חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:12 זריחה: 6:10 ח' בניסן התשפ"ד, 16/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בעקבות השליח הראשון לתוניס
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1254 - כל המדורים ברצף
שישים שנה להשלמת המשימה
יש חדש
מזון שמחדיר ביטחון בבורא
שירת הים
בעקבות הקב"ה
לרצות ולהיות
צופה בנשמות
השירה העשירית
בעקבות השליח הראשון לתוניס
אָבֵל כשליח-ציבור

תשי"ג, שנתיים אחרי שהרבי מליובאוויטש מקבל עליו את עול ההנהגה. הוא מורה לאברך צעיר, הרב ניסן פינסון שמו, לנסוע למרוקו, לסייע לפעילות השלוחים שכבר יצאו לשם. כמה שנים לאחר מכן עבר הרב פינסון, בהוראת הרבי, לתוניסיה, ושם חי קרוב לחמישים שנה, עד פטירתו בשנת תשס"ח. באותם ימים שאלו את הרבי אם אינו חושש לשלומו במדינה המוסלמית, והרבי השיב: "אל תדאגו, אני חושב עליו".

הרב פינסון הגיע לתוניסיה בתקופה שבה רוב היהודים, ובהם הרבנים ותלמידי-החכמים, עלו ארצה, או עזבו לצרפת. הוא הקים שם ישיבות ותלמודי-תורה, מקוואות ובתי-ספר לבנות, ונלחם למען חינוך יהודי שורשי בכל רחבי תוניסיה.

השליחות נמשכת

יותר מחמישים שנים עברו מאז, ופועלו של הרב פינסון מוסיף להניב פירות. הרב יהושע שמעוני מכפר-חב"ד, יצא לפני כמה שבועות למסע שורשים בתוניסיה, עם אביו, עמוס, יליד המקום. הם מצאו בלב המדינה המוסלמית בית-חב"ד שוקק, הפועל בגיבוי ובסיוע ממשלתי, והמאובטח כל שעות היממה בידי שוטרים מקומיים.

"בית-ספר חב"ד הוא כיום בית-הספר היהודי היחיד בתוניס הבירה", מספר הרב שמעוני. "כל ילדי הקהילה לומדים בבית-הספר הזה. הוא מנוהל על-ידי הרב בנימין חטאב, שהיה בעבר יד ימינו של הרב פינסון. לאורך ביקורי גיליתי כי כמעט כל בני הקהילה התחנכו אצל הרב פינסון. יש רבים שלמדו אצלו ועלו לישראל, כמו למשל רבי מאיר מאזוז, ראש ישיבת כיסא רחמים".

שימור המסורת

שבוע ימים סיירו בתוניסיה. "עד היום רוחו של הרב פינסון חופפת על ילדי בית-הספר ועל התושבים היהודים, שמזכירים את שמו בהערצה", הוא מספר. "בקיר תלמוד-התורה בג'רבה יש פינת זיכרון ובה תמונתו ודברים לזכרו. בתוניסיה קהילה של יותר מאלפיים יהודים, מחציתם בג'רבה ומחציתם בתוניס הבירה.

"הרב פינסון, בהוראת הרבי, לא שינה ממנהגי הספרדים ומנוסח התפילה, והדבר תרם רבות לשילובו בקהילה ולשיתוף הפעולה מצד הקהל ומנהיגיו. בשבת שבה שהינו בתוניס נערכה תפילת 'השכבה' לרב פינסון, לרגל יום-השנה לפטירתו".

על קבר הסבא

רגע מרגש בביקור היה התפילה על קבר הסבא, בבית-העלמין 'לה בורג'ל'. "כשהגענו למקום פגשנו אישה והיא שאלה לשם הסבא ולשנת פטירתו, ובמהירות הובילה אותנו היישר אל הקבר", מספר הרב שמעוני. "ההתרגשות של כולנו, ובפרט של אבא, הייתה עצומה. לא פשוט הדבר. כמעט שישים שנה לא זכה לפקוד את קבר אביו.

"סבא ז"ל נפטר בשנת תש"ה, משבץ מוחי, בהיותו בן ארבעים וארבע. הוא הניח אלמנה צעירה ושישה יתומים. על מצבתו נכתב: 'מצבת קבורת האיש היקר, שנפטר פתאום ולא שמח בבניו. שמו הטוב ישועה שמעוני'. אבא, יבלחט"א, היה אז ילד בן תשע. למרות הקושי הגדול גילתה סבתא תושייה וגידלה את הילדים לתפארת. הבנים כולם המשיכו בלימודיהם, ובשנת תשי"ב עלו ארצה, וכולם הקימו משפחות לתפארת. חמישה מבניו ובנותיו נתנו את שם הסבא לבנם הבכור, וכך גם אני נקרא יהושע. נקווה שנעלה את עצמותיו לארץ-ישראל".


האב (מימין) מתפלל בבית-העלמין והבן (משמאל) בתלמוד-תורה חב"ד


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)