חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הקהלת קהילות
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1260 - כל המדורים ברצף
לשמור על מקור הברכה
יש חדש
אחדות כהכנה לאחדות
הקהלת קהילות
נהנה מכל רגע
מעיין העולם הבא
פסק לא-צפוי
המאבק יסתיים
הפוסק שגילם את האחדות
האכלת בעלי-חיים

להיקהל בשבת

"ויקהל משה את כל עדת בני-ישראל" (שמות לה,א). אמר הקב"ה למשה: רד ועשה לי קהילות גדולות בשבת, כדי שילמדו הדורות הבאים אחריך להקהיל קהילות בכל שבת. להתאסף בבתי-כנסיות ובבתי-מדרשות וללמוד תורה ברבים.

(שולחן ערוך)

גם הצעירים

להקהיל את העם ולקרבו לה' זו משימה המוטלת לא רק על זקני העם, אלא גם על הצעירים. ליבו של כל יהודי הוא מעיין מקור מים חיים, וברית כרותה לעבודה ולתעמולה שאינן חוזרות ריקם.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

הקהלת הילדים

יש להקהיל בשבת לא רק את המבוגרים, אלא גם את הילדים והילדות. צריך לערוך להם 'מסיבות שבת' ולספר להם סיפורי-קודש המעוררים לשמירת המצוות וערכי היהדות.

(אגרות-קודש)

לקבץ ולאחד

מה הם "הדברים אשר ציווה ה'"? – לקבץ את "כל עדת בני-ישראל", ולנטוע בהם רגש של אחדות וחברות. זה התפקיד המוטל עלינו, לחבר ולאחד את כל חלקי העם על-אף חילוקי הדעות.

(הרב יצחק-יעקב ריינס)

התנאי הראשון

בית-המקדש חרב מפני שנאת חינם, פירוד ומחלוקת. כשבאו להקים את המשכן היה התנאי הראשון: "ויקהל" – להיות בשלום ובאחדות, קהילה אחת.

(אור פני משה)

למחרת יום-הכיפורים

משה הקהיל את העם למחרת יום-הכיפורים. כי ביום-הכיפורים כל יהודי מפייס את חברו והכול חדורים רוח של שלום, אהבה ואחדות. משה דרש מהם שיהיו מאוחדים לא ביום-הכיפורים בלבד, אלא גם למחרתו ולאחריו.

(רבי משה מקוברין)

לחזור לאחדות

בעת מתן תורה היו כל ישראל באחדות, "כאיש אחד בלב אחד". חטא העגל יצר פירוד בעם- ישראל, והם היו במצב של חרב איש ברעהו. עשיית המשכן הביאה כפרה לחטא העגל, ולכן השתדל משה להקהילם, כדי שיחזרו למצב שבו עמדו במעמד הר-סיני.

(ארץ חמדה)

אחדות בענייני קדושה

כאשר באו להקים את המשכן נצטוו על האחדות, כי לצערנו דווקא במקום קדוש, כמו בתי-כנסת ובתי-מדרש, פורצות לפעמים מריבות ומחלוקות. לכן הזהירם משה על האחדות קודם שניגשו להקמת המשכן.

(דברי ישראל)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)