חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:43 זריחה: 5:35 י"ב בסיון התשפ"ג, 1/6/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חובותיו של נפטר
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1227 - כל המדורים ברצף
לחץ שאי-אפשר להיכנע לו
יש חדש
נשיאי המטות נותנים כוח
בין המצרים
לפני הנישואין ואחריהם
שליחות הנשמות
תכלית האבל
שלוש גלויות
אחד-עשר סיומים בשישים שנה
חובותיו של נפטר

שאלה: האם היורשים  חייבים לשלם את כל חובותיו של הנפטר?

תשובה: חז"ל אמרו שמצווה על היתומים לפרוע את חובות אביהם. מהטעמים שנאמרו בזה: א) משום כיבוד אב, שלא תהא עליו לזות-שפתיים שהוא בבחינת "לוֹוֶה רשע ולא ישלם". ויש סוברים שלכן הפירעון הוא בכלל 'מורא אב', שהיא מצווה חמורה יותר, וכופים על קיומה. ב) תקנת חז"ל, "כדי שלא תנעול דלת בפני לווים". ג) היורשים עומדים במקום המוריש, וכאילו לוו בעצמם, ו"פריעת בעל-חוב – מצווה".

יש מהראשונים הסבורים שגם אם האב לא הניח שום ירושה, הבנים מצוּוים לפרוע את חובותיו מכיסם, משום כבוד אביהם. ויש מהגאונים שכתבו, שמצווה זו אינה אלא 'רשות', כלומר שאם קיימוה – מקבלים שכר, ואם לאו – אין עוון בידם.

בשולחן-ערוך נפסק שמצווה על היורשים לפרוע את חוב אביהם ואף כופים אותם לכך, אבל אם לא ירשו [וכן על חובות שאין נכסי הירושה מספיקים לפירעונם] – אינם חייבים לפרוע, ואפילו מצווה אין בזה.

למעשה, נהוג לעשות מאמץ ולשלם את כל חובות הנפטר, גם אם לא הוריש נכסים כלל (או לשכנע את הנושים שימחלו על החוב במחילה גמורה), וזאת כדי לשחרר את נשמתו מעניין זה לגמרי, מכיוון שבגלל החובות נותר דין של מעלה על הנפטר, ואף מורידים אותו בגלגול נוסף לעולם הזה עד שישלם את חובותיו בדרך כלשהי.

מקורות: כתובות צא,ב. רמב"ם הל' מלוה ולוה פי"א ה"ח, ומ"מ שם. שו"ע חו"מ סי' קז ס"א, רמ"א ונו"כ. אנציקלופדיה תלמודית ערך יורש (כרך כג, טור תקטז). זוהר ר"פ משפטים צד,א. ס' בעל שם טוב עה"ת שם. תודה להרב אליהו לנדא מבני-ברק.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)