חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:52 זריחה: 5:57 י"א בחשון התשפ"א, 29/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חנוכה
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1248 - כל המדורים ברצף
מלחמת החשמונאים אקטואלית תמיד
יש חדש
כששבת וחנוכה משתלבים יחדיו
חנוכה
נס שלא נשרף
ככה מדליקים
משיח שהוא נסיך
אפשר לראות גם בחושך
השמש מתעלה
במה מדליקים?

להאיר החוצה

"נר חנוכה מצווה להניחה על פתח ביתו מבחוץ" (שבת כא,ב). הגורם לטומאת המקדש וקודשיו היו המתייוונים, מי שמצאו עניין בקליפה החיצונית, בתרבות חוץ ובעבודה זרה. מטרת נרות חנוכה להאיר את הקדושה על הנמצאים בחוץ, על העומדים מרחוק.

(המגיד מקוזניץ)

החוצפה גוברת

מובא בפוסקים שעכשיו מדליקים בפנים, כי בזמן שלפני ביאת המשיח תתגבר החוצפה, ומי שיושבים בתוך המחנה הם הנלחמים כנגד לומדי התורה ומקיימיה. לכן מדליקים נרות בפנים, לבטל כוחם וחכמתם מבפנים.

(בני יששכר)

סגולה לחיים

"לשנה אחרת קבעום ועשאום ימים טובים בהלל והודאה" (שבת שם). ימי חנוכה הם ימי סגולה ותרופה לחיים, כי קבעום להלל ונאמר בו "לא המתים יהללו י-ה".

(חידושי הרי"ם)

הוספה בלימוד התורה

בימי החנוכה צריכה להיות הוספה מיוחדת בלימוד התורה. הדבר רמוז בכתוב "נר מצווה ותורה אור" – על-ידי הדלקת נר מצווה בשבת ובחנוכה בא גם אור התורה.

(הרבי מליובאוויטש)

אור לנשמה

על-ידי חנוכה נתגלה אור הפנים, בחינת "יאר ה' פניו אליך ויחונך". חנוכה מרעיף אור-אין-סוף לנשמה.

(רבי נחמן מברסלב)

מהות המלחמה

מלחמת היוונים הייתה "להשכיחם תורתך ולהעבירם מחוקי רצונך". וכמאמר (ויקרא-רבה יג) "כתבו לכם על קרן השור שאין לכם חלק באלוקי ישראל". כל המלחמה הייתה נגד אלוקות. היוונים הסכימו שילמדו תורה ושיקיימו את המצוות מסוג ה'משפטים' וה'עדות', אבל שלא יוזכר שהיא תורת ה' ושהמצוות הן חוקי רצונו יתברך; שלא להזכיר בתורה ובמצוות את העניין האלוקי.

(היום-יום)

קדושה ברשות הרבים

היוונים פרצו פרָצות רבות במקדש וטימאו את כל השמנים בפנים ההיכל. הם רצו לעשות מרשות היחיד רשות הרבים. עשה הקב"ה מידה כנגד מידה, שידליקו נרות חנוכה "על פתח ביתו מבחוץ", שתתגלה הקדושה גם ברשות הרבים.

(חידושי הרי"ם)

ישועת הפלא

חטאי היהודים בזמן היוונים היו ההתיידדות עם היוונים, לימוד תרבותם, חילול שבת ומועד, אכילת טרֵפות ואי שמירת הטהרה היהודית. מכת העונש הייתה בחורבנו הרוחני של בית-המקדש, בהריגה ובשעבוד. על-ידי תשובה ומסירות-נפש באה ישועת הפלא האלוקית הגדולה – נס חנוכה.

(היום יום)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)