בעת האחרונה פורסם דוח חריף על אירועי שנאה ואנטישמיות בעולם, ומתברר שרבים מהם מתרחשים במדינות הסקנדינוויות. גולדמן סבור שזו תוצאה ישירה של ההגירה המוסלמית: "כיליד שוודיה אני זוכר איך התחילה ההגירה ההמונית של המוסלמים. עכשיו השלטונות מבינים את המשמעויות, אבל לדעתי כבר מאוחר מדיי. זו נעשית לבעיה קשה, ששוודיה חוֹוה אותה יום-יום ותוסיף לחווֹת אותה גם בעתיד".


גולדמן. החסיד השוודי הראשון


 
תגובות
2.
הפרטים של גולדמן
רז-13/03/11 13:00
1.
גמילה מעישון
שמעון חדד-13/03/11 11:58

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)