חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אלף מקומות, עשרה מתפללים
חיים יהודים

נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1258 - כל המדורים ברצף
טהרנות שעולה על גדותיה
יש חדש
משה מחבר את נשמות ישראל
כתית למאור
כיצד מתפללים
קשר לכלל-ישראל
צדיקים במיתתם
משה ואהרון יקומו
אלף מקומות, עשרה מתפללים
שימוש בכלי לא-טבול

יום חמישי לפני שלושה שבועות, אלכסנדריה. הרב אברהם דיין, רבה לשעבר של אלכסנדריה שבמצרים, עלה למונית בדרכו לנמל-התעופה המקומי. הוא סיים ביקור בן שבוע וחצי בקהילה היהודית, שאותה הוא פוקד אחת לכמה חודשים, ונערך לחזור לישראל. "ראיתי פה ושם הפגנות קטנות, אבל לא העליתי על דעתי שבעוד יום אחד מצרים תיכנס לעידן חדש", הוא מספר. "היה משהו באוויר שלא הרגשתי בעבר, אבל מכאן ועד התקוממות עממית – המרחק היה גדול".

הקהילה באלכסנדריה היא הקהילה היהודית הגדולה במצרים. נמנים עמה כיום כחמישים יהודים, רובם מבוגרים. יש בה כמה בתי-כנסת מפוארים, עדות לחיים היהודיים התוססים שהיו בעבר בעיר המצרית.

עבר עשיר

הרב דיין נולד בתל-אביב. הוריו, ילידי מצרים, עלו לארץ עם רוב יהודי המדינה. בשנת תשס"ח יצא למסע באלכסנדריה, והתיידד עם כמה מבני הקהילה. קודם שעזב הפצירו בו לשמש להם רב, והוא ניאות. על-אף היותו אזרח ישראלי הצליחה הקהילה להסדיר לו אישור שהייה קבוע מהמִמשל.

עזובה, זה מה שגילה הרב דיין: "בשבתות היה לנו מניין מצומצם ממש. רק בימים הנוראים באו לתפילות כמה עשרות יהודים. וזה בית-כנסת שבו קרוב לאלף מקומות. בארון-הקודש שוכנים יותר משלושים ספרי-תורה עתיקים. כשביקרתי בבתי-העלמין וראיתי את המספר העצום של המצבות, או כשנברתי בארכיון הקהילה ומצאתי מספר מדהים של כתבי-יד, שנכתבו בידי רבנים חשובים שהתגוררו במצרים – הבנתי את גודלה ועוצמתה של הקהילה היהודית בימי קדם".

חזרה ליהדותה

יהודי מצרים שלחו את ילדיהם ללמוד במדינות שיש בהן חיים יהודיים פורחים. "לא פגשתי שם צעירים מקומיים, כולם היו מבוגרים", הוא מספר. "עבודתי הייתה מותאמת לצורכי היהודים האלה –ביקור חולים, ארגון מניינים, הכשרת מטבחים ועוד. חשתי מחוייבות להיות כמו אבא לבני הקהילה ולדאוג לכל מחסורם".

הפעילות זימנה לו סיפורים לא-שגרתיים. "יום אחד קיבלתי טלפון מאישה מבוגרת, בת שמונים, תושבת אלכסנדריה. כשבאתי אליה סיפרה שבהיותה בת שלוש-עשרה נחטפה בידי ערבי מקומי, וזה אילץ אותה להתחתן איתו. בעלה מת כמה שנים קודם לכן, וכשהיא שמעה שיש במקום רב, החליטה להסתייע בי כדי לחזור ליהדותה. היא החלה לשמור שבת ובהמשך חידשה את הקשר עם בני משפחתה המתגוררים בארץ".

אמונה לעתיד

באחת השנים קיבל הרב דיין סיוע בחודש החגים מתלמידי ישיבת 'תומכי-תמימים' בכפר-חב"ד. במוצאי יום-הכיפורים נפרדו הבחורים מראש הקהילה, הד"ר מקס. אחד הבחורים איחל לו: "בשנה הבאה נחגוג יחדיו בירושלים הבנויה". הד"ר מקס השיב: "הנני כבר בן תשעים ושלוש שנה, ואינני יודע אם יעמדו לי כוחותיי להגיע עד ירושלים הבנויה. רק חשוב לי שתדעו שאת קהילת אלכסנדריה הנחרבת בניתם השנה".

הרב דיין מקווה כי התהפוכות במצרים לא יפגעו בקהילות היהודיות. "השלטונות המוסלמיים בכל המדינות התייחסו עד כה יפה ליהודים. אני מאמין שכך יהיה גם כאן".

הרב דיין על רקע בית-הכנסת הגדול באלכסנדריה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)