חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:38 זריחה: 6:09 י"ח באדר א' התשפ"ד, 27/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לפעמים צריך להפסיק להתפלל
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1224 - כל המדורים ברצף
אהבת-אמת למנהיג-אמת
יש חדש
לפעמים צריך להפסיק להתפלל
פרה אדומה
גדלות בענווה
קול מעולם האמת
שאלות על התחייה
ניצוצות אישיים
עשרים שנה במחיצת הרב אליהו
זמירות שבת

בתחילת פרשתנו מפורטים דיני טומאת מת. אם יש מת בבית או באוהל – כל מה שמצוי בו נטמא. אומרת התורה: "וכל כלי פתוח אשר אין צמיד פתיל עליו – טמא הוא". הביטוי 'צמיד פתיל' משמעותו סגירה מלאה ומהודקת, כפירוש רש"י, "מגופת צמידתו פתולה עליו יפה בחיבור". כלומר, כלי שמכסהו מהודק אליו היטב וסוגר אותו – אינו נטמא.

המילים 'צמיד פתיל' מובאות גם-כן להסברת המושג תפילה. מובא בספרים שמשמעות התפילה היא חיבור עם הקב"ה. תפילה היא מלשון 'פתיל', וכמו "נפתולי אלוקים נפתלתי". משמעות המושג היא קשר חזק וחיבור מוחלט. זו גם פעולתה של התפילה –  המתפלל מתחבר ומתקשר עם הקב"ה.

חיבור מוחלט

הקשר העמוק הזה עם הקב"ה נוצר בכל פעם שיהודי מתפלל אליו, גם אם אין הוא יודע את עומקה וגודל מעלתה של התפילה, וגם כשאינו יודע לכוון את כל הכוונות הדרושות. על-אחת-כמה-וכמה תפילתם של צדיקים, ובמיוחד רועי ישראל – ברור שעל-ידי תפילתם הם מגיעים לתכלית ההתחברות ולדבקות בקב"ה.

אפשר להבין אפוא את עוצמת הדבקות שהייתה בתפילתו של משה רבנו, שדרגתו הרוחנית גבוהה כל-כך, עד שהוא נעשה 'מקשר' בין ישראל לקב"ה, כמו שהוא אומר: "אנוכי עומד בין ה' וביניכם". ברור שתפילת משה הייתה 'צמיד פתיל' – חיבור מוחלט עם הקב"ה – בדרגה העליונה ביותר.

הוראה מעשית

ובכל-זאת מצאנו שהקב"ה הורה למשה רבנו לחדול מלהתפלל. זה היה לאחר יציאת מצרים, כשבני-ישראל עמדו מול הים והמצרים רדפו אחריהם. משה עמד בתפילה לפני ה', והקב"ה אמר לו: "מה תצעק אלי" – עכשיו אין זו העת להאריך בתפילה, אלא "דבר אל בני-ישראל וְייסָעו".

לכאורה לשם מה התורה מציינת שהקב"ה אמר למשה "מה תצעק אלי", הלוא היה אפשר להסתפק בהוראה המעשית – "דבר אל בני-ישראל וייסעו"? עלינו לומר שגם בציון פרט זה יש הוראה בעבודתו המעשית של כל יהודי.

לא לדאוג

לפעמים, כשבאים ליהודי ומספרים לו שצריך לפעול למען יהודים הזקוקים לעזרה בגשמיות וברוחניות, הוא עשוי לטעון שעכשיו הוא שרוי בתפילה. עכשיו הוא 'צמיד פתיל', קשור ומחובר עם הקב"ה, ולכאורה מה יכול להיות למעלה מזה. אומרת התורה, שיש מצבים שבהם הקב"ה אומר אפילו למשה רבנו: "מה תצעק אלי!". יש זמנים שצריך להפסיק את התפילה ולפעול.

יש יהודים השרויים בסכנה, מפני 'מצרים' הרודפת אחריהם. המְצָרים והמגבלות של העולם הזה רודפים אחריהם ומאיימים להשקיע אותם בחיים חומריים ולמנוע מהם לקבל את התורה ולעבוד את ה'. במקרה כזה צריך להפסיק את התפילה ולפעול להצלתם. ואל ידאג האדם שמא על-ידי כך יאבד את דרגתו העליונה. משה רבנו הפסיק את תפילתו ודאג לבני-ישראל, ודווקא על-ידי שפעל למען "שש-מאות אלף רגלִי", זכה שיהיה "אנֹכי בקרבו" – שדרגת 'אנֹכי' תהיה בקרבו ותתאחד איתו.

(תורת מנחם כרך כה, עמ' 42)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)