חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:01 זריחה: 6:29 ט' בניסן התשפ"ג, 31/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הם מכפישים ואנחנו מתנצלים
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1252 - כל המדורים ברצף
הם מכפישים ואנחנו מתנצלים
יש חדש
למה השעבוד קשה כל-כך
דיבור
לחוש את הזולת
סוד ההצלחה
גאולה בלי מכות
הרמת קרן היהודי
עולם ומלואו בתנועות ראש
החזרת מזוזה מבדיקה

לכל אורך ההיסטוריה היינו קרבנות של הסתה ועלילות-כזב. לנוכח מציאות כזאת אין מקום לכל ההתנצלויות. עם-ישראל צריך לבטא עמדה ברורה ובטוחה

אחת הבעיות הקשות במלחמה שלנו מול ארגוני הטרור היא שאיננו יכולים לפעול בשיטות שבהן הם פועלים. הם פועלים מתוך אוכלוסייה אזרחית, ומכוונים את המטענים והטילים לעבר אוכלוסייה אזרחית. הם מסתתרים בבתי-חולים ומעבירים מחבלים ואמצעי לחימה באמבולנסים. אצלנו מעמידים חיילים לדין על שימוש ב'נוהל שכן'.

הפער הזה קיים גם במישור התעמולתי וההסברתי. אויבינו תוקפים אותנו בכל הכוח והעוצמה, בשקרים ובעלילות. הם מחדירים לדעת הקהל העולמית מונחים וביטויים המציגים אותנו כפושעים. ואילו אנו מגיבים בנימוס, במילים מאופקות, ובנימה קבועה של הצטדקות והתגוננות.

מי הפושעים

הנה דוגמה טרייה מהשבוע האחרון. המחבלים משגרים מרצועת עזה טילים לעבר ערים ויישובים אזרחיים. טיל אחד התפוצץ סמוך מאוד לגן-ילדים, ואך בנס נגמר העניין בנפגעי חרדה בלבד. בתגובה ירו כוחותינו לעבר מטרות מחבלים ופגעו בכמה מהמרצחים.

הליגה הערבית מיהרה להתייצב לימין הטרוריסטים. זו הידיעה ששודרה ביום ראשון בערב בחדשות 'קול ישראל': "הליגה הערבית מזהירה מפני המשך ההסלמה ברצועת עזה ואומרת כי הדבר עלול לגרום לפיצוץ. בהודעה שפורסמה בקהיר נאמר כי פשעי ישראל מאיימים על השלום והביטחון באזור. מזכירות הליגה הערבית קוראת לרביעייה הבין-לאומית, למועצת הביטחון ולארצות-הברית להפעיל לחץ על ישראל ולשכנע אותה להפסיק את מעשיה ברצועת עזה".

שימו לב לשיטת התעמולה. ראשית, אין כאן אפילו רמז לגינוי כלשהו כלפי החמאס. הם צדיקים גמורים. מדינות החתומות איתנו על הסכמי שלום קוראות ללחוץ על ישראל. פעולות ההגנה שלנו מול הטרור מכונות בפיהן "פשעי ישראל", והן האיום "על השלום והביטחון באזור".

הם יודעים בדיוק מה הם עושים. ההודעה הזאת, ככל שהיא שקרית ומגמתית, זוכה לתהודה בעולם כולו. כשם שהרדיו הממלכתי בישראל ציטט אותה, כך היא מצוטטת באלפי כלי-תקשורת בעולם. כך מחדירים לדעת הקהל העולמית את ההנחה כי ישראל עושה 'פשעי מלחמה' וכי היא מסכנת את השלום והביטחון במזרח-התיכון.

איך מדברים אל פרעה

יש גוף פרטי שמנסה להביא לתודעת העולם את פרצופה האמיתי של הרשות הפלסטינית, זו שראש-הממשלה כבר הסכים עקרונית לתת לה מדינה. עמותת 'מבט לתקשורת הפלסטינית' מציגה את תעמולת הזוועה המתקיימת באמצעי התקשורת הפועלים בחסות הרשות הפלסטינית, את החינוך לשנאת יהודים ואת ההערצה לגדולי המרצחים שטבחו נשים וילדים. למה משימה חיונית כל-כך צריכה להיעשות בידי גוף פרטי? למה הממשלה אינה עושה זאת?

מה הממשלה עושה לנוכח העלילות המופצות שוב ושוב נגד המתיישבים ביהודה ושומרון? בעת האחרונה פורסמו בעולם כולו תמונות קשות של כבשים שהוצתו כביכול בידי מתנחלים. התמונות האלה ובכיותיו של רועה צאן ערבי, שכבשיו נשרפו כביכול בידי המתנחלים, עוררו זעזוע בעולם. אך חקירת המשטרה העלתה כי אין למתנחלים שום קשר למעשה, וכי האש הוצתה בידי הרועה עצמו, שניסה להדליק קוצים והשרֵפה יצאה משליטה. האם ממשלת ישראל הפעילה את כל עוצמתה ההסברתית כדי לחשוף לעיני העולם את השקר והעלילה?!

אכן, אין זו תופעה חדשה. לכל אורך ההיסטוריה היהודית היינו קרבנות של הסתה ועלילות-כזב. אבל לנוכח מציאות כזאת אין מקום לכל הגמגומים וההתנצלויות. עם-ישראל צריך לבטא עמדה ברורה ובטוחה, להטיח בפני העולם את האמת, לחשוף את צביעותם של הערבים, ולעמוד על זכותנו להגן על עצמנו.

השבת אנחנו קוראים איך דיברו משה ואהרון אל פרעה. הם לא התנצלו ולא התחננו. הם דיברו דברים ברורים ותקיפים, כראוי למי שבאים בשליחותו של בורא העולם ומנהיגו. הגיע הזמן שכך עם-ישראל ידבר אל העולם כולו.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)