חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:54 זריחה: 5:55 ט' בחשון התשפ"א, 27/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ערך ה'פרוטה'
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1261 - כל המדורים ברצף
העולם שסביבנו לאן?
יש חדש
רק גדולים יכולים
גבאי צדקה
הפסוק המתאים
למי הכוונה
הטלית הרטובה
גאולה בתוך דקות
ויעש שמואל את המשכן
ערך ה'פרוטה'

שאלה: מהו הסכום המינימלי הנחשב 'ממון' בתורה?

תשובה: אמרו בגמרא: "כל פחות מפרוטה – לאו כלום הוא". יש אומרים שזו 'הלכה למשה מסיני', ככל שיעורי-תורה, ויש הסבורים שכך אמדו חז"ל את דעת האדם, שפחות מפרוטה אינו חשוב בעיניו ואינו מקפיד עליו.

במצוות ובאיסורים שבממון, כמו קניין (קידושי אישה) והתחייבות, הנאה, נתינה, חילול הקדש או מעשר-שני ונטע-רבעי, תביעת-ממון ועוד – שיעור 'פרוטה' מעכב. כמו-כן אין עוברים על איסורי גנֵבה וגזֵלה, במעילה בהקדש, ואין מתחייבים בהשבת  אבֵדה בפחות משווה פרוטה.

הריטב"א כתב ששיעור 'מתנות לאביונים' הוא שתי פרוטות, פרוטה לכל עני (ויש הדורשים שווי לחם בשיעור שלוש ביצים).

הפרוטה הייתה מטבע הנחושת הקטן ביותר העובר לסוחר בימי המשנה והתלמוד.

על-פי מסורת הגאונים והרי"ף, שנפסקה בשולחן-ערוך, ערך הפרוטה במתכת כסף טהור הוא: משקל חצי שעורה. בימינו מקובל להעריך את משקל השעורה ב-0.05 גרם. הפרוטה היא אפוא 0.025 גרם (=חלק 40 של גרם). יש הדורשים לכלול בזה גם את המע"מ, ולפי זה סכום הפרוטה לפי שעה הוא 11.25 אגורות.

לעניין נתינת זכר למחצית השקל: למנהג האשכנזים נותנים שלושה מטבעות הנקראים 'חצי', היינו כאן בארץ שלושה חצאי שקלים. למנהג הספרדים בדורות האחרונים נוהגים לשער את 'מחצית השקל' ב-9.6 גרם כסף טהור, שערכו כיום 43.20 ש"ח. סכום זה ניתן לעניים (ויש הנותנים אותו לבית-הכנסת). יש להתעדכן לקראת פורים, כי יכולים לחול בזה שינויים.

מקורות: ב"מ צו,א. פיה"מ לרמב"ם מע"ש פ"ד מ"ח. ריטב"א מגילה ז,א. שו"ע: חו"מ פח,א אה"ע כז,י. יו"ד רצד,ו. שה,א. שע"ת סי' תרצד ס"ק א. שיעו"ת מהדו"ק עמ' ז ומהדו"ב עמ' פב. מידות ושעורי תורה ס"פ כב, פכ"ד, ופכ"ה ס"ב וש"נ [שם העיר שמדידה זו נעשתה בשעורים כבדות ביותר, והשיעור הנכון הוא 0.022 גרם (= חלק 45 של גרם)].


   

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)