חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:16 זריחה: 6:03 י"ג בניסן התשפ"ד, 21/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הרוקח של הטבע
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1256 - כל המדורים ברצף
לעזור מתוך אכפתיות אמיתית
חדש על המדף
רפואה שהיא חובה
תיקון המידות
לא להיראות רשע
כמו העשירים
המוכיח שנעלם
בני-חורין לנצח
הרוקח של הטבע
תפילה על גשם

אבותיו של דויד קאפח נחשבו מרפאים מומחים בתימן, אבל הוא עצמו לא עסק בכך עד לפני עשרים ושלוש שנים. כיום הוא מומחה לצמחי מרפא ולרפואה טבעית, מנהל מִרפאה טבעית בירושלים ומפרסם טורים בנושא בכמה וכמה בימות. אנו משוחחים איתו לרגל הופעת הכרך הרביעי בסדרת 'טבעי' – מדריך לשימוש ביתי בצמחי מרפא.

קאפח (73), יליד תימן, מתגורר כיום בעופרה, שאליה בא לפני שלושים וחמש שנים, והיה מהגרעין המייסד. הוא בנו הבכור של הרב יוסף קאפח, מהדיר ומפרש ספרי הרמב"ם, נצר למשפחת רבנים ודיינים. סדר יומו מתחיל בשעה 3:15 לפנות בוקר. בשעות השקטות האלה הוא לומד, ולאחר-מכן יוצא לתפילה. בשבע בבוקר הוא כבר פותח את מרפאתו בירושלים.

צמח דויד

אל הרפואה הטבעית הגיע בעקבות פריצת דיסק חמורה בגב. "נאלצתי ללכת שפוף גב, נתמך במקל", הוא מספר. "קבעו לי תור לניתוח, ואז פגשתי ידיד ותיק, והוא המליץ לי ללכת לכתובת מסויימת בירושלים". הוא פגש שם יהודי מבוגר, המדבר במבטא צרפתי. "האיש פתר את הבעיה בנגיעות קלות בגב. הוא הורה לי: 'זרוק את המקל'. הכאבים נעלמו. אותו יהודי המליץ לי ללמוד רפואה צמחית".

דויד עבד אז במפעל להדפסים אמנותיים. הוא הלך ללמוד את רפואת הצמחים, ובמהרה נשאב לתוך עולם זה והוקסם מהכוח המרפא של הטבע. "כל אדם יכול לרפא את עצמו בביתו, באמצעות הצמחים", הוא מצהיר. ברוח הפסוק בפרשתנו "והסירותי מחלה מקרבך" הוא ממליץ על שימוש בצמחים כדי להימנע ממחלות.

צמחים במקום כימיקלים

אין בפיו הרבה מילים טובות על תעשיית התרופות: "התרופות הרגילות מיוצרות מחומרים כימיים, והן משאירות משקעים רעילים בגוף. הן נותנות תחושה של 'זבנג וגמרנו', אבל לא בהכרח מרפאות. לפעמים הן רק משקיטות את הכאב, ואילו המחלה נשארת. כיום מתחילים להבין את היתרון שברפואה הטבעית, אף-על-פי שמשך הטיפול ארוך יותר".

הרפואה הטבעית שלו מבוססת על מחקרים מתקדמים, לצד עצות שכתב הרמב"ם. הנה טיפ אחד: "לכאב בטן אני ממליץ לקחת קלמנטינה, לשטוף אותה בסבון כלים, לקלף את הקליפה, לשים חצי מהקליפה בתוך מים רותחים ולהמתין עשרים דקות. לאחר-מכן יש לסלק את הקליפה ולשתות את המים. חוזרים על הפעולה כעבור ארבע שעות, וכאב הבטן נעלם".

טיפים רפואיים

לבעיות צרבת הוא ממליץ לאכול כוסמת מבושלת. לאיזון כולסטרול – לשתות מיץ רימונים. ולשיפור פעילות המוח – לצרוך קוביות שוקולד מריר. "עדיין לא נתקלתי בבעיה שלא היו לה פתרונות צמחיים", הוא אומר. "בארץ-ישראל יש כיום יותר ממאתיים וחמישים סוגים של צמחי מרפא. הצמח השימושי ביותר הוא הקורנית, המנקה את מערכת הנשימה בדרך הטובה ביותר".

קאפח מתנגד למתן מוצרי חלב לילדים דרך קבע: "הם גורמים נזק, מבריחים סידן, ומעלים את הכולסטרול". לעומת זה, הוא שולל את התפיסה שביצים מזיקות. "אני סבור כי הביצה מחזקת את הגוף ואת המוח", הוא אומר. והמלצה עיקרית: "לאכול נכון, ולעשות פעילות גופנית – כי רק אז נוכל לעבוד את הקב"ה בבריאות מלאה".

קאפח וספרו. "אין בעיה שאין לה פתרונות צמחיים"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)