חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 י"ט בסיון התשפ"ד, 25/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סגירת מעגל ברחוב הגרמני
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1255 - כל המדורים ברצף
התורה אינה משתנה
יש חדש
ה'מקבל' נותן קיום
מתן-התורה
בלי שעות קבלה
ויעמדו מרחוק
בר-מצווה במחתרת
האחדות – כלי לגאולה
סגירת מעגל ברחוב הגרמני
שנת 'מעשר עני'

לקוחות הסופרמרקט המפורסם EDEKA ברחוב GRINDELALLEE בהמבורג שבגרמניה הבחינו בימים האחרונים בסדרת מוצרים חדשה שעלתה על המדפים. לידם ניתוספה מדבקה חדשה, בצבע צהוב, ובה רשומה המילה 'כשר', בעברית ובגרמנית.

בשלב ראשון הכניסה החנות כארבעים מוצרים, הנושאים את התווית הכשרה, בעיקר מוצרי מזון יבשים. בהמשך מתכוונים למכור שם גם את מוצרי החלב הכשרים המיוצרים בהמבורג ועוד מוצרי מזון כשרים. מאחורי הסיפור המקומי הזה מסתתרת סגירת מעגל מרגשת: המדבקה הקטנה, ועליה המילה 'כשר', החזירה את זקני המבורג שבעים שנה לאחור.

הניצחון היהודי

1 באפריל 1933. ההפליה האנטישמית שכוּונה נגד יהודי בהמבורג יצאה לדרך, עם הטלת החרם הלאומי על כל העסקים של היהודים. החרם חלחל לכל רובדי החיים העסקיים בהמבורג ויהודים הוחרמו בכל מקום. תמונה שצולמה באותה תקופה נהפכה לאחת מ'תמונות השואה' המפורסמות. בתמונה נראה אדם מחזיק שלט שעליו כתוב: "גרמני לא קונה אצל יהודי". התמונה צולמה ברחוב GRINDELALLEE, בדיוק במקום שבו עומד כיום הסופרמרקט המרכזי.

שבעים שנה אחרי צילום התמונה מוכרים בסופרמרקט הגרמני מוצרי מזון כשרים בעבור יהודים. "לאחר עבודה מאומצת ופגישות רבות הסכימה הנהלת הסופרמרקט להכניס את מוצרי המזון הכשרים. הם עצמם התלהבו מהרעיון של הסימון הכשר על המדפים", מספר לנו השבוע הרב שלמה ביסטריצקי, רבה של המבורג.

מוצרים כשרים בכל אירופה

לדברי הרב ביסטריצקי, המשמש גם שליח חב"ד בעיר, זו פריצת דרך בחיי הקהילה בעיר, וסגירת מעגל מרגשת. "מדובר בצעד תקדימי שחנות של הרשת הענקית EDEKA מתחילה למכור מזון כשר, ובפרט במקום היסטורי זה", הוא אומר.

מוצרי המזון הכשרים האלה מצטרפים לייצור חלב ומוצרי חלב כשרים (חלב ישראל), בהשגחת הרב ביסטריצקי. המוצרים האלה מופצים בכל רחבי גרמניה. כמו-כן נותן הרב ביסטריצקי הכשר למאפייה מקומית, שמתמחה בייצור בייגלס קפואים. הבייגלס האלו כבר נמכרים ברחבי אירופה ואפשר למצוא אותם בשווייץ, בצרפת ובעוד מדינות.

תשתית לחיים יהודיים

הרב ביסטריצקי בא להמבורג לפני שבע שנים, והצליח לחולל מהפכה יהודית שקטה בעיר. "מטרתי ליצור תשתית של חיים יהודיים, שכל יהודי שמתגורר כאן יקבל את כל השירותים הדתיים", הוא מסביר.

לפני כמה שנים החליט לשים דגש על נושא הכשרות. "יש כאן יהודים שמחפשים מוצרי מזון כשרים, אבל יש יהודים שרק אם יראו את המוצרים על המדפים יעדיפו לקנות אותם. אני מנסה לסייע לשתי הקבוצות במקביל, וכוונתי בעיקר ליצור מודעות שבהמבורג יש מוצרי מזון כשרים", הוא אומר. בימים האחרונים הרב ביסטריצקי מנהל קמפיין נרחב בהמבורג, המבשר על הכנסת המוצרים הכשרים. "כשמסתכלים על שתי התמונות, אי-אפשר שלא להתרגש", הוא מסכם בסיפוק.

 

משמאל: השלט "גרמני לא קונה אצל יהודי" ומימין סימון 'כשר' ברשת הגרמנית


 
תגובות
2.
כל הכבוד לרב ביסטריצקי!
דוד ארוון-22/01/11 19:32
1.
פשוט מדהים!
אורי-19/01/11 19:29

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)