חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:00 זריחה: 6:50 ג' בחשון התשפ"א, 21/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

העולם שסביבנו לאן?
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1261 - כל המדורים ברצף
העולם שסביבנו לאן?
יש חדש
רק גדולים יכולים
גבאי צדקה
הפסוק המתאים
למי הכוונה
הטלית הרטובה
גאולה בתוך דקות
ויעש שמואל את המשכן
ערך ה'פרוטה'

לקח אחד אפשר להפיק מהמציאות המתחוללת לנגד עינינו – אין שום ערך אמיתי לחוזים ולהסכמים עם מדינות וארגונים שמעצם טבעם אינם יציבים

המהפכות המתחוללות בעולם הערבי משאירות את כל המומחים והפרשנים פעורי-פה. איש מהם לא חזה את ההתפתחויות, וההגונים שבהם מודים שאין להם שום מושג לאן הדברים אמורים להתקדם.

למעשה כל האפשרויות פתוחות. ייתכן שהתמורות בעולם הערבי יובילו אותו למדיניות סובלנית יותר, שתפעל יותר למען הצדק ולטובתם האמיתית של התושבים, וייתכן שהן יביאו עמהן עליית כוחות קיצוניים שישטפו עוד יותר את המוחות בשנאה לכל מה שאינו אסלאמי, ובפרט בשנאת ישראל. רק בורא העולם יודע מה באמת יקרה.

מנטרת ה'שלום'

אך גם בלי לדעת מה בדיוק יקרה, לקח אחד אפשר להפיק מהמציאות המתחוללת לנגד עינינו – אין שום ערך אמיתי לחוזים ולהסכמים עם מדינות וארגונים שמעצם טבעם אינם יציבים. להסכמים יש ערך (גם הוא מוגבל) כשמדובר במדינות מסודרות, המושתתות על ערכים ברורים והמחוייבות לרציפות שלטונית. הסכמים עם העולם הערבי כמוהם כחתימה על הקרח.

ראו מה נשאר מהסכמי אוסלו ברצועת עזה. הכול התנדף בעשן עם עליית החמאס לשלטון. סביר להניח שכך היה קורה גם ביהודה ושומרון לולא הנוכחות המתמדת של כוחות הביטחון שלנו, שאינם מאפשרים שם לחמאס להרים את ראשו יותר מדיי.

לכן אי-אפשר שלא לגחך למשמע הקריאות לנצל דווקא את המצב הלא-יציב הזה כדי להגיע להסכמים עם הרשות הפלסטינית או אפילו עם סוריה. יותר ויותר נראה שיש בתוכנו קבוצה היודעת רק לדקלם את המנטרה 'משא-ומתן לשלום', מתוך התנתקות מוחלטת מהמציאות ומהתהליכים המתחוללים, עד כדי עיוורון גמור.

הנהגה ניסית

אמנם איננו יכולים לנבא את ההתפתחויות הצפויות, אבל בהחלט ראוי להזכיר את הדברים שהשמיע הרבי מליובאוויטש לפני עשרים ושתיים שנה, כשהתחוללו המהפכות בברית-המועצות. הרבי ציין שנס פלאי הוא שמהפכות קיצוניות כאלה מתרחשות בשקט ובמנוחה, דבר שאין לו אח ורע בתולדות האנושות.

דבר זה ממחיש לעינינו את העובדה שהקב"ה מנהיג את העולם לא בהנהגה טבעית בלבד אלא גם בהנהגה ניסית, ועל-כן קרא הרבי להכיר בנס ולהודות לקב"ה על גודל החסד שבדבר (אמנם במקצת מדינות ערב המהפכות כרוכות במאבקים ובהתנגשויות-דמים, אבל הדברים אינם מתקרבים כלל להיקף שפיכות-הדמים באירועים דומים בעבר).

הדבר השני שראוי להפיק מכך – שעלינו להתחזק באמונה בביאת המשיח ובציפייה לבואו, וכדברי הרבי: "מהפכות בעולם הן מהסימנים שהובאו במדרשי חז"ל על התקופה של 'עקבתא דמשיחא'. וכשרואים מהפכות גדולות בימינו אלה, הרי זה סימן נוסף שנמצאים אנו ברגעים האחרונים של 'עקבתא דמשיחא', ותיכף ומיד ממש בא משיח-צדקנו".


הפגנות בצנעא, בירת תימן (צילום:
Sallam from Yemen, Wikimedia Commons )


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)