חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 כ' באייר התשפ"ד, 28/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אסיר הק-ג-ב סוגר מעגל
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1220 - כל המדורים ברצף
מניין השנאה הזאת?!
חדש על המדף
התנשאות אמיתית הנובעת מתבטלות
ברכת כוהנים
להקל בברכת כוהנים
חיכה להזדמנות
תחיית המתים
התפילה כמלט
אסיר הק-ג-ב סוגר מעגל
ברכות אחרי התפילה

כאשר דוד שכטר נתמנה בשבוע שעבר לדובר הסוכנות היהודית בשפה הרוסית, הדבר ראשון שעשה הוא לטלפן לאימו. "אימא, שלושים שנה אחרי שנלחמתי עם הק-ג-ב על לימוד היהדות, זכיתי לקבל תפקיד שכל-כולו הפצת התודעה היהודית", אמר לה בהתרגשות. דמעות של אושר נקוו בעיניה של אימו.

דוד נולד באודסה שבאוקראינה. למד בבתי-ספר ממשלתיים והיה יהודי יחיד בכיתתו. "סבלתי מהצקות של חברים. לעיתים ספגתי מכות והייתי קרבן לנידוי חברתי", הוא מספר. "וכל זה בשעה שלא ידעתי כלל מה הוא יהודי. ידעתי שסבתי צמה ביום-הכיפורים ואוכלת מצות בחג-הפסח. לא יותר".

תורה במעקב

כשבגר, רצה להיות עיתונאי, אבל ידע שלא יקבל עבודה בשום עיתון ברוסיה, בגלל היותו יהודי. באין-ברירה הרחיק עד סיביר ולמד שם הנדסת מכונות. זמן קצר לאחר-מכן הוא מתחיל לתהות על משמעות יהדותו. "הבנתי שיש בורא לעולם. קיומו של עם-ישראל היה אחת ההוכחות לכך", הוא אומר. "באתי לבית-הכנסת באודסה וביקשתי מראש הקהילה שילמד אותי תורה. הוא ענה לי שאין זה תפקידו. הוא פשוט היה 'רב מטעם' וחשש מהק-ג-ב".

דוד החל לחפש רב אחר. "מצאתי לבסוף חסיד חב"ד ושמו ישעיהו גיסר. הוא הזהיר אותי שעוקבים אחריו, ואין הוא יכול לקבל אחריות למה שיקרה. השבתי שאני מוכן לכול. הוא לקח אותי למוסקווה, ודאג שיערכו לי ברית-מילה חשאית. אחר-כך החל ללמד אותי יהדות, שלב אחר שלב".

ברכה להינצל מהכלא

הקג"ב ידע הכול. יום אחד זומן לחקירה, ובמהלכה ניסו החוקרים להפוך אותו לסוכן שלהם. הם איימו כי אם יסרב, ימצא את עצמו בכלא. דוד לא נשבר. הוא הוסיף ללמוד ואף נעשה שוחט. בשנת תשמ"ה (1985) יצא הרב גיסר מברית-המועצות ונסע אל הרבי מליובאוויטש.

"ביקשתי ממנו שיבקש מהרבי ברכה שאצא מרוסיה", מספר דוד. "הרבי נתן ברכה שאנצל מהכלא. זה היה מוזר. חודש לאחר-מכן נעצרתי. חבריי הפכו עולמות. אחד הסוהרים גילה לי כי בסוף החודש ישליכו אותי לשלוש שנים בכלא בחברת פושעים מסוכנים. לבסוף שוחררתי במפתיע. כמה שנים אחר-כך זכיתי לעלות לארץ". כאן חזר לאהבתו הראשונה – העיתונות. הוא התחיל לכתוב בעיתון רוסי. בהמשך נעשה עורך בשני עיתונים לדוברי רוסית, וניצל את עבודתו להפצת יהדות.

הסברה לנוער

גם היום הוא אינו שוכח את השנים שבהן חיפש נואשות אחר מי שיוכל ללמדו יהדות. "יש בי דאגה תמידית ליהודים שאין להם כתובת. המינוי החדש ודאי יסייע לי לעזור ליהודים כאלה", הוא אומר. "אעשה הכול כדי להחדיר לדוברי הרוסית את תודעת הזהות היהודית, ואת הסכנה שבהתבוללות".

הוא מכיר היטב את מצבה הקשה של התודעה היהודית בקרב העולים. "המצב קשה מאוד. יש התבוללות גדולה בקרב דוברי הרוסית. אנחנו נערכים לקראת תכנית מקיפה שתסביר לנוער את הסכנה שבדבר. אין זו משימה יום וליומיים, אלא תהליך ממושך. אבל אני מקווה להיות חלק ממהפכת ההסברה בעניין חשוב זה".

שכטר. להעמיק את הזהות היהודית בקרב דוברי רוסית


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)