חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:41 ז' בתמוז התשפ"ב, 6/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חינוך
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1222 - כל המדורים ברצף
מרוב 'פתרונות' שוקעים יותר
יש חדש
מצוות חלה ברוחניות
חינוך
לא להוציא דיבה
מחברון לירושלים
מעלת התחייה
לעלות תמיד
ויתורו את ארץ ישראל
עטרה לטלית

חינוך בעריסה

"מראשית עריסותיכם תתנו לה'" (במדבר טו,כא). תנו דעתכם על חינוך ילדיכם בשעה שעדיין הם בעריסותיכם. כבר אז עליכם לדאוג לחנכם כיהודים, ואין לדחות זאת לגיל אחר.

(חתם סופר)

חיבה למחנך

עיקר חיבתו של אברהם אבינו לפני הקב"ה הייתה מפני שציווה את בניו לעבוד את הבורא. גודל עבודתו עם עצמו והניסיונות שעמד בהם, אינם נחשבים לעומת העובדה שזיכה אחרים.

(היום יום)

ענף באילן

מחנך חייב לדעת כי גורלו של הדור הבא –  בכל הקשור לאמונה טהורה – בידו הוא. כאשר ייתן ליבו לחנך ולהחכים את תלמידו, יעמיד ענף באילן הגדול של כרם ה'. עליו לזכור כי תנועה לא-ראויה מצידו יכולה חלילה לגדוע אילן וגזע מכרם ה' צבאות.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

שפה משותפת

"ושיננתם לבניך ודיברת בם" (דברים ו,ז). אם תלמד את בניך את הדברים שלמדת ושלמדו אבותיך, כי-אז "ודיברת בם בשבתך בביתך" – יהיה לך על מה לשוחח איתם בבית. לעומת זה, אם תלמד אותם את כל החכמות חוץ מתורה ויהדות, תשב עמם אל השולחן כזר, ולא תהיה ביניכם שפה משותפת.

(בית יצחק)

מתוך אהבה

פעולת החינוך צריכה להיות מתוך אהבה וקירוב. רואים במוחש שחינוך מתוך אהבה גלויה מצליח יותר מחינוך מתוך יראה ופחד. בכלל, יש להימנע מלהפחיד ילד, כדי שיוכל לחיות את חייו ולנצל את כוחותיו מתוך מנוחה, שלווה, שמחה וטוב-לבב.

(הרבי מליובאוויטש)

אין דברים קטנים

בחינוך של תורה ומצוות בכלל, ובחינוך חסידי בפרט, אין עניין של קטנוּת, או של 'דרך אגב'. כל דבר בחינוך החסידי, אפילו דבר קטן, שבני-אדם קוראים לו 'קטנוּת', הוא דבר גדול ואף עיקרי.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

המלמד פוטר

הרבי הריי"צ מליובאוויטש שכר מלמד בעבור בנותיו הקטנות. המלמד הזה היה סבור שאין לספר לילדים ובוודאי לא לילדות ענייני מופתים המפליאים את הנפש, אלא ללמדן דברים המובנים בשכל בלבד. כשנודע הדבר לאביו, הרבי הרש"ב, הורה לפטר את המלמד מעבודתו.

התחייבנו על בנינו

נאמר (בראשית מד,לג): "איך אעלה אל אבי והנער איננו איתי". איך נרהיב עוז לעלות ולעמוד לפני אבינו שבשמים בשעה ש"הנער איננו איתי", כשהבנים אינם הולכים בדרך אבותיהם; הלוא התחייבנו ש"בנינו ערבים בעדנו".

(רבי מאיר מפרמישלן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)