חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כוס ישועות אסע
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1238 - כל המדורים ברצף
שמחה על עצם היותנו יהודים
יש חדש
דווקא בלילה זקוקים ל'מים'
חג-הסוכות
תשובה כהלכה
חלום של ספר-תורה
בו יבוא צמח
לשאוב אוצרות
כוס ישועות אסע
שמחת המועד

"אני מגדל שני בנים, שלוש בנות ומשאית" – במילים האלה מתמצת הרב שלמה רובין מירושלים את יחסו למשאית השתייה שמרווה את צימאונם של המוני יהודים. מאות-אלפים שבאו בשנים האחרונות לאירועים ציבוריים, כמו בכותל המערבי, בקבר רחל, בקבר שמעון הצדיק ועוד, נהנו ממשקה חם וקר חינם אין-כסף מהמשאית שלו, שעליה מותקנים עשרות ברזים.

אביו, הרב חיים-לייב רובין, החל במעשה החסד המופלא בשנת תשי"ג (1953). "אבי היה נוהג לחלק שתייה לבאים ל'טיש' של האדמו"ר הקודם מבעלז. כשהאדמו"ר נפטר היה מחלק את השתייה מדי שנה ביום ה'יארצייט'. הייתי אז בן שמונה ותמיד אהבתי לעזור לאבא", הוא מספר. הציוד היה פשוט: חביות מים ובלוקים של קרח.

ביטוח חיים

"שנה אחת", מספר הרב רובין, "אבא קרא לי ונסענו לסוכנות רכב. הוא קנה משאית, ומשם נסע לחברה מסויימת וזו התקינה במשאית מערכת קירור מיוחדת. אבא שילם הכול במזומן, ואני נדהמתי. הוא סיפר כי הוציא את הכסף מהחיסכון של ביטוח החיים. כיום, כשאני רואה את האלפים גומעים לרוויה ומברכים 'שהכול', אני אומר: אכן, זה 'ביטוח החיים' האמיתי".

לאחר פטירת אביו, החליט בנו להרחיב את חלוקת השתייה. "זה היה אחרי הניצחון במלחמת ששת-הימים. חילקנו שתייה לבאים לכותל המערבי ולקברי צדיקים. המשאית של אבא לא הספיקה וקניתי משאית ענק, ועליה הרכבתי עשרות ברזים. מאז, לפחות פעם אחת בשבוע אני עומד עם המשאית במקום אחר, מחלק שתייה להמונים", הוא מספר.

מערכת משוכללת

בשטח אין לו צורך אלא בנקודת מים. המים נכנסים למשאית ועוברים סינון כימי וסינון טעם. משם הם זורמים למערכת קירור מיוחדת. בתוך כמה רגעים  הברזים מפיקים מים קרים וטעימים. יש גם יחידת סודה ומים ממותקים. "ההספק באירוע אחד יכול להגיע לשלושים אלף כוסות שתייה. יש אירועים שבהם אנחנו מגיעים לרבע מיליון כוסות – חצי מיליון ברכות", הוא מגלה באושר.

בשנים האחרונות החל הרב רובין לחלק גם עוגות. בעבר השתדל שלא לבקש תרומות. "למדנו מאבא לא לאסוף כסף", הוא אומר. "כיום אני פתוח יותר לזה, כי העלויות עצומות".

ישועות מתגלגלות

ויש גם סיפורים בשפע: "לפני כמה שנים ניגש אליי יהודי ואמר שרצונו לתרום משהו לזכות שניים מילדיו שהגיעו לפרקם ואינם מצליחים למצוא זיווג. אמרתי לו שילך למאפייה סמוכה ויביא דברי מזונות לחלוקה. זמן-מה לאחר-מכן התקשרתי אליו באיזה עניין. ברגע ששמע את שמי התלהב. הוא סיפר לי שלאחר שקנה את העוגות עלה לאוטובוס בדרכו לביתו, ובמהלך הנסיעה קיבל טלפון משדכן. 'אתמול חגגנו את השידוך', סיפר בהתלהבות".

הרב רובין חי יום-יום עם המשאית. "לפני כמה שנים, בדיוק בתקופה שסבלתי בה קשיים בפרנסה, נגנבה המשאית. פניתי אל הקב"ה: 'מילא לקחת לי את הפרנסה, אבל את זה אני לא מוכן שתיקח לי'. בתוך פרק-זמן קצר הצלחתי לרכוש משאית חדשה". האם הוא מתכנן לפרוש יום אחד? הרב רובין: "כל עוד אני חי – משאית השתייה היא חיי".

הרב רובין ומשאית השתייה: חצי מיליון ברכות באירוע אחד


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)