חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 כ"ח בסיון התשפ"ב, 27/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האיש שנקם בשם המיליונים
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1221 - כל המדורים ברצף
שבעה קנים, שבעה גוונים
יש חדש
למעלה ממגבלות המקום
"לא שינה"
לא מתפטרים
יד הכסף
לשם מה התחייה?
ביעור הרע
האיש שנקם בשם המיליונים
היכן מדליקים נרות שבת?

עשרות שנים נצר את הסוד בליבו. בשעתו הוזהר: אם תיחשף, הנאו-נאצים עלולים לפגוע בך. בכל יום קם בעלות השחר, טבל במקווה וניגש לעבוד את בוראו. הוא היה ספון בפינה קטנה בכולל בעיר חולון ולמד תורה. עד אותו יום, לפני שמונה-עשרה שנה.

עיתונאי בתחנת רדיו מקומית חיפש מידע על האנשים הקשורים ללכידתו ולהוצאתו להורג של הצורר הנאצי אדולף אייכמן. הוא נבר במסמכי הכלא שבו שהה אייכמן, ומצא את שלום נגר, ששמר על הפושע וביצע את גזר-הדין. "הייתי בטוח שהסוד לעולם לא יתגלה", הוא אומר לנו בשבוע שמציינים בו חמישים שנה ללכידת אייכמן. "רצה הקב"ה שאספר לעולם כיצד רוצח המיליונים בא על עונשו".

יתום בתימן

שלום (75) מתגורר בחולון ומקדיש את עיתותיו ללימוד התורה, לצד שחיטת עופות. פגשנו אותו השבוע בביתו ומצאנו יהודי מלא שמחת-חיים. סיפור ילדותו יכול לפרנס ספר שלם. הוא נולד בתימן. בהיותו בן שמונה התייתם מהוריו. "נדדתי מכפר לכפר, בקושי אוכל, בקושי ישן", הוא מספר. "בנדודיי הגעתי לעיר צנעא. ישבתי בכניסה לארמון המלוכה, בתקווה שמישהו יחוס עליי. הייתה לי טלית שאבא הוריש לי. הייתי מתכסה בה בלילות".

בהיותו בן שתים-עשרה הצטרף לקבוצת יהודים שעלתה לארץ. כאן התגלגל במחנות עולים ומשם לראש-העין. כשבגר, התגייס לצה"ל ושירת בצנחנים. "בצבא היה קשה לשמור על חיי תורה ומצוות, כפי שהיה בתימן", הוא מתנצל על התקופה שגרמה לו לנטוש את דרך התורה.

שליח הקדושים

לאחר שירותו נתקבל לעבודה כסוהר בשירות בתי-הסוהר. בשנת תש"כ (1960) נלכד אייכמן, וזמן קצר אחר-כך החלו לבנות בכלא רמלה, שבו שירת נגר, תא מיוחד בקומה השנייה. "התברר לי שבונים מדור מיוחד לאייכמן", הוא מספר. "אני מוניתי לשומרו האישי. אלה היו ימים קשים מבחינה רגשית. 'זה עמלק', אמרתי תמיד לעצמי".

לאחר שנחרץ דינו של הפושע למוות נשאל נגר אם יהיה מוכן לבצע את גזר-הדין. "השבתי כי מוטב שסוהר שאיבד את הוריו בשואה יעשה זאת. בסופו של דבר הטילו זאת עליי. אולי חששו שניצול שואה לא ישלוט בעצמו", הוא אומר. "חשבתי רבות על כך שדווקא אני זכיתי להיות שליחם של המיליונים הי"ד לנקום את נקמתם ב'עמלק', והמחשבות האלה גרמו לי לחזור לשורשים".

"ילדיי עזרו לי ללמוד"

עם צאתו לגמלאות החליט ללמוד תורה. "פתחתי את הגמרא וגיליתי שאינני יודע איך קוראים את פירוש רש"י ואיך מבינים גמרא", הוא אומר בצער. "ילדיי, שאותם שלחתי לישיבות, עזרו לי להבין את הגמרא". וכך, כמו ילד שזה עתה מתחיל ללמוד, התקדם צעד אחר צעד, שלב אחר שלב.

הספרים הרבים בביתו ממחישים את אהבתו לתורה. על הקיר תלויה מסגרת ובה ארבע תמונות, שכל אחת ואחת מהן מספרת על פרק אחר בחייו. "כל תמונה היא תקופה בחיי. התקופה שבה ביצעתי את גזר-הדין בצורר היהודים, התקופה שבה שימשתי מפקד בשב"ס, תקופת חזרתי לשורשים והתקופה הנוכחית, שבה אני סבא לנכדים במשרה מלאה", הוא מחייך ומסדר את פאותיו המסתלסלות.

נגר בביתו, והתמונות המספרות את סיפור חייו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)