חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:00 זריחה: 6:30 ח' בניסן התשפ"ג, 30/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לגרום ליהודי להיאנח: "חבל שאינני כמו אבי"
חיים יהודיים

 

ר' אורי בן-שחר: המפגש עם הרבי הריי"צ

זה היה כשנה וחצי קודם הסתלקותו של רבי יוסף-יצחק שניאורסון, אדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש (בי' בשבט תש"י). הרבי כבר היה חולה וחלש והתקשה בדיבורו, אבל ר' אורי בן-שחר מכפר-חב"ד זוכר היטב את ה'יחידות' שזכה לה עם הרבי. חרדת-הקודש, זיו הפנים והעיניים שהפיקו טוהר וחכמה עילאית - נצרבו בנפשו. על-אף כחמישים וחמש השנים שחלפו, עדיין הוא זוכר היטב כל מילה ששמע מהרבי.

"למדתי בישיבה שבחצר הרבי כשנה וחצי. בהגיע תקופת הקיץ נשלחתי אל ערי-השדה, להפיץ יהדות ולקרב לבבות נידחים. קודם צאתי לדרך נכנסתי אל הרבי, כדי לקבל ממנו הדרכה. הרבי אמר לי: 'עליך להשתדל שבכל מקום שאליו תגיע תגרום לכל יהודי שתפגוש להרהר ולהיאנח - אוי, מה חבל שאינני כמו אבי'".

נסיעה נועזת

נסיעתו אל הרבי באותן שנים הייתה דבר בלתי-שגרתי. חציית האוקיינוס אל חופי ארה"ב - ועוד במטוס - נחשבה אז עניין סבוך, יקר מאוד ואף נועז. יש לזכור גם-כן כי אלה היו ימי המנדט הבריטי, ימים של עוצר ושל הצרת רגלי היישוב היהודי.

ר' אורי (77) היה אז בחור כבן עשרים ואחת, תושב ראשון-לציון ותלמיד בישיבת חב"ד בתל-אביב. "שנים חלמתי להגיע אל הרבי וללמוד במחיצתו, אולם קשיים טכניים רבים, והמתנה לקבלת היתר מפורש מהרבי להגיע אליו, דחו את מימוש החלום".

הסגר מבודד

בסופו של דבר סולקו כל העיכובים, ובמוצאי יום-טוב ראשון של חג-הסוכות תש"ח עמד ר' אורי לעלות למטוס של חברת טי-וו-אי. הוא לא שיער אז כי נכון לו מסע רצוף תלאות, שיימשך כמה ימים. לאחר דחיית ההמראה ביממה תמימה, מפני שהטייסים סירבו לטוס בלילה, המריא המטוס לדרכו. על טיסה ישירה היה אפשר לחלום בלבד. המטוס עשה חניות-ביניים באתונה, ברומא, במדריד, בליסבון, באיים באוקיינוס האטלנטי, בניופאונלנד.

"כשנחתנו סוף-סוף בנמל-התעופה בניו-יורק הודיעו לנו כי לא נוכל להיכנס לתחום ארצות-הברית קודם שנקבל חיסון ונוכנס להסגר לשלושה-ארבעה ימים", נזכר ר' אורי בחיוך מריר. התפרצות מגפת הכולרה במצרים הכניסה את האמריקנים לבהלה. כל הנוסעים הועלו על ספינה והושטו לבידוד באי אליס איילנד.

ברכת 'שהחיינו'

את ימי חול-המועד הנותרים ושמיני-עצרת עבר ר' אורי בלי סוכה, כמעט בלי אוכל ובלי חלות ויין לקידוש. בשמחת-תורה תם ההסגר, ור' אורי שעדיין נהג כבן ארץ-ישראל המבקר בחו"ל, הצטרף לשאר הנוסעים העושים את דרכם לאדמת ניו-יורק. הוא הגיע לחצר הרבי לתוך אווירה של שמחת-תורה. אז גם ראה לראשונה את חתנו של הריי"צ, ומי שהיה עתיד למלא את מקומו, הלא הוא הרבי מליובאוויטש.

על-אף התשוקה העזה שבערה בו, החליט ר' אורי כי השבוע הטרוף שעבר עליו אינו נחשב הכנה נפשית נאותה לראיית פני הקודש, ועל-כן המתין למחר. למחרת עמד ר' אורי ליד דלת חדרו של הריי"צ, וכשזו נפתחה, ניבטה לעברו דמותו של הרבי. רגשותיו גאו והוא בירך בהתרגשות רבה ברכת "שהחיינו".


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)