חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:38 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

'שר האוצר' של צפת
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1229 - כל המדורים ברצף
עם אחד, גיור אחד
יש חדש
שליטה במוח, השתדלות בלב
אכילת המן
ונשמרתם לנפשותיכם
ממצולות הנהר
נחמו נחמו עמי
המוכיח נפגם
'שר האוצר' של צפת
בין בשר לחלב

למשפחת ל' המתגוררת בצפת שבעה ילדים קטנים. האב והאם עובדים, אך הכנסתם מצומצמת. לאחר פעמיים שלא שילמו את המשכנתה החודשית, ביקש הבנק לממש את המשכנתה. בצר להם פנו אל ארגון 'חסדי ל"ב' הפועל בעיר. הארגון העמיד לשירותם, כצעד ראשון, יועץ משפטי. לאחר מכן בא אליהם יועץ כלכלי, והדריך אותם כיצד להתנהל נכון וכיצד לחסוך בעלויות.

כחלק מפתרון הבעיה החלה האם לעבוד בעוד עבודה. בשל כך שהתה פחות בבית והחלו להיווצר בעיות במשפחה. גם על זה חשבו בארגון החסד, והצמידו למשפחה מאמן אישי, והוא הנחה אותם כיצד להתמודד עם ההיבטים המשפחתיים. כעבור זמן לא-רב השתקמה המשפחה, וכיום היא עומדת על רגליה ומתפקדת היטב.

הכול יכולים להצליח

המשפחה הזאת היא אחת מאלפי המשפחות שנהנו מפעילויות הארגון המיוחד, הקרוי על-שמו של הרב לוי ביסטריצקי, רבה הנערץ של העיר צפת. את הארגון הקים בנו, הרב זלמי ביסטריצקי (32), ובימים האלה הוא מציין שמונה שנים להיווסדו. "העמותה שלנו משרתת את כל תושבי העיר, דתיים, חרדים ולא-דתיים, עולים חדשים ועוד", הוא אומר. "אנחנו מסייעים לקשי-יום, לבעלי עסקים, ליזמים, ולמעשה לכל תושב".

הארגון הוקם עקב התגברות המצוקות בקרב תושבי העיר. "הגענו למסקנה שלא דיי במתן חבילות מזון, אלא צריך לעזור למשפחות לעמוד על רגליהן", אומר הרב זלמי. "המוטו המרכזי של הפעילות שלנו הוא שיש לכל אדם יכולות אישיות, ובעזרת תמיכה, ליווי וייעוץ אפשר להביא כל אחד ואחד להצלחה".

חשיבה לעתיד

לדבריו, הארגון הוא דרך ההנצחה הטבעית ביותר לאביו. "אבא ע"ה היה כתובת לכל אדם בעיר", הוא אומר. "לאחד עזר בכסף, לשני סידר עבודה, לשלישי סייע בדילוג על משוכות בירוקרטיות, לרביעי פתר בעיות של שלום-בית, ולחמישי העניק עידוד בעצה ובמילה טובה. הארגון 'חסדי ל"ב' עושה את כל הדברים האלה בדרך מאורגנת ומסודרת".

הארגון הגיע למסקנה שצריך להתחיל להטמיע את העקרונות הנכונים כבר בגיל צעיר. "בחשיבה לטווח רחוק התחלנו להשקיע בילדי העיר", הוא אומר. "פתחנו בית-ספר לכלכלת ילדים, ובו אנו מקיימים תכניות בנושא אוריינות פיננסית לבתי-ספר יסודיים, לחטיבות ביניים, לבתי-ספר תיכוניים ועוד. אנו אף  מפתחים משחקים לילדים בענייני כלכלת המשפחה".

שנה של ייעוץ

אחת התכניות הפופולריות שהארגון מפעיל  היא 'פותחים דרך להצלחה'. משפחות שמבקשות לחולל שינוי בבית נכנסות לתהליך של שנה, ובמהלכה הן מקבלות חמישים שעות ייעוץ אישיות, מאת יועצים מקצועיים – בכלכלה, בתעסוקה, באימון אישי ובבריאות. "כל היועצים עושים את מלאכתם תמורת שכר שהעמותה משלמת, והם אנשי מקצוע מוסמכים", אומר הרב זלמי. "אנו בונים תכנית עבודה פרטנית לכל משפחה, ובה מטרות ויעדים שאליהם חותרים".

מנתוני הארגון עולה כי כמחצית מתושבי העיר נעזרו בארגון. "החזון שלנו הוא שלא יהיה אדם אחד בצפת שיתבייש להיכנס למשרדי הארגון ולבקש עזרה", הוא מסכם. אין לנו אלא להמליץ להעתיק את היוזמה הברוכה לעוד ערים בארץ.

הרב זלמי ביסטריצקי. לתת כלים ולא רק חבילות


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)