חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 כ"ט בסיון התשפ"ב, 28/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ויתורו את ארץ ישראל
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1222 - כל המדורים ברצף
מרוב 'פתרונות' שוקעים יותר
יש חדש
מצוות חלה ברוחניות
חינוך
לא להוציא דיבה
מחברון לירושלים
מעלת התחייה
לעלות תמיד
ויתורו את ארץ ישראל
עטרה לטלית

הכול התחיל כשאביגדור סילבר היה תלמיד כיתה ד בתלמוד-תורה ירושלמי, וכיתתו יצאה לטיול. הילדים באו חבושים כובעי מצחייה ומצויידים במזון. הם עלו לרכבת ונסעו לעבר הר-טוּב (כיום בית-שמש). טיילו כמה שעות, ובצהריים גילה המורה כי אין בידו די כסף לנסיעה בחזרה.

"ניאלץ לחזור לירושלים ברגל", אמר לתלמידיו. הילדים שמחו בתחילה על החוויה, אך מהר מאוד גילו כמה היא קשה. השמש הִכתה בעוצמה, והם הגיעו אל סף עילפון. יותר מחמישים שנה עברו מאז אותו טיול, ובני אותה כיתה זוכרים אותו היטב. אבל תלמיד אחד נהפך בעקבות אותו טיול למורה-דרך מצליח.

ניגונים מקלם

אביגדור נולד בעיירה קלם הליטאית בשנת ת"ש (1940). הימים ימי מלחמת העולם השנייה. אביו היה אזרח בריטי, וניתנה לו אפשרות לעזוב את המדינה. "הרכבת יצאה בשבת-קודש, ואבא הלך לשאול את רבו. התשובה שקיבל הייתה שחובה עליו לנסוע, כי זה פיקוח-נפש ודאי", מספר אביגדור. כך הגיע הפעוט לאוסטרליה, ארץ חסות בריטית.

עשר שנים אחרי בואם לאוסטרליה החליט אביו לעלות לארץ-הקודש. אביגדור החל ללמוד בתלמוד-תורה 'שילה' בירושלים. אחרי הלימודים היה מצטרף אל אביו לטיולים ברחבי הארץ. "היינו הולכים למטעים, והוא היה מלמד אותי ניגונים מתלמוד-התורה בקלם", מתרפק אביגדור על אותם ימים. "עד סוף ימיו של אבא הייתי מטייל עמו. כשהיה בן שמונים הלכתי איתו למצוק. השמש החלה לשקוע וכנראה שכחתי שהוא כבר מבוגר. צעדתי איתו עקב בצד אגודל, בזהירות רבה, עד שירדנו. זה היה הטיול המשותף האחרון שלנו".

נער מדריך תיירים

כשגדל מעט, מצא את עצמו מדריך מדי פעם בפעם קבוצות תיירים מחו"ל שבאו לירושלים. "מכיוון שידעתי אנגלית, נתבקשתי לא-אחת לסייע לתיירים האלה", הוא מספר. "פעמים רבות הייתי מלווה אותם, מראה להם את האתרים ומסביר על המקום", הוא מספר.

הוא נרשם לקורס מורי-דרך. עמו בקורס היו עוד שלושה שומרי תורה ומצוות. "יום אחד לקחו אותנו לכנסייה. סירבנו להיכנס. אמרנו למדריך שאיננו יכולים להיכנס למקום כזה. הוא השיב שניאלץ להיפרד מהקורס. הבאנו לו פסק הלכה מהרב הצבאי אז, הרב שלמה גורן, שמנמק את האיסור להיכנס לכנסייה. המדריך הסכים להחזיר אותנו, אך דרש מאיתנו לחתום שלא נדריך תיירים נוצרים בירושלים"...

כל הארץ יפה

בעיניו, טיול הוא כלי חינוכי חשוב ביותר. "איננו הולכים לטייל לשם הטיול", הוא אומר. "בכל טיול צריך שיהיה מסר, נוסף על המסר העיקרי של 'מה רבו מעשיך השם'".

אנחנו מבקשים ממנו לבחור את האתר האהוב עליו ביותר בארץ. הוא מתקשה להחליט. "כל מקום בארץ הוא מקום יפה", אומר אביגדור לבסוף. "שים אותי בכל פינה ואני איהנה להתבונן בבריאה של הקב"ה. אני נזכר בתפילת מנחה בכרמל, כשהשמש החלה לשקוע. כל האזור נצבע אדום. זה מחזה בלתי-נשכח". ומה יש לו לומר לישראלים שנוסעים לטייל בחו"ל? "רחמנות. האם הם מכירים את הארץ בטרם יצאו ממנה? אני בטוח שלא".

סילבר. "בכל טיול צריך שיהיה מסר" (צילום: עזרא לנדא)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)