חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:01 זריחה: 6:50 א' בחשון התשפ"א, 19/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ויעש שמואל את המשכן
חיים יהודים

נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1261 - כל המדורים ברצף
העולם שסביבנו לאן?
יש חדש
רק גדולים יכולים
גבאי צדקה
הפסוק המתאים
למי הכוונה
הטלית הרטובה
גאולה בתוך דקות
ויעש שמואל את המשכן
ערך ה'פרוטה'

בקומת הקרקע בביתו של הרב שמואל דהן (64), ברמת בית-שמש, מוצב דגם מרהיב של משכן, כמעט בגודל הטבעי. הדגם הזה גם משלב אפקטים ויזואליים, הממחישים את פעולות המשכן. מהכיור יוצאים זרמי מים שוצפים, מ'מזבח העולה' יוצאת להבת אש (חשמלית), מ'מזבח הקטורת' עולה עשן, וכדומה.

מדי יום ביומו באות קבוצות של ילדים מרחבי הארץ ללמוד מקרוב על המשכן. הרב דהן, לשעבר מחנך בתלמודי-תורה, מלווה את הילדים לאורך הביקור. הוא מפעיל את הילדים בדרך חווייתית; מאתגר אותם בשאלות ועורך להם חידון מסכם.

הילד והשליח

הוא נולד בעיר מקנס שבצפון מרוקו. בילדותו התחבר מאוד אל הרב מיכאל ליפסקר, שנשלח למרוקו מטעם הרבי מליובאוויטש. "רבי מיכאל היה חסיד עד כלות הנשמה", אומר הרב דהן בעיניים בורקות, "וספגתי ממנו אהבת-ישראל ואהבת התורה". בהיותו בן שלוש-עשרה נסע עם הוריו לצרפת. שלוש שנים לאחר-מכן עלה לארץ-ישראל.

כאן שלחה אותו הסוכנות לקיבוץ חוקוק שבצפון. "שאלתי את האנשים שמסביבי על יהדות וקיבלתי תשובה אחידה: הדתיים רמאים", מספר הרב דהן. "כעבור זמן קצר הבנתי שאין זה מקומי והלכתי ללמוד ב'מכון מאיר' בירושלים". בסיום שירותו הצבאי הקים בית בישראל ולמד רבנות ושחיטה. בתשמ"ד מונה לרב המושב שדה צבי בצפון הנגב.

כישורים טכניים

אהבתו הגדולה הייתה ללמד ילדים. הוא החליט לעבור לבני-ברק ונעשה 'מלמד' בתלמוד-תורה. שנים רבות לימד ילדים בכיתה א'. בהיותו בן חמישים עבר תאונת-דרכים, הפסיק ללמד ונעשה מאבטח במוסד חינוכי. "בכל יום הייתי רואה את הילדים יוצאים מתלמודי-התורה, וחשבתי כיצד אוכל לסייע להם בגילי. כשיצאתי לגמלאות הגשמתי את חלומי והקמתי דגם של המשכן", הוא מספר.

איך אדם בן שישים מתחיל בבניית משכן? "מאז היותי ילד היו בי כישורים בכל הקשור לעניינים טכניים – חשמל, אלקטרוניקה, נגרות וכדומה. מהבחינה הזאת היה לי קל יותר", הוא מסביר.

לימוד מאהבה

שנה שלמה עמל הרב דהן על בניית המשכן. "מניסיוני האישי כמורה אני יודע כמה קשה לפעמים להמחיש לילדים את החומר הנלמד. דגם המשכן, עם האפקטים החשמליים הרבים, נותן לכל ילד שמבקר כאן את ההמחשה לכל מה שלמד", הוא אומר. הוא בנה מנורה בעלת קנים אלכסוניים. "לפני בניית כל כלי התעמקתי במקורות, וכך גיליתי את דברי הרבי מליובאוויטש, המבוססים על הציור של הרמב"ם ועל לשון רש"י, המוכיחים שקני המנורה היו אלכסוניים ולא מעוגלים".

את לימוד מבנה המשכן הרב דהן משלב בשאלות מאתגרות. "מה מזכיר לכם הכיור?", הוא שואל את הילדים. "נטילת ידיים", עונה דוד, אחד התלמידים. הרב דהן ממשיך: "שמעתי שהרבי שלכם לימד אתכם על המשכן. אולי תמצאו טעות בדגם שלפנינו?". מיד נפתח דיון סוער וגורם לכל התלמידים להתעניין בנושא. "רצוני ללמד מתוך אהבה, לא בכפייה", הוא אומר.


בן שישים לבנייה. הרב דהן ודגם המשכן שבנה


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)