חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ז בסיון התשפ"ד, 22/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אחד-עשר סיומים בשישים שנה
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1227 - כל המדורים ברצף
לחץ שאי-אפשר להיכנע לו
יש חדש
נשיאי המטות נותנים כוח
בין המצרים
לפני הנישואין ואחריהם
שליחות הנשמות
תכלית האבל
שלוש גלויות
אחד-עשר סיומים בשישים שנה
חובותיו של נפטר

נסתיימה מלחמת-העולם השנייה, שבה הוכה העם היהודי במכה הנוראה – השואה. אודים מוצלים מאש התקבצו לארץ-ישראל וניסו לבנות את חייהם מחדש. הרב יונה שטנצל ע"ה עלה לארץ קודם המלחמה, אבל בשואה איבד את אימו, שני אחיו ושתי אחיותיו. מאביו התייתם קודם לכן. בליבו בערה התשוקה להדליק נר זיכרון תמידי לקדושים הי"ד. כך נולד רעיון המשנה היומית.

הרעיון פשוט: בכל יום ויום לומדים שתי משניות, ובמשך כשש שנים מסיימים את ששת סדרי המשנה. הרב שטנצל הכין טבלה מסודרת, מחולקת לפי ימים, לאורך כל השנה. בשנת תש"ז יצא הפרוייקט לדרך, מלוּוה בברכות גדולי הדור, שפסקו כי לימוד המשנה היומית יוקדש לזיכרון ששת המיליונים. "הפרוייקט נהפך למצבת זיכרון תמידית לעילוי נשמותיהם של הנרצחים", אומר לנו השבוע הרב שאול רבינוביץ', מהמסייעים למפעל החשוב.

משנה והלכה יומית

במרוצת השנים הוחלט, בעצת גדולי הדור, להוסיף גם הלכה יומית אחת ללימוד המשניות. "בכל יום ויום לומדים שתי משניות ושלושה סעיפים בשולחן-ערוך אורח-חיים", מסביר הרב רבינוביץ. "בתוך ארבע שנים מסיימים את מחזור לימוד ההלכה, בהלכות הנצרכות לחיי היום-יום".

לאחר פטירת הרב שטנצל, קיבל עליו בנו, הרב שלמה, את הפרוייקט, שאליו התחברו רבבות מעמך בית-ישראל. הוא הרחיב את המפעל והכניס למעגל הלומדים גם בני-נוער וילדים, הלומדים בכל יום ב'ישיבות ערב' הפזורות ברחבי הארץ. הילדים משננים את החומר ונבחנים עליו, ומשתתפים בהגרלות פרסים. רבים מהרבנים ומתלמידי-החכמים המפארים כיום את עולם התורה השתתפו בלימוד הזה.

ניצול הטכנולוגיה

המפעל הצנוע התרחב והלך במרוצת השנים. מאות שיעורים במשנה היומית מתקיימים בכל יום ויום, ואליהם ניתוספו עזרים חדשניים. תחילה הופקו קלטות המשנה, המבארות את החומר הנלמד בשפה רהוטה ושווה לכל נפש. בהמשך גם הוקם מערך שיעורים להאזנה בטלפון.

הרב רבינוביץ: "רבים לומדים את המשנה מתוך כדי האזנה לשיעור בטלפון. בני-אדם יוצאים בבוקר לעבודה, מתקשרים למוקד ומקשיבים לשיעור. אנחנו נותנים את כל הכלים לכל אדם, כדי שיוכל להצטרף למעגל הלומדים".

התרגשות בסיומים

השבוע נערכו בכל רחבי הארץ סיומי המחזור האחד-עשר של המשנה. "ישבתי בסיום מחזור המשניות בפתח-תקווה, הבטתי במשתתפים הרבים, מכל החוגים ומכל הגוונים, ולא יכולתי לעצור את רגשותיי", מספר הרב רבינוביץ. "אתה רואה יהודים שלא היית מעלה על דעתך שהם קובעים עיתים למשנה בכל יום ויום".

במרוצת השנים פגש הרב רבינוביץ בני-אדם רבים ומגוּונים שהצטרפו למעגל הלומדים. "זה רעיון פשוט ואדיר. אני החלטתי לסייע למפעל לאחר שקלטתי שזה מוסד של כלל ישראל. עכשיו, במלאות שישים שנה להקמתו, אנחנו רוצים להרחיב את מעגל הלימוד, כדי שכל יהודי שמעוניין לקבוע עיתים לתורה, יוכל לעשות זאת בדרך קלה ופשוטה. זה מפעל שמאחד ומחבר את כל רובדי עמך בית-ישראל ברחבי תבל" (טלפון להצטרפות ולקבלת מידע על מוקדי שיעור טלפוניים: 03-6167469).

שיעור במשנה היומית. לעילוי נשמת הקדושים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)