חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:39 ב' בתמוז התשפ"ב, 1/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רב וצייר, סיפור של מגילה
חיים יהודיים

 

הרב נשיא מימין והצייר גולדברג עם המגילה החדשה

סיפור המגילה הוא סיפורה של יד ההשגחה העליונה האורגת פרט לפרט ומאורע למאורע ויחדיו יוצרת נס שהתחפש לטבע. כזה הוא גם סיפורם של שניים - הרב דניאל נשיא, תלמיד-חכם ומרביץ תורה, ור' מיכאל גולדנברג, צייר ופסל בעל מוניטין, שיצרו יחדיו מגילת-אסתר מרהיבה ביופייה.

המגילה, בפורמט אלבומי, כתובה אותיות סת"ם מנוקדות, מלווה תרגום לאנגלית ופירוש שליקט הרב נשיא מרש"י, אבן-עזרא ועוד. בסופה מופיע פירוש הרמ"א למגילה, 'מחיר יין', שאותו חיבר בגיל שבע-עשרה כמשלוח-מנות; וכל זאת לצד איוריו המקסימים, מלאי הצבע, החיים והדמיון של גולדנברג.

דמות שהשפיעה

סיפורי חייהם של נשיא ודולדנברג מתחילים הרחק זה מזה,  ונפגשים בשיעור הגמרא שמוסר הרב נשיא בית-הכנסת שבשיכון ויז'ניץ ברחובות. הרב נשיא (53) נולד בתל-אביב למשפחה שאינה שומרת מצוות. שירת כקצין קרבי בחטיבת הנח"ל. לאחר הצבא למד רפואה וטרינרית באיטליה ועסק במקצוע למעלה מעשר שנים.

בשנת תש"נ החל לשמור תורה ומצוות, בעקבות קשר עמוק שהתפתח בינו לבין הרב יעקב-משה קרמר (שזכה לכינוי "הצדיק מכפר-גדעון"). "התרשמתי עמוקות מאישיותו ומהצניעות העצומה שבה חי עם משפחתו, בשעה שרבים נהרו אליו כדי להיוושע ולהיעזר על-ידו. בזכותו נתוודעתי לאוצרות התורה שכבשו את ליבי".

משמעות ליהדות

הרב נשיא מתגורר כיום בשיכון ויז'ניץ ברחובות, מוסר שיעורי תורה לרוב ואף חיבר כמה ספרים על הש"ס. אחד המשתתפים בשיעוריו הוא ר' מיכאל גולדנברג, תושב רחובות גם-כן. מיכאל (39) נולד בעיר דנייפרופטרובסק באוקראינה. "מהרגע שאני זוכר את עצמי החזקתי מכחול וצבעים", מספר מיכאל. "בכל הנוגע ליהדות - ידעתי אמנם כי אני יהודי, אך לא הייתה לכך בעיניי שום משמעות. סבתי, שגדלה בבית דתי, הייתה אומרת לי שיש בורא לעולם, אבל החינוך שקיבלתי במועדון הקומסומול סתר זאת ואני גיחכתי.

"בגיל מבוגר יותר התוודעתי לראשונה, דרך חברים, למזוזה, לספרי-קודש, ול'שמע ישראל'. התחלתי להתעניין. בעקבות זאת התעורר בליבי רצון עמוק לעלות לארץ. זה היה בשנת תשמ"ז, לפני פתיחת השערים. לאחר כשנתיים של עיכובים ביורוקרטיים, עליתי ארצה עם אימי".

ציורי נשמה

בזכות כישרונו האמנותי המיוחד הצליח מיכאל להתברג במהירות בתעשיית המדיה הישראלית, אולם תהליך התקרבותו ליהדות העמיק והלך, ובהדרגה נטש אט-אט את העיצוב והציור המסחרי לטובת ציורי-קיר במוסדות דתיים, איור ספרים חינוכיים לילדים, ציורים מן ההוויי היהודי ודיוקנאות של גדולי ישראל.

הוא אשר אמרנו: תל-אביב ודנייפרופטרובסק, קצין בצה"ל ובוגר הקומסומול, רב ואמן - נפגשים בסיפור המגילה.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)