חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:55 זריחה: 5:41 כ"ט באדר התשפ"ג, 22/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ראש-השנה
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1236 - כל המדורים ברצף
יראה וביטחון, תפילה ואמונה
יש חדש
'חזקה' של קדושה
ראש-השנה
לקונה עבדיו בדין
כוחה של מחשבה
ייתקע בשופר גדול
שברון הלב
כוונות השופר בכתב-יד עתיק
מנהג ה'תשליך'

ראש מתוק

כשלומדים ומתפללים בכוונה בששת ימי השבוע – השבת נעימה. כשעוברים את חודש אלול וימי הסליחות כראוי – או-אז ראש-השנה הוא ראש מתוק של השנה.

(אדמו"ר הזקן) 

מה להסדיר

חזן אחד שהה בחודש אלול אצל רבי מרדכי מנדבורנה. סמוך לראש-השנה בא אל רבו להיפרד. שאל אותו רבי מרדכי: "מדוע אתה ממהר לשוב?". השיב לו החסיד: "אני משמש שליח-ציבור, ועליי לעיין במחזור ולהסדיר את תפילתי". אמר לו רבי מרדכי: "המחזור עומד בעינו כדאשתקד. מוטב שתעיין במעשיך ותסדר את עצמך"...

מה עכשיו

שנה אחת, בערב ראש-השנה, שאל הרבי הריי"צ מליובאוויטש את אביו, הרבי הרש"ב, מה צריכים לעשות עכשיו. ענה לו אביו: בערב ראש-השנה צריכים כל היום לומר תהילים, לעשות תשובה על הדברים הלא-טובים שעשו במהלך השנה שעברה, כדי שלקראת ערבית של ראש-השנה יהיה האדם נקי וזך מכל ההרגלים הלא-טובים של השנה שעברה.

שנה חמה

ראש-השנה הוא הראש של השנה כולה, והכול נגרר אחר הראש. על ראש-השנה נאמר "אי ריש חמימא - כולא שתא חמימא" (=אם ראש-השנה חם, כל השנה תהיה חמה). יש לפרש זאת כך: אם בראש-השנה ליבו של היהודי חם ומלא התלהבות של קודש, כזאת תהיה כל השנה כולה.

(רבי מרדכי מלכוביץ)

לא לסמוך

לפני התקיעות היה רבי משה מקוברין מתייצב ליד הבימה ומכריז: יהודים קדושים! בשעה הקדושה הזאת אל יסמוך איש מכם עליי. כל אחד ואחד יעשה למען עצמו, ישוב בתשובה ויקבל עליו עול תורה ומצוות.

הרעים יהיו טובים

"הטוב ומטיב לרעים ולטובים" (מתוך התפילה). ריבונו-של-עולם, אתה תהיה טוב ומטיב, תושיע ליהודים שלך, ותשפיע להם פרנסה וכל טוב, והריני ערב לך כי גם ה'רעים' שבהם יתהפכו ל'טובים'.

(רבי לוי-יצחק מברדיצ'ב)

עוד הידור

הרבי הריי"צ מליובאוויטש כותב: בכל שנה בראש-השנה צריך אדם לקבל עליו להוסיף בשלושה אלה: הידור במצוות-עשה, זהירות ממצוות לא-תעשה, ותוספת הנהגה טובה.

המלאכים מצפים

בראש-השנה המלאכים עומדים ומצפים שיהודי יאמר דברי שבח על חברו. יודעים הם שהקב"ה מתאווה לדברי שבח על ישראל אף יותר מלתפילת הצדיקים.

(הרבי המהר"ש מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)