חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:45 ו' בתמוז התשפ"ד, 12/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ברית חובקת עולם
חיים יהודים

נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1241 - כל המדורים ברצף
המצווה שהכול מקיימים אותה
יש חדש
לא לוותר על 'הרכוש הגדול'
לך-לך
חופה ומעשים טובים
עסקי מילה
עשר ארצות
עושר קשה
ברית חובקת עולם
מילה ועלייה לתורה

את המחזה הזה לא ישכח יאיר סלמי לעולם: בסיס צבא אמריקני בעיר נירנברג שבגרמניה. בידיו תינוק בן שמונה ימים, שהוא עומד להכניסו בבריתו של אברהם אבינו. אימו היהודייה של התינוק עומדת לצידו, בוכייה. מהחלון מציצה דמותו של האב הגוי, חייל ממוצא אפריקני. האב התנגד בתחילה לעריכת הברית, ורק לאחר לחצים מצד האם נתרצה. "האישה הזאת הייתה במקום הנמוך ביותר מבחינה רוחנית: גרמניה, מחנה צבא, נשואה לגוי – אך לא הסכימה לוותר על השייכות לעם היהודי", מתאר יאיר בהתרגשות.

יותר מחמש-עשרה שנים עוסק יאיר (35) בעריכת בריתות-מילה, במסגרת ארגון 'ברית יוסף-יצחק'. הוא אב לשבעה, מתגורר ביצהר ומל בהתנדבות. "מוהל הוא המקצוע הרשמי שלי, אבל אינני מתפרנס ממנו אלא מעבודות אחרות", הוא אומר.

פעמיים יאיר

מדי פעם בפעם הוא טס ליעדים רבים בעולם, שבהם אין מוהל. את דרכו החל בעריכת בריתות באזור שומרון. "ביצעתי הרבה בריתות, בעיקר לעולים מרוסיה שהתגוררו באריאל. במרוצת השנים התבקשתי לנסוע למקומות נידחים בעולם, ונעניתי בשמחה", הוא מספר.

אין סוף לסיפורים המתגלגלים אצלו: "פעם אחת מלתי תינוק בנצרת-עילית. כשהגעתי לשלב קריאת השם, פניתי לאב ושאלתי מה השם שבחר בעבור בנו. הוא פנה אליי בשאלה: 'מה שמך?'. עניתי: 'יאיר'. 'זה השם שאני רוצה לקרוא לילד', אמר... לא-מכבר פגשתי את יאיר, הילד שמלתי".

ברית במומביי

יאיר אינו יכול לשכוח את הפנייה שקיבל לפני כמה שנים מהרב גבריאל הולצברג הי"ד, שליח חב"ד במומביי. הרב סיפר לו כי לזוג צעיר בעיר נולד ילד והברית צריכה להתקיים בשבת. הללו חששו בשעתו להתחתן, כי אין במומביי מוהל, והרב הולצברג שכנע אותם לעשות זאת והבטיח כי ידאג למוהל, גם אם הברית תהיה בשבת-קודש. אכן, כך קרה.

"התארגנתי במהירות ויצאתי למומביי", מספר יאיר. הוא מצא זוג נרגש ומאושר. "במומביי אין מוהל כבר חמישים שנה, והחשש שלהם היה מוצדק. אבל בזכות השליח היקר – נערכה הברית בזמנה".

במקומות נידחים בעולם יאיר מוצא נשמות יהודיות שהתעוררו לפתע בקיומה של המצווה. "אנשים שלכאורה מנותקים מכל קיום של תורה ומצוות, אינם מוכנים לוותר על המצווה", הוא מספר.

משמים נותנים כוח

יאיר פוגש פעמים רבות יהודים מבוגרים, שעלו ארצה ממדינות רבות, שבהן לא הייתה אפשרות לערוך ברית-מילה בזמנה. אותם יהודים סיפרו כי תמיד חשבו לערוך ברית-מילה יום אחד, אבל דחו זאת מיום ליום. "הם חוששים, מנסים לדחות, אבל אינם מוותרים על קיומה של המצווה. ראיתי אין-ספור סיפורים של השגחה פרטית. יהודים שעברו גלגולים מדהימים, עד שהרגישו שמשמים נתנו להם כוח לקיים את הברית", מספר יאיר.

"פעמים רבות אני שואל את עצמי: מה חסר לאנשים מבוגרים, באמצע החיים, שגורם להם להחליט לעבור ניתוח שאינו נחוץ להם מבחינה רפואית? מה בדיוק חסר להם? אלא כאן אפשר לראות את כוחה של הנקודה היהודית השוכנת במעמקי נפשו של כל יהודי", הוא אומר.

הנקודה היהודית מתעוררת: יאיר במלאכתו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)