חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הפוסק שגילם את האחדות
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1260 - כל המדורים ברצף
לשמור על מקור הברכה
יש חדש
אחדות כהכנה לאחדות
הקהלת קהילות
נהנה מכל רגע
מעיין העולם הבא
פסק לא-צפוי
המאבק יסתיים
הפוסק שגילם את האחדות
האכלת בעלי-חיים

ערב מיוחד לציון שש-עשרה שנה להסתלקות הגאון הרב שלמה-זלמן אוירבך נ"ע יהיה ביום חמישי השבוע בכולל 'ארץ חמדה', המזוהה עם הציבור הדתי-לאומי. אחד הנואמים המרכזיים באירוע הוא הסופר הרב יוסף אליהו, מחבר הספרים 'התורה המשמחת' ו'אורו של עולם' העוסקים בדמותו של הרב אוירבך. בשמונה-מאות עמודי הספרים מובאים עדויות וסיפורים מכלי ראשון.

מה מביא רב דתי-לאומי להתחבר כל-כך אל דמותו של הפוסק החרדי? הקשר נוצר באמצעות רבו של הרב אליהו, הרב אביגדור נבנצאל, שהיה מתלמידיו המובהקים של הרב אוירבך. "הייתי נער צעיר כשנכנסתי ללמוד בישיבת הכותל", מספר הרב אליהו. "נקשרתי אל הרב נבנצאל, והייתי מתמלל את שיעוריו. אחרי שנים ביקר אצלי רב חשוב וראה את המחברות הכתובות. הוא הציע לי להוציא-לאור ספר ובו תמלילי השיעורים".

חוברת שתפחה לשני כרכים

הרעיון קרם עור וגידים והמחברות הניבו שבעה כרכים, חמישה העוסקים בחומשי התורה, ועוד שניים בימים הנוראים. כשערך הרב אליהו את הספר העוסק ביום-הכיפורים, בשנת תשנ"ה, נסתלק הרב אוירבך. "החלטתי לצרף לספר קונטרס על הרב אוירבך. הקונטרס התפתח במהירות למאה וחמישים עמודים, שעסקו בסיפורים ראשונים על הדמות הענקית", מספר הרב אליהו.

אחרי צאת הכרך החדש החליט להוציא-לאור ספר נפרד שיעסוק כולו בדמותו של הרב אוירבך. הוא נטל חופשה של שנה מהישיבה התיכונית מצפה יריחו, שבה לימד, והחל לאסוף סיפורים. "כל סיפור אומת עם המספר וגם עם בני המשפחה. אין סיפור בלי שם ומקור", הוא מסביר.

יצא שמח

לאחר פרסום הכרך הראשון נעשה הרב אליהו מרצה מבוקש על דמותו של הרב אוירבך. "בשנים האחרונות מסרתי מאות הרצאות, וברבות מהן קם אחד המשתתפים וסיפר סיפור שאירע לו עם הרב. מקצת הסיפורים כללתי בכרך השני", הוא אומר.

הוא מציין את הקשת הרחבה של אנשים שהיה להם קשר עם הרב אוירבך. "נפגשתי עם אדמו"רים ורבנים, פרופסורים ומדענים, נהגי מוניות ובעלי עסקים, אנשי צבא ואישי-ציבור בכירים. פתאום חשתי איזה ציבור מגוּון היה בא אל הרב", הוא אומר. לכרך הראשון קרא 'התורה המשמחת': "רבים אמרו לי שבכל פעם שבאו אל הרב אוירבך, הרב קיבל אותם בחיוך רחב, כאילו חיכה להם. כל מי שיצא מלפניו – יצא שמח".

אחווה נדירה

במבוא לספר תיאר את מעמד ההלוויה: "שלושים ריבוא מישראל, כמחצית מיוצאי מצרים, מכל שכבות הציבור... רחובות מקבילים שלמים נהפכו לעזרת נשים, ובהם צעדו בנות 'בית יעקב' ובנות אולפנות 'בני עקיבא', לצד נשים בכובע, מטפחת ופאה. כל הצבעים, כל הזרמים וכל הסגנונות צעדו יחד באחוות-לב נדירה".

"אני מביא בספר עדות של בכיר בחברת 'אגד', שמספר כי איש בחברה לא העריך נכון את עוצמתו וגדולתו של הרב אוירבך. הם נערכו להלוויה של ראש-ישיבה מקומי, וקיבלו הלוויה בהיקף לאומי. ההלוויה הזאת העידה על מה שסימל הרב אוירבך. הוא היה רב שגילם בחייו את האחדות", מסכם הרב אליהו.


הרב אליהו וספרו על הרב אוירבך (צילום: א"א)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)