חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

'חזקה' של קדושה
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1236 - כל המדורים ברצף
יראה וביטחון, תפילה ואמונה
יש חדש
'חזקה' של קדושה
ראש-השנה
לקונה עבדיו בדין
כוחה של מחשבה
ייתקע בשופר גדול
שברון הלב
כוונות השופר בכתב-יד עתיק
מנהג ה'תשליך'

השנה הזאת מתאפיינת ברצף שבין שני ימי ראש-השנה לשבת שבאה אחריהם. ראש-השנה חל בימים חמישי ושישי, ומהם נכנסים מיד לשבת שובה. המציאות הזאת מעניקה תוספת כוח ייחודית לכל השנה הבאה לקראתנו.

השבת והחג יש בהם נקודה משותפת: שניהם מחדירים קדושה בחיי היהודי. על השבת נאמר: "ושמרתם את השבת כי קודש היא"; ועל המועדים נאמר: "מועדי ה' אשר תקראו אותם מקראי קודש". הן בשבת הן בחג היהודי שרוי בתחושת התעלות וקדושה, והקדושה חודרת גם אל תוך החיים הגשמיים, שהרי יש לענג את השבת באכילה ובשתייה וכמו-כן שמחת החג באה לידי ביטוי במאכל ובמשתה.

קדושה מיוחדת

בראש-השנה ובשבת שובה העניין הזה מודגש עוד יותר. ימי ראש-השנה ממלאים כל יהודי בחרדת-קודש, בהתעוררות פנימית. זה יום הדין והמשפט, שבו נקבע כל מה שיתרחש במשך השנה. רגש הקדושה משפיע על היהודי גם בעת אכילתו בסעודות החג, שעליהן נאמר: "אִכלו משמנים ושתו ממתקים... כי קדוש היום לאדוננו".

גם שבת שובה יש בה קדושה מיוחדת. זו השבת הראשונה של השנה, והיא גם אחד מעשרת ימי התשובה, שבהם הקב"ה קרוב אלינו במיוחד. יתרה מזו, בשבת הזאת נכללות כל שבתות השנה, והיא מתקנת את כל השבתות של השנה שחלפה. היא מעניקה את הכוח לעבודת ה' הראויה בכל שבתות השנה.

השפעה על ימי החול

הקדושה הזאת של המועדים ושל השבת משפיעה גם על הימים שאחריהם. הימים האלה מעניקים כוח לעבוד את ה' גם בימי החולין, ולהחדיר בהם קדושה ושמחה. ואם כך הוא בכל חג ובכל שבת, קל-וחומר בראש-השנה ובשבת שובה, שהשפעתם על כל ימות השנה גדולה ביתר שאת.

אולם ברוב השנים יש הפסק בין ראש-השנה לבין שבת שובה. בדרך-כלל יש ביניהם ימי חול, ובמוצאי ראש-השנה עושים 'הבדלה', שמציינת את המעבר מקדושת החג לימי החולין. אולם כאשר ימי ראש-השנה חלים בחמישי ובשישי, אין שום הפסק בין ראש-השנה לשבת, והם נהפכים לחטיבה אחת של קדושה.

תוספת תוקף

בקביעות כזאת של הימים אין עושים 'הבדלה' במוצאי ראש-השנה, אלא להפך – עושים 'קידוש', דבר הממחיש את העלייה שנוצרת בקדושת הזמן. כלומר, לאחר ההתעלות הגדולה שיהודים משיגים בראש-השנה, הם מתעלים לדרגה עליונה עוד יותר בשבת שובה.

קביעות כזאת יוצרת 'חֲזָקָה' של שלושה ימי קדושה רצופים. 'חֲזָקָה' זו מוסיפה תוקף בקדושה. הקדושה נצחית תמיד, אולם במצב של 'חֲזָקָה' יש לה השפעה עזה, מתמשכת וקבועה על כל השנה. בקביעות זו הקדושה האלוקית חודרת לתוך כל ההיבטים הגשמיים של עם-ישראל, והיא מעניקה ליהודים כוח מיוחד להחזיק בקדושה בקביעות, עד שמזה באים אל הגילוי האלוקי לעיני בשר, בגאולה האמיתית והשלמה.

(התוועדות תנש"א כרך א, עמ' 11)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)